В Русия приключиха доклиничните тестове на препарат за лечение на автоимунни заболявания
Уникално лекарство за лечение на тежки автоимунни заболявания като болестта на Бехтерев и псориатричен артрит създадоха учените от Руския национален изследователски медицински университет „Н. И. Пирогов“ (РНИМУ). За новия медикамент съобщи министърът на здравеопазването на Руската федерация Вероника Скворцова.
„Става дума за революционна руска разработка, в основата на която стоят съвременните биотехнологии и генното инженерство. Препаратът действа само на патологичната част от клетките, причиняващи увреждане в имунната система, но не засяга цялостния имунофонд. Става дума за уникално лекарство, което няма аналог в света и притежава сериозни предимства пред използваните сега антицитокинови моноклонални антитела", категорична беше Вероника Скворцова.
До момента лекарството е минало всички стадии на доклиничните изпитвания, проверени са неговата безопасност и ефективността му както на малки лабораторни животни, така и на маймуни. В началото на 2020-а започват и клиничните тестове. Учените от РНИМУ са подали заявки за патентоване на лекарство както в Русия, така и в чужбина.
Разликата между новия медикамент и използваните сега е, че той не само прекъсва развитието на болестта, но отстранява основната причина за нея за дълго време. Особено интерес провокира информацията, че препаратът ще се приема от болния веднъж за период от 3 до 5 години. Лекарствата за автоимунни заболявания сега се пият всяка седмица или всеки месец.
Иновативното изследване е дело на екип, оглавен от академик Сергей Лукянов (на снимката) от Руската академия на науките и докторът по биология Дмитри Чудаков.
Научните интереси на академик Лукянов са в сферата на генното инженерство, еукариотните геноми и флуоресцентните протеини, а по отношение на техните изследвания както и на разработването на методи за анализ на структурата и функцията на сложните геноми е водещ експерт. Въз основата на неговото откритие през 90-те години на миналия век за ефекта на селективното потискане на полимеразната верижна реакция са разработени редица нови молекулно-генетични методи, които се използват широко в молекулярната биология и генното инженерство.
Дмитри Чудаков защитава докторска дисертация за разработването и приложението на генетично кодирани флуоресцентни инструменти, от 2011-а ръководи лабораторията по геномика на адаптивния имунитет в Института по биоорганична химия на РАН. Д-р Чудаков дешифрира механизма на обратимото фотоактивиране на флуоресценцията, разработва палитра от мономерни флуоресцентни протеини, които позволяват многоцветно маркиране на молекули в живи клетки, а флуоресцентните инструменти, които разработва, се използват широко в научни лаборатории и фармацевтични компании.
Лекарството ще бъде спасение за милиони, страдащи от болестта на Бехтерев и псориатричен артрит, казват специалистите. В света от подобно лечение имат нужда между 10 000 000 и 15 000 000 души.
rg.ru, rsmu.ru
- Извънредна ситуация в Перу заради необичайното увеличение на случаите на синдрома Гилен-Баре
- Розеоловирусът може да причини автоимунни заболявания като ревматоиден артрит и диабет тип 1
- Препрограмирането на Т-клетките ще се използва за борба с автоимунните заболявания
- Камилите ще помогнат на учените в битката с автоимунните заболявания
Коментари към В Русия приключиха доклиничните тестове на препарат за лечение на автоимунни заболявания