Здравната каса отказва да спази решение на Върховния административен съд

Асоциацията на пациентите с ревматологични заболявания /АПРА/ внася отворено писмо към Националната здравноосигурителна каса заради нейния отказ да спази определение на Върховния административен съд.
След жалба от пациентите през октомври 2015 г. съдът определи СПИРАНЕ на изискванията за лечение на пациенти с ревматични заболявания с биологични препарати, но Касата отказва да се съобрази с това и продължава да прилага изискванията. Аргументите на Върховния административен съд са, че ако се приложат изискванията на Касата, "последиците и вредите за пациентите ще са необратими и непоправими – сериозно влошаване на здравословното състояние на пациентите, съпроводено с болка и страдание. Увеличението на разходите на НЗОК за лечение на артрити с биологични лекарства не би могло да се противопостави на интереса на пациентите".
За да могат да водят нормален живот без болка, голяма част от пациентите с ревматични заболявания имат нужда от биологична терапия - най-съвременното и ефективно до момента лечение. В България едва около 4 500 пациенти се лекуват с нея.
В изискванията на НЗОК, които вече са отменени от ВАС, има редица парадокси, които на практика спират достъпа до лечение на всички пациенти – основният, от които е свързан с диспансеризацията, която е задължително условие, за да получат пациентите биологична терапия. В момента диспансеризацията на практика не работи, защото Наредба № 39 за диспансеризацията и профилактичните прегледи не е обновявана от 11 години и е създадена, когато у нас не е имало биологична терапия. Докато не се актуализира документа, няма никаква полза от подобен род диспансеризация, защото тя не осигурява на пациента адекватно проследяване. В момента диспансеризацията на практика е неосъществима и заради малкия брой ревматолози (около 80 специалисти за над 4500 пациенти на биологична терапия и над 100 000 пациента с тези диагнози, които трябва да бъдат диспансеризирани).
Още в началото на октомври лично подуправителят на Касата г-жа Иванка Кръстева обеща на пациентите да бъдат част от работна група за изработване на наистина работещи изисквания, но до момента нищо не се случва.
Фактите до момента:
Припомняме ви, че през месец август 2015 г. Касата прие нови критерии за лечение на пациенти с ревматични заболявания с биологична терапия, които на практика оставят над 4500 пациенти без лечение. Без това лечение пациентите няма да умрат, но ще живеят в ужасяващи мъки и непрекъсната болка.
В последните четири месеца, въпреки писмата ни, протестите и молбите ни, гласът ни не бе чут. Институциите отново разчитат на това, че ще се примирим с поредната несправедливост и просто ще живеем в болка и страх вместо да отстояваме правото си за достоен живот чрез полагащото ни се лечение.
В България около 100 000 са пациентите, страдащи от ревматични заболявания. Тези заболявания имат голямо социално значение, защото засягат хора в активна възраст. Ревматичните заболявания са широко разпространени, влошават сериозно качеството на живот на болните и водят до загуба на трудоспособност и тежка инвалидизация.
За да могат да водят нормален начин на живот без болка и за да могат да бъдат активни, хората с ревматични заболявания се нуждаят от непрекъсната медикаментозна терапия и рехабилитация.
-
Здравната каса спира лечението на 4 хиляди българи с ревматологични заболявания
-
Българското дружество по ревматология с препоръки към пациенти с ревматологични заболявания по време на пандемията от коронавирус
-
Промени в клинична пътека ще ощети стотици пациенти
-
На 18 юни 2020-а Националният съвет по цени и реимбурсиране ще разгледа предложението за медикамента „МориВид“
НОВИНАТА е свързана към
- Безплатни лекарства за децата до 7 години от 1 юли 2025 г.
- Д-р Зоя Стоянова
- Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април
- Физикална терапия и рехабилитация, финансирана от НЗОК
- Структура и функции на Националната здравноосигурителна каса
- Здравната каса ще продължи да плаща по 2 лв. на аптеките
- Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
- По три клинични пътеки могат да се лекуват пациентите с нужда от рехабилитация
- Решено е: Няма да намаляват цените на клиничните пътеки
- Регистрационната система става задължителна за заплащане на лечебните заведения от НЗОК
Коментари към Здравната каса отказва да спази решение на Върховния административен съд