Закрива се „Фонд за трансплантации” заради неефективност
През месец май, 2011 г., правителството прие постановление за закриване на център „Фонд за трансплантация", съобщават от правителствената информационна служба. Причината за решението е желанието да се оптимизира дейността на фонда.
Той започва работа в средата на 2010г. Неговата цел е да подпомага българските граждани за извършване на трансплантации в чужбина. От основаването си до края на февруари 2011 г., фондът одобрява за лечение 27 души. Те няма да загубят правото си на финансиране и занапред.
Със закриването на фонда дейността му няма да се прекрати, а ще се прехвърли към други две съществуващи структури. Това са Комисията за лечение в чужбина в МЗ за пациентите над 18 години и Център „Фонд за лечение на деца". Те ще подпомагат и занапред българските граждани, които се нуждаят от трансплантация в чужбина.
Още през март 2011г, министър Стефан Константинов коментира проблемите с работата на Фонда за трансплантации:
„Точно, защото имаше атаки от пациентски организации, че не са изпращани хора, поради тази причина мислим да оптимизираме работата. Това означава, че той няма да бъде закрит, просто дейността му ще бъде прехвърлена към съществуващи в момента структури. Няма нужда да поддържаме някаква администрация, дори и минимална, ако всъщност не виждаме някакъв резултат", посочи Константинов.
„Имаме два фонда, които са за лечение на деца и за лечение на възрастни, така че спокойно могат всичката информация, която има в този фонд да бъде прехвърлена и парите също да бъдат прехвърлени. Проблемът с трансплантациите в чужбина не са парите - проблемът е, че това са чужди държави и трябва да има донори. За мен голямото предизвикателство е да правим тук трансплантации", допълва Стефан Константинов. Той посочи, че премиерът му е делегирал права и не са имали никакъв проблем с финансирането, а с намирането на органи.
Как бе създаден Фондът за трансплантации?
През есента на 2009 г. по идея на Бойко Борисов е създаден Фонд за трансплантации към здравното министерство. Целта на фонда е да се подпомагат гражданите, нуждаещи се от трансплантации в България или в чужбина.
Според здравния министър д-р Божидар Нанев фондът може да финансира и трансплантирането на стволови клетки, освен на органи.
"Трябва обаче да се организира дейността на донорската банка, която няма собствена сграда. Имаме готовност да финансираме строителството на сграда, която ще струва около 3-4 милиона лева", посочва министър Нанев.
Планира се да се изгради Център за трансплантации, целта е да се популяризира сред населението ползата от донорството, тъй като в България случаите на даряване на органи от починали са само 6-7 при 60 средно на година за Европа (към 2009 г.).
Към Центъра се планира да се създаде обществен съвет от 7 члена - изтъкнати медицински специалисти в областта на трансплантацията, както и представители на юридически лица, работещи за защита правата на пациентите. Съставът му ще се определя от Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването. Съветът ще разглежда всички заявления на български граждани за организационно и финансово подпомагане.
В него към началото на 2011 г. участват видни медицински специалисти като проф. Генчо Начев, доц. Никола Владов и представители на пациентски организации. Най-често хората се оперират в клиники в Италия, Франция, Германия и Австрия.
Бе очаквано и Фондът за трансплантация да заплаща лечението на пациенти, които се нуждаят от подготвителни медицински грижи у нас преди изпращането им за трансплантация в чужбина. В момента повечето от тези процедури се осигуряват по линия на НЗОК или МЗ. Въпреки това възникват случаи, в които няма осигурено държавно финансиране за нужните медицински грижи до извършване на трансплантацията. Занапред тези ситуации ще бъдат подсигурени по линия на Фонда за трансплантации. По този начин ще се осигурят всички нужни грижи за пациентите. Финансирането ще става в рамките на утвърдения бюджет на Фонда.
Скандалът с Фонда за трансплантации в началото на 2011 г.
Пациентски организации искат оставките на директорите на Изпълнителната агенция по трансплантации, д-р Теодора Джалева и на Центъра "Фонд за трансплантации", София Мутафчийска.
Диана Хаджиангелова, зам.-председател на УС на Конфедерация „Защита на здравето", обясни, че средствата, които са предвидени за трансплантиране на нуждаещи се, не са изразходвани и това е знак, че Теодора Джалева и София Мутафчийска не са си свършили работата.
„Изумена съм, че се говори за трансплантация на бял дроб, но в същото време не е потърсено експертно становище на белодробните специалисти. Бюджетът на фонда е около 5 млн. лв., а са усвоени 1 млн. лв. Ние нямаме информация какво става с останалите средства", каза още Хаджиангелова.
Тя подчерта, че пациентските организации очакват Джалева и Мутафчийска да попадат оставки, а местата им да бъдат заети от хора, които ще могат да се справят с работата. „Фактът, че средствата не са изразходвани, е знак, че те не са си свършили работата", бе категорична още Хаджиангелова.
Фокус, Експерт
Източник на снимката: Pixabay.com
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Хирургично лечение
- Лечение при бъбречна поликистоза (поликистоза на бъбреците)
- Имуносупресивни лекарства
- Донорството – законни положения за даване на съгласие, условия и ред за вземане на органи
- Циклоспорин
- Трансплантация на бял дроб
- Трансплантациите в България през 2024 г.
- Азатиоприн
- Трансплантация на костен мозък
Коментари към Закрива се „Фонд за трансплантации” заради неефективност