За честта на съсловието и смъртта на Даная
Проверки на проверките на проверките – стават толкова многобройни, че се обезсмислят напълно, а дори не си струва уточнението, че юридически подобни действия са недопустими. Протести – заради смъртта на дете, но и в името на живота. Протести! Защото, както пише на плаката, който държи една майка: „Не искаме утре децата ни да са Даная, а ние да сме Ани!“
Позиции на институции, медийни изяви, отворени писма, заплахи за оставки и искания на оставки!
Всичко това, защото една майка, загубила детето си, настоява за истината. И не, действията й в никакъв случай не са провокирани единствено и само от неистовата мъка и всепоглъщатата болка, защото детето ти е мъртво. Само Ани Стоянова си знае какво е на душицата й. Не, действията й са резултат от казуса, от очевидните пробойни в системата и особено от мълчанието и лъжите. А и защото майката, решила да дари органите на вече мъртвото си дете, води битка в името на живота. Търси истината, търси справедливост, настоява да бъде поета отговорност.
Протестът
От 22 януари 2024 г. Ани Стоянова и подкрепящите я граждани и членове на Фондация Даная протестират. В този първи ден от седмицата те се събраха пред „Пирогов“. Протестират, защото настояват за отстраняването на директора на най-голямата спешна болница д-р Валентин Димитров и затова проверката на фактите по случая Даная да бъде обективна. Искат най-накрая да се покаже, че очевидно има проблеми с управлението на болницата и се обявяват против замитането им и криминалните чадъри.
След часове на студа най-накрая протестиращите са поканени на среща, в която се включват директорът на „Пирогов“ Валентин Димитров и началниците на клиниките по неврохирургия проф. Габровски, по детска реанимация доц. Младенов и доц. Цочева, която оглавява детското отделение в болницата.
Както съобщава председателката на Фондация Даная Кремена Кунева: „Проф. Габровски отчете, че има проблем с комуникацията, защото нито той, нито директорът са разговаряли с Ани до момента. Но не прие за грешка, че не е направен скенер при първото посещение, нито това, че три дни в отделението няма достатъчно опитен неврохирург, който да вземе решение, как да се постъпи. Директорът на „Пирогов“ заяви, че не се чувства виновен за нищо, пропуски в организацията на работата не съществуват и няма да подаде оставка под натиск“.
>>>Кремена Кунева: Крайно време е да погледнем под леглото на детското здравеопазване
Следват срещи с председателя на Комисията по здравеопазване в НС проф. Костадин Ангелов, а след това и в Министерството на здравеопазването.
По време на разговорите с различните институции от Фондация Даная поставят множество важни въпроси, свързани с функционирането на системата на здравеопазването у нас или по-точно с пробойните в нея. Например, за стандартите, защото у нас все още няма стандарт за водене на медицинска документация, за правилата за добри медицински практики по специалности, за протоколите в спешното детско отделение, за работата по пациентските досиета. И още въпроси, които растат лавинообразно, тъй като години наред биват замитани под килима. След всеки пореден взрив за кратко са във фокуса на вниманието, колкото обществото да чуе поредните кухо-бюрократични фрази и обещания, който бързо биват забравяни и никога изпълнени.
От „Пирогов“ протестът се премести пред здравното министерство.
Поредната среща. Този път с тримата заместник-министри проф. Гетов, доц. Околийски и доц. Стефановски. Протестиращите биват информирани от проф. Илко Гетов, че здравният министър е предприел всички законови стъпки за освобождаването на настоящия директор на „Пирогов“. В следващите дни, уверяват от ведомството, ще бъдат представени резултатите от втората проверка на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ по случая Даная, а освен това е разпоредена и трета проверка, която ще бъде извършена от комисия. В състава й влизат представители на ИАМН, НЗОК, Изпълнителната агенция по лекарствата и от звеното „Вътрешен одит“ на МЗ. Членовете на кабинета ще бъдат запознати с казуса.
Протестът продължава, но този път пред Съдебната палата, защото Фондация Даная настоява съдът да се произнесе в разумен срок по въпроса дали е допустима жалбата на директора на „Пирогов“ срещу освобождаването му.
И така със сигурност действията на Ани Стоянова, Фондация Даная и още българи ще продължат.
За честта на съсловието
С отворено писмо, подписано от началници на няколко клиники и служители, от „Пирогов“ заявиха, че е направено всичко необходимо за 15-годишното момиче и призоваха обвиненията към екипите от болницата да се основават на реалните факти както и случаят да не се превръща в публичен линч, саморазправа и постигане на лични цели.
След журналистическото разследване на Валя Ахчиева, показало ясно нарушения и пропуски, от „Пирогов“ излязоха с позиция, в която искат здравния министър да се оттегли от поста си и заплашват, че ще подадат масово оставки на 1 февруари 2024 г.
Столичната колегия на БЛС застана също зад колегите си от болницата за спешна помощ и призова обстановката да се нормализира.
И някъде между всичко това се появи абсурдното оплакване на началника на Първа ортопедична травматология д-р Енчев, според когото улицата пред болницата не е място за протест, защото нарушава работния процес и пречи на работата, както и: „причинява ни психологически дискомфорт, чувство на вина и тежък емоционален стрес, което неизбежно ще повлияе на качеството на лечебния процес и ще засегне болните, лекувани при нас“.
От друга страна през тези дни мнението си по казуса Даная изразиха и лекари. Експертът по безопасност на ваксините и ръководител на лаборатория в Берн д-р Аспарух Илиев написа следното: „Колеги от „Пирогов“, ще споделите ли как установявате вътречерепни кръвоизливи с рентген при рискови пациенти с автоимунна тромбоцитопения и с тежко главоболие след травма? Не един, а два рискови фактора.“ И попита още как е организирана веригата специализант и наблюдаващ, старши или главен лекар.
