Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Злоупотребата с алкохол може да отключи по-рано болест на Алцхаймер

Злоупотребата с алкохол може да отключи по-рано болест на Алцхаймер

от 21 окт 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Злоупотребата с алкохол може да отключи по-рано болест на Алцхаймер  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Експерти съобщават за възможна връзка между злоупотребата с алкохол и тежестта на симптомите при болест на Алцхаймер, но тепърва предстои да изследват молекулните реакции, при които прекомерната му употреба причинява най-често срещаната форма на деменция.

Как тау протеинът става опасен при злоупотреба с алкохол?

Проучването се извършва от Института за медицински изследвания „Feinstein“ в Ню Йорк и ползва за отправна точка известния факт, че злоупотребата с алкохол вреди на мозъка. Тя променя структурата на иначе безвреден протеин, като го превръща в основен причинител за отключването на Алцхаймер. Името на протеина е тау (tau).

При нормални условия, тау протеинът се открива в невроните, които модулират стабилността на аксонните микротубули. Когато обаче настъпи промяна в него, той се счита за един от главните фактори при Алцхаймер, тъй като участва в образуването на неврофибриларните възли. Плаките и неврофибриларните възли са типични признаци за болест на Алцхаймер. Плаките представляват отлагания на протеина бета амилоид. Проучването на екипа от института „Feinstein“ е фокусирано именно върху ролята на тау протеина.

Учените се надяват да изяснят как точно при прекомерна консумация на алкохол тау протеинът се превръща от иначе обикновен такъв в унищожител на неврони, който причинява болестта. Те твърдят, че са поели в правилната посока.

Специалистите вече разглеждат начините, по които тау протеинът може да бъде фосфорилиран, тоест структурата му да се промени така, че да вреди на мозъка при злоупотреба с алкохол.

Според д-р Макс Бренър, асистент към института „Feinstein“, консумацията на алкохол се асоциира с атрофията на мозъчната кора, характерна за болестта на Алцхаймер, както и с вероятността от по-ранното й отключване.

Той пояснява, че по време на експеримент с лабораторни мишки, предразположени към Алцхаймер, екипът забелязал, че завишената концентрация на алкохол предизвиква невронно фосфорилиране в хипокампа и уврежда паметта им.

Целта на изследването е да изясни важната роля на някои специфични протеини при пролиферацята (разпространението) на тау протеина. Бренър и колегите му анализират активността на РНК-свързващ протеин, индуциран от студа, (CIRP), и другата негова форма – извънклетъчен РНК-свързващ протеин, индуциран от студа (eCIRP).

Функцията на CIRP и еCIRP протеините при консумация на алкохол

"CIRP обикновено се открива в клетъчното ядро, където помага в регулацията на произвежданите от клетките протеини. Когато дадена клетка открие потенциално опасни условия, като например злоупотребата с алкохол, тя освобождава молекули като eCIRP, които да предупредят съседните клетки да заемат защитна позиция срещу стресора. Предупредените вече клетки разпознават eCIRP, когато той се свърже със специфични протеин рецептори в клетъчната мембрана. Каскадата от eCIRP протеини стартира в момента, в който алкохолът достигне до мозъка. Освен под влияние на алкохола, eCIRP каскадата се наблюдава и при някои други опасни обстоятелства като например ниски нива на кислород, ниска температура или излагане на радиационно лъчение.

Болестта на Алцхаймер е шестата причина за смърт сред американците. Тя е и най-често срещаната форма на невродегенеративна деменция. Статистиката сочи, че пациентите с Алцхаймер или друга форма на деменция по света са 50 милиона, като броят им непрекъснато се увеличава. От ООН предупреждават, че до 2050 г. заболяването може да засегне 152 милиона души, ако не се открие ефикасна терапия срещу него. Бренър и екипът смятат, че блокирането на eCIRP може да предотврати отключване на болестта при прекомерна употреба на алкохол.

От своя страна, злоупотребата с алкохол е сред основните проблеми в обществото. Тя води до сериозни катастрофи, падания, изгаряния и интоксикация. Алкохолът е тясно свързан с упражняването на домашно насилие, убийствата, тормозът над партньора, включително сексуален, болестите, предавани по полов път и т.н. Близо половината от смъртните случаи, свързани с алкохол, са при хора, злоупотребявали с него продължително време.

