Защо ХИВ инфекцията е по-опасна за хетеросексуалните
Механизмът на предаване на даден вирус определя тежестта на болестта, която причинява. Докато се разпространява, той може да се сблъска с препятствия, които да нарушат способността му да заразява клетките в организма приемник.
Екип от Индия открива, че ХИВ вирусът нанася повече щети на хетеросексуалните* заразени, отколкото на хомосексуалните мъже.
Кое кара вирусите да мутират?
Колкото по-труднопреодолимо е препятствието, толкова по-голяма е вероятността вирусът да мутира и да стане по-леснопреносим отпреди. Мутацията всъщност го прави по-адаптивен, а приспособимостта му – по-опасен. Ето защо начинът на пренасяне на вируса е изключително важен фактор за тежестта на последиците.
Изследване, публикувано в списание „PLOS Pathogens“, изчислява ефекта от механизма на предаване на патогена върху сериозността на протичане на ХИВ болестта. Експертите сравняват инфекция, предадена при нормален полов акт между мъж и жена, и инфекция, предадена при анален секс между двама мъже.
Това е първото мащабно изследване, което разглежда клиничния ефект от различни фактори, предизвикващи мутация в ХИВ вируса.
Проследяване броя на имунните клетки CD4
С цел да проучат как начинът на предаване влияе на вирулентността на ХИВ вируса, експертите анализират по-стари научни данни от изследвания върху повече от 340 000 души с ХИВ инфекция. Обект на вниманието им е най-вече инфекцията с ХИВ-1, който е по-опасен и причинява повечето инфекции в световен мащаб.
В началото те преброяват Т-клетките CD4 в ранния стадий на инфекцията. ХИВ вирусът заразява имунните клетки, вследствие на което се проявяват симптоми на инфекция. Ако не бъде лекувана навреме, тя може да доведе до СПИН.
Броят на CD4 клетките е показател за тежестта на ХИВ инфекцията, пояснява един от съавторите на проучването проф. Нарендра Диксит. Той добавя още: „Първоначално патогенът заразява така наречените CD4 клетки и ги унищожава. Колкото по-малко са тези клетки в тялото, толкова по-вирулентен е ХИВ вирусът.“
Професорът и неговият колега Ананту Джеймс от Индийския научен институт в Бангалуру сравняват броя на Т-клетките CD4 при ХИВ-позитивни хетеросексуални и хомосексуални.
Вирулентните щамове
Резултатите показват, че спадът в количеството CD4 клетки е много по-голям при хетеросексуалните участници, отколкото при хомосексуалните мъже. „Фактът, че техният брой е значително по-малък при хетеросексуалните пациенти означава, че вирусът нанася повече щети на тях, отколкото на хомосексуалистите“, обобщава проф. Диксит.
Индийският екип създава метрична таблица с базисните нива на CD4 клетките, с чиято помощ да проследи как намалява броят им във времето и кога инфекцията се развива и преминава в СПИН. Учените забелязват, че тя прогресира много по-бързо при хетеросексуалните. Това ги кара да смятат, че болестта, причинена от доминантния при тях щам HIV-1 протича много по-тежко, отколкото болестта, резултат от доминантния при хомосексуалните мъже щам, без значение какъв е вирусният товар.
Подобни заключения имат и други екипи, но за първи път те се потвърждават в толкова мащабно проучване.
Надежда за по-ефективно лечение
Авторите смятат, че различните пречки, с които се сблъсква ХИВ вирусът по време на заразяване на индивида, обуславят по-голямата му вирулентност при хетеросексуалните хора. С други думи, те са по-застрашени от тежко протичане на ХИВ-1 инфекцията.
За първи път се провежда толкова мащабно изследване, което да доказва клиничния ефект от начина на предаване на ХИВ-1 вируса. Откритията могат да изиграят важна роля при разработването на нови стратегии за лечение. Д-р Моника Ганди, експерт по инфекциозни болести от Калифорнийския университет в Сан Франциско, добавя: „Нужни са допълнителни проучвания и анализи, които да потвърдят резултатите. Благодарение на антиретровирусната терапия хетеросексуалните пациенти не би трябвало да боледуват по-тежко от хомосексуалистите, но въпреки това заключенията на колегите са много ценни.“
Не по-малко важно е, че изследването на екипа от Бангалуру би могло да даде отговор на много въпроси, свързани с патогенезата, еволюцията и епидемиологията на ХИВ-1 вируса.
* James A, Dixit NM. Transmitted HIV-1 is more virulent in heterosexual individuals than men-who-have-sex-with-men. PLoS Pathog. 2022.
- Why are HIV infections more virulent in heterosexual people?: https://www.medicalnewstoday.com/articles/why-are-hiv-infections-more-virulent-in-heterosexual-people
- Transmitted HIV-1 is more virulent in heterosexual individuals than men-who-have-sex-with-men: https://journals.plos.org/plospathogens/article
Коментари към Защо ХИВ инфекцията е по-опасна за хетеросексуалните