Здравеопазване на светло е възможно само при пълната дигитализация на сектора
Дигитализацията е ключова за сектора реформа, която ще извади здравеопазването на светло, ще го направи много по-ефективно и ще позволи пациентът да не бъде приеман като дойна крава, а като личност, чието здраве трябва да бъде опазвано. Така постави началото на пресконференция, посветена на електронното здравеопазване и стореното до момента от екипа на министерството, което оглавява, проф. Асена Сербезова.
Електронното здравеопазване и осъщественото за последните 6 месеца
Както подчерта министър Сербезова, процесите са ясни и са започнали не от вчера, но през последната половин година те са ускорени. Въведени са нови 15 електронни услуги. Ключов момент обаче е възможността пациентите да бъдат активни участници в процесите и на практика да осъществяват постоянен контрол.
Дигитализацията е начин да се осветли случващото се в здравеопазването, което ще позволи по-ефективното управление на ресурсите.
От своя страна, началникът на кабинета на здравния министър Васил Пандов заяви, че с реалното въвеждане на електронното здравеопазване в последните месеци е осъществена една тиха революция в сектора. „Българското общество не осъзнава още каква огромна стъпка е направена“, каза Васил Пандов. И припомни, че освен електронната рецепта в Националната здравно-информационна система вече влизат прегледите от личните лекари и от специалистите. От 1 август 2022 г. това ще важи и за хоспитализациите.
Предстои електронното въвеждане и на имунизациите.
Заместник-директорът на Информационно обслужване Борис Костадинов припомни, че процесът по дигитализацията в сектора върви активно от година и половина. Създадени са десет основни версии на софтуер. Постигнатото до момента, подчерта Борис Костадинов, е резултат от много добра комуникация между всички страни, които участват в този процес.
Какво предстои
От 1 август 2022-а хоспитализациите ще бъдат издавани по електронен път, същото се отнася и за епикризите. Дори вече има лекари, които издават електронни листове за настаняване в болница.
В момента системата е в тестови режим. От средата на юли тя ще бъде пусната пилотно, за да може да се види как работи и при наличието на проблеми, те да бъдат отстранени навреме, така че на 1 август системата да започне работа нормално.
Две приложения ще има за пациентското досие. Едното е уеб, а другото мобилно. Сега се работи по мобилното и скоро се очаква да бъде пуснато пилотно. То е от огромно значение, защото пациентите ще могат да проверяват изписаните им лекарства, прегледите, назначените изследвания. Родителите ще могат да влизат в досието на децата си и да проследяват картината.
Предстои още и въвеждането на електронния пациентски лист, на тези за денталната помощ и на протоколите за скъпите лекарства.
Ще бъде създадено и мобилно приложение, чрез което лекарите ще предписват по електронен път медикаментите, които НЗОК не заплаща.
>>> Ще останат ли хартиените рецепти в историята след 1 май 2022 г.
Успешно интегрирани към Националната здравно-информационна система са 40 софтуерни фирми, съобщиха още от Информационно обслужване.
Ползите от електронното здравеопазване
Е-здравеопазването е начин не само системата да бъде изведена на светло, но и пациентът да бъде реално в нейния център.
Достъпът на хората до здравните им досиета са начин те да имат поглед върху всичко, което се случва, което представлява и начин да осъществяват реално контрол, защото имат възможност да реагират при всяка нередност, която установят.
Дигитализацията позволява да има точен поглед върху състоянието на всички болници. Например трудно вече ще има обикаляне с линейка в търсене на свободно легло, защото чрез електронната система веднага ще бъде ясно къде може да бъде настанен болният.
Системата позволява да се направят анализи, които стъпват на данни в реално време. Това прави възможно да има ясен поглед върху случващото се в здравеопазването, да се знаят подробности за най-честите заболявания и изследвания, което от своя страна ще позволи усилията да бъдат насочени там, където има най-голяма нужда.
Данните, които предоставиха от Информационно обслужване, показват, че са издадени над 17 500 000 електронни направления и осъществени са 3500 електронни прегледа. Най-много са извършените изследвания за пълна кръвна картина – 230 000, а най-голям брой са прегледите в кардиология – 78 200. От издадените диагнози най-много – 385 000, са за хипертонично сърце без сърдечна недостатъчност, следват ги диагнозите за захарен диабет, но независим от инсулина. От придружаващите заболявания най-много са случаите на диабетна полиневропатия – 26 540.
Електронната система ще позволи да се разбере с точност каква е стойността на лечението на един пациент, ще се наблюдава и броят на хоспитализациите.
Не на последно място, както подчерта Васил Пандов, 7-те милиарда лева, които всяка година биват отпускани за здравеопазване, ще бъдат вече част от електронната система, което ще позволи много по-доброто им разпределение и ще го направи видно за всички.
НОВИНАТА е свързана към
- Изписвали ли са ви електронна рецепта?
- Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването
- От 1 октомври 2023 г. започва издаването на електронна медицинска бележка
- Окончателно: Пълна забрана за продажбата на райски газ
- Получаваме съобщения на телефона си за профилактичните прегледи
- Приключи втора фаза от изграждането на Националната здравноинформационна система
- Доц. Стоян Михов и екипът му създадоха диктофон, който преобразува автоматично гласа на лекаря в текст
- МС одобри допълнителни разходи от 2 000 000 лв. за е-здравеопазването
- Електронното здравеопазване ще струва 55 милиона лева
- Здравното министерство обяви поредния търг за електронната здравна система
Коментари към Здравеопазване на светло е възможно само при пълната дигитализация на сектора