Изследователи от Станфорд разработиха нов вид лекарство за рак, базирано на антивирусно лечение

Изследователи от Станфордския университет разработиха нов вид лекарство, базирано на антивирусно лечение, което ефективно спира растежа на раковите клетки. Пробивът произтича от дългогодишна работа в областта на антивирусните лечения, като чрез натрупаните познания в сферата учените успяват да спрат разпространението на туморните клетки.
От години вирусолозите в Станфорд работят в сферата на разработването на нови лечения за вирусни заболявания като хепатит и обикновена настинка. Работата им е насочена към процесите, които предоставят възможност на вирусите да се репликират, тъй като по този начин те се развиват и разпространяват. През 2015 г. е постигнат успех в лечението на хепатит Д, като учените откриват специфични молекули, които предотвратяват развитието на болестта.
Пробивът е забелязан от Джонатан Кюри, онколог от Университета в Тексас, който проучва редица начини за забавяне и предотвратяване разпространението на различни видове рак. Това, което предизвиква интереса му, е фактът, че същите клетъчни процеси, които учените от Станфорд успяват да прекъснат, играят основна роля в разпространението на раковите заболявания.
По думите на Джефри Глен (на снимката), вирусолог в Станфордския университет, основната идея на изследването е да се нарушат нормалните клетъчни процеси, на които както вирусите, така и някои ракови клетки разчитат да растат и да се разпространяват.
Екип от учени от Станфордския университет, Тексаския университет, Медицинския колеж „Бейлор“ и Калифорнийския университет в Сан Франциско решават да извършат редица експерименти, с цел по-обстойното проучване на ефектите на различни антивирусни лечения върху развитието и разпространението на ракови заболявания.
Проведен експеримент с мишки, показва, че лекарствата, базирани на антивирусни лечения, могат да свият туморите и да предотвратят разпространението им. Тестовете сочат, че медикаменти, разработени за лечение на ентеровируси, лекуват ефективно някои видове рак при гризачи и човешки ракови клетки в лабораторни условия.
Екипът обмисля нови методи за използване на разработените лекарства, например в комбинация със съществуващи терапии, за да подсили ефектите им срещу резистентните към медикаменти тумори.
Откритията са публикувани на 22 януари 2020 г. в списанието „Science Translational Medicine“.
newatlas.com, news.stanford.edu
Коментари към Изследователи от Станфорд разработиха нов вид лекарство за рак, базирано на антивирусно лечение