Д-р Борис Талбов от своя страна подчертава, че майката на Даная не прави в никакъв случай опит да омаскари лекарката гилдия, а действа последователно, за де не се допускат други подобни случаи. „Разбирам желанието й някой да поеме отговорност, защото така е устроен светът на възрастните – взимаш решения и носиш отговорност за ефекта от тях. Така действат достойните хора. Не се крият, не се оправдават, не нападат, а когато сбъркат, намират начин да потърсят прошка“, пише д-р Талбов и казва още нещо, което е важно и дава отговор на множество въпроси: „Напълно съм съгласен с исканията на протестиращите за работещи медицински стандарти, приети и утвърдени от МЗ, за съществуващи правила за добра медицинска практика, за ефективно работеща система за следдипломно обучение на медиците. Чудя се само защо трябва борбата за тях да идва от потърпевши от липсата им, а не от нас, медиците. Всъщност не се чудя, срамувам се, че е така. Имаме сериозен проблем. Качеството на лечение и грижата за човека не са основен приоритет на нашата здравна система.“
И не на последно място си струва да бъде отбелязано мнението на хирурга проф. Тома Пожарлиев, който смята, че е по-добре да се извърши излишна хоспитализация, вместо да се стига до фатален край. Проф. Пожарлиев споделя своя опит като началник на Клиника по хирургия и споделя за указанията, въведени от него, които не позволяват да се стига до трагедии.
През цялото време и когато заяви, че констатациите от първата проверка са пълни с неточности и не отговарят на истината, та до момента, когато обяви началото на протеста, Ани Стоянова не си позволи нито веднъж да обвини лекарите. От самото начало тя подчертаваше, че иска истината, че проблемите са в начина на управление и в системата на общественото здравеопазване и че трябва да бъде понесена отговорност.
А начинът, по който ще приключи казусът Даная, ще даде ясен знак точно за честта на съсловието.
Как политиката превзе здравеопазването
Един от основните проблеми на здравеопазването ни е, че то не просто е зависимо от политиките, чрез които се развива, а е буквално превзето, обсебено и завладяно от политиката.
>>>Мая Илиева: Безхаберието на политиците уби професията „Медицинска сестра“!
Здравният министър Христо Хинков определи като голям проблем политическите назначения в здравеопазването.
„Пирогов“ е доказателство как политическото назначение може да доведе до криза“, каза той пред БНР и директно заяви, че директорът на спешната болница се ползва с политически протекции. А това стана видно още в края на 2023 г., когато се разбра за решението на здравния министър да уволни д-р Валентин Димитров. Тогава срещу решението му скочи най-напред председателят на парламентарната комисия по здравеопазване проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ, а по-късно комисията взе решение, с което задължи министъра да отмени заповедта си. И всичко това на фона на одитен доклад, който показва наличието на нарушения.
>>>Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
Назначенията в здравеопазването са преди всичко политически, такъв е и чадърът разтворен над всеки в системата. Приема се за нормално. Дори да бъде установено нарушение или да има проблем, „нашият човек“ е наясно, че зад гърба му стои партията, която го е поставила там. Затова у нас не се поема отговорност, а грешките не се признават. Затова често от професионализма по-важни са наведения гръб и покорството. И да не забравим, че особено в здравната система става въпрос и за много пари. Нашите пари, които биват разпределяни и усвоявани.
Това политическо обсебване доведе до краха на здравеопазването, до противопоставянето, до сринатия авторитет на лекарското съсловие, до недоверието.
Ани Стоянова
Ани Стоянова изгуби детето си, но намери сили да дари органите му. Сега има силата да води битка за справедливостта, за всички деца, затова да не се повтаря трагедията, белязала семейство й. И въпреки непоносимата мъка или може би заради нея Ани вярва.
„Вярвам, че справедливост ще има. Вярвам в гражданското общество и в хората, в това, че имат достатъчно морал, чест и сили да понесат отговорност“, категорична е тя. В същото време определението й за здравната система у нас е, че в момента тя е опасна.
„Опасна е и за живите, и за мъртвите. Време е да променим това. Виждаме, че институциите нямат желание да работят и затова като общество ние трябва да поискаме от тях да го сторят. Дължат ни го! Имаме право на безопасна здравна система.“
>>>Цената на един човешки живот
Когато изразявам пред нея притеснението си, че обществото ни продължава да е инертно, Ани споделя, че вероятно това е нормално, защото: „Хората са объркани. Залива ги огромно количество информация и те не знаят на кого да повярват, не разбират кое в този информационен поток е истина и кое не е. Трудно е да се стигне до достоверна информация, но вярвам, че ще се събудим от дълбокия си зимен сън, защото нещата вече са извън Даная и личната трагедия. Става въпрос за всички деца“.
Да, става въпрос за всички деца, но и за всички възрастни. Всъщност за всички нас е битката, за живота и бъдещето ни.
Снимки: Личен архив
- Антонио Димитров: Започвам гладна стачка, за да бъде сложен край на гаврата с хората в неравностойно положение
- Гръцки лекари и медицински сестри стачкуват и настояват правителството да отпусне повече средства на държавните болници
- Гладната стачка на медиците в Полша продължава повече от 3 седмици, предприемат по-строги мерки
- Зрее бунт сред спешните медици в столицата
Коментари към За честта на съсловието и смъртта на Даная