Извънредна ситуация в Перу заради необичайното увеличение на случаите на синдрома Гилен-Баре
Необичайното увеличение на случаите на хора със синдрома Гилен-Баре е в основата на указ на президента на страната, с който се обявява извънредна ситуация в областта на здравеопазването за период от три месеца.
Извънредната ситуация в Перу
До момента в страната са установени над 180 случая на рядкото заболяване „Синдром на Гилен-Баре“. Смъртните случаи са четири. Заболяването е регистрирано в 18 района на Перу.
Извънредната ситуация в здравеопазването е обявена по предложение на здравния министър на страната д-р Сезар Васкес Санчес. По време на заседанието на правителството на 6 юли 2023 г. той призовава за предприемането на спешната мярка с аргумента, че така може да се гарантира снабдяването с имуноглобулин, медикаментът, предназначен за лечение на синдроба Гилен-Баре.
„Извънредното положение ще ни даде възможността да закупим необходимите флакони с имуноглобулин и да ги предоставим на нуждаещите се“, коментира перуанският здравен министър.
Необичайното увеличение на случаите на рядкото заболяване при това за много кратък период от време се отразява негативно на здравните услуги в страната. Причината е, че системата не разполага с достатъчно стратегически ресурси, за да отговори адекватно на обема и на сложността на случаите в различните здравни заведения.
Властите утвърждават план за действие за спешната здравна ситуация, която застрашава сериозно здравето и живота на населението.
Планът
Действията на властите предвиждат епидемиологично наблюдение и контрол върху нарастването на случаите. За да се случи това районните лаборатории и болниците получават помощ за съхранението, транспортирането и обработката на пробите. Ще бъде осъществявана специализирана диагностика на биологичните агенти, свързани с пробите на синдрома Гилен-Баре, изпратени в Националната лаборатория.
Закупуването на 7587 флакона интравенозен имуноглобулин и на 1000 флакона албумин е другата важна задача, за която са отделение над 12 милиона нова сол (валутата на Перу). Това е важно, защото към момента болниците разполагат само с 413 флакона имуноглобулин, а случаите се увеличават.
От здравното ведомство съобщават, че са определени над 10 болници за лечение на заболяването както с имуноглобулин, така и чрез плазмафереза.
Сериозно внимание здравните власти обръщат и на подобряването на капацитета и услугите, свързани с грижата за болните от Гилен-Баре в отделенията. В плана се предвижда още осигуряване на техническа помощ за телеконсултации както и въздушен транспорт за пациенти в спешно или критично състояние.
Министър Сезар Васкес Санчес гарантира, че на болните се осигуряват два вида лечение на заболяването, но и цялостна грижа, която включва и рехабилитация.
Здравното министерство и Националният институт по здравеопазване на Перу подготвят различни видове материали за профилактика и управление на заболяването, които са предназначени както за населението, така и за здравните работници.
>>>Епидемията от денга в Перу се разраства – заразени са над 150 000 души
Действията по плана позволяват да се посрещнат незабавно нуждите на засегнатите, но да бъде намален ефектът от заболеваемостта и смъртността сред хората в риск.
Резолюцията е публикувана в официалния вестник El Peruano.
За синдрома Гилен-Баре
Синдромът Гилен-Баре може да възникне в резултат на остра инфекция, причинена от бактерии или вируси. Първоначалните му симптоми се характеризират със слабост, изтръпване на стъпалата и краката, които по-късно могат да се разпространят и в други части на тялото. Заболяването атакува периферната нервна система, чиито основни функции след възпалението намаляват до степен, която причинява тремор, мускулна слабост, сензорни нарушения и парализа.
Синдромът Гилен-Баре е автоимунно и лечимо заболяване, което не е заразно.
Въпреки че не е доказано научно, появата на синдрома се свързва с предшестващо заболяване. Например, няколко от заразените с денга, са показали симптоми на Гилен-Баре.
Д-р Наталия Варгас от Националния институт по здравеопазване споделя, че в момента се проучва дали има връзка между вируса зика, грипа и стомашно-чревния вирус и появата след това на синдрома Гилен-Баре. Специалистката по инфекциозни болести подчертава, че болестта е рядка, а механизмът, който я задейства, е неизвестен.
Навременната диагностика е важна, за да не се стигне до състояние, в което пациентът вече не може да диша. „Симптомите прогресират с дни и седмици, затова е важно да се постъпи в болница веднага“, съветва д-р Варгас.
От своя страна колегата й от Националния здравен институт д-р Луис Еспиноза, специалист по инфекциозни болести, поиска да бъде обърнато специално внимание на следните симптоми:
- изтръпване на крайниците
- увеличаваща се мускулна слабост
- изтръпване на ръцете и краката
- диария
- ускорен пулс
- респираторна или стомашно-чревна инфекция през последния месец
- двойно виждане
- затруднено дишане
Сред начините да се предотврати синдромът Гилен-Баре да атакува тялото са носенето на маска, изключително висока лична хигиена както и ваксинация срещу грип и други инфекциозни заболявания.
- В Русия приключиха доклиничните тестове на препарат за лечение на автоимунни заболявания
- Жените са по-застрашени от автоимунни заболявания заради втората Х хромозома
- Розеоловирусът може да причини автоимунни заболявания като ревматоиден артрит и диабет тип 1
- Препрограмирането на Т-клетките ще се използва за борба с автоимунните заболявания
Коментари към Извънредна ситуация в Перу заради необичайното увеличение на случаите на синдрома Гилен-Баре