При редовните консуматори на алкохолни напитки концентрацията на алкохол в кръвта може да варира от 0,08% до шокиращо високи стойности.

Макар направените от учените предположения да внасят известна яснота, те не са убедени в точната последователност на механизмите, по които прекомерната употреба на алкохол води до болест на Алцхаймер. Те обаче вярват, че протеинът eCIRP е основният инструмент, чрез който завишената му консумация причинява увреждане на когнитивните функции.

Националният здравен институт отпусна 2,1 милиона долара финансова помощ на института „Feinstein“ в Лонг Айлънд, за да продължи да изучава ролята на алкохола за отключване на болест на Алцхаймер. Според д-р Бренър е възможно да съществува връзка между протеина бета амилоид, който спомага за образуването на опасните плаки в мозъка, и злоупотребата с алкохол.

„Предварителните ни проучвания разкриват, че алкохолът увеличава наслагването на бета амилоид, тъй като стимулира производството на APP протеин. Алкохолът също така потиска функцията на клетките да се освобождават от опасния протеин. Въпреки това решихме да се концентрираме върху влиянието на алкохола върху тау протеина, защото смятаме, че той е по-тясно свързан с когнитивното увреждане при болест на Алцхаймер.“ 

Източник:
medicalxpress.com/ Feinstein Institutes for Medical Research, New York, "Molecular Neurobiology"
Снимка: freepik.com
Още по темата:
  • Създадоха таблетка за лечение на алкохолизъм Създадоха таблетка за лечение на алкохолизъм
  • Хроничната злоупотреба с алкохол повишава чувствителността към болка Хроничната злоупотреба с алкохол повишава чувствителността към болка
  • FDA одобри кръвен тест за диагностициране болест на Алцхаймер FDA одобри кръвен тест за диагностициране болест на Алцхаймер
  • Хербицидът глифозат крие риск от трайно мозъчно увреждане Хербицидът глифозат крие риск от трайно мозъчно увреждане
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
38.50лв.

КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА

НАУ ФУДС ВИТАМИН B1 таблетки 100 мг * 100
21.00лв.

НАУ ФУДС ВИТАМИН B1 таблетки 100 мг * 100

ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
41.80лв.

ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД

КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21
13.10лв.

КУДЗУ капсули 500 мг * 60 TNT 21

БИОХЕРБА КУДЗУ КОРЕН капсули 350 мг * 100
17.30лв.

БИОХЕРБА КУДЗУ КОРЕН капсули 350 мг * 100

РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
43.80лв.

РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP

Коментари към Злоупотребата с алкохол може да отключи по-рано болест на Алцхаймер

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Злоупотребата с алкохол може да отключи по-рано болест на Алцхаймер
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 10:18
    Коментирайте "Злоупотребата с алкохол може да отключи по-рано болест на Алцхаймер "

НОВИНАТА е свързана към

  • Какви промени настъпват в тялото, когато спрете алкохола
  • Леснодостъпни средства срещу махмурлук
  • Алкохолизъм
  • Опасно ли е рязкото спиране на алкохола?
  • Лечение с циталопрам
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
  • Бял трън, Мариански трън, Петнист бял трън
  • Трепетлика, Осика
  • Порцеланова копринка, Воловария, Чернилка, Воловарка, Мастиленка, Лиственична гъба
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 99 дни, 15 часа и 58 мин.

Прием на мелатонин и алкохол - опасна комбинация

преди 203 дни, 18 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 22 часа и 22 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 13 часа и 23 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 13 часа и 34 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 13 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БОИРЕР МАСАЖОР модел MG 89

УМНИ ПАРИ - СТОЙНЕ ВАСИЛЕВ - СИЕЛА

КЛИНДАМИЦИН АБР капсули 600 мг * 30

МУНДЖАРО КУИК ПЕН инжекционен разтвор в предварително напълнена писалка 2.5 мг/доза 4 дози

ПЕЛЕНИ ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕНИ КЛАСИК ПЛЮС ЕЪР размет L * 10

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival