Продължава изхвърлянето на опасни болнични отпадъци заедно с битовите
Акценти
|
Темата за болничните отпадъци в столицата, които се изхвърлят заедно с битовите, е във фокуса на вниманието повече от седмица. Казусът е сериозен, защото става дума за медицински отпадъци, които са опасни, но и защото изхвърлянето им нарушава закона.
Институциите
Кметът на София съобщи, че в Завода за преработка на отпадъците откриват в много от чувалите със смет кръв и човешки тъкани. Сигнали са подавани многократно и до двете инспекции, които имат пряко отношение по казуса – здравната и по околната среда и водите. От Завода за отпадъци потвърждават дни по-късно, че за пореден път откриват опасни болнични отпадъци в боклука, който трябва да преработят.
Васил Терзиев дава указания на директора на предприятието Николай Савов, според които приемането на замърсени отпадъци трябва да спре, докато проблемът не бъде решен.
От РИОСВ – София не откриват подобно смесване при направената проверка. И според Министерството на здравеопазването нарушения няма.
В същото време снимките, които правят от Предприятието за преработката на отпадъците в София, показват ясно друга картина. Спринцовки, ампули, банки, медицински превръзки, престилки, ръкавици, калцуни. Всички те могат да причинят сериозни инфекции.
Както става ясно, нарушенията за които алармират от Завода и Столична община, са от октомври и ноември 2024 г. от площадка „Садината“, където е разположена една от инсталациите за механично и биологично третиране на отпадъците.
На поредна пресконференция на 12 ноември 2024-а Надежда Бобчева, заместник-кмет по околната среда в Столична община заяви, че откриват опасни отпадъци от болниците и през септември. „Предупреждавахме болниците устно, но процесът не спря.“ Тогава изпращат писма до столичното РЗИ и до РИОСВ. За пореден път уведомяват всички лечебни заведения за разпоредбите, които трябва да спазват.
Община ще сезира Столичната дирекция на вътрешните работи и ДАНС по казуса, защото изхвърлянето на опасни медицински отпадъци от болниците продължава. В информация до медиите от местната администрация пишат, че в инсталацията отново постъпват пликове, обозначени ясно като опасни, инфекциозни болнични отпадъци и други, които не са маркирани или са смесени с битовия боклук. Всички те са от големи болници. Оказва се, че почти не съществува лечебно заведение, което да не нарушава Закона за управление на отпадъците и Наредба № 1 от 2015 г., която регламентира изискванията за отпадъците в болниците. Едно от правилата е този вид отпадъци да бъдат изгорени, а за целта лечебните заведения трябва да сключат договор с инсинератор.
Последните няколко седмици от Столичния инспекторат извършват проверки и съставят няколко акта. Един на стойност 4000 лв. за установено нарушение на управител на клиника като физическо лице и пет на юридически лица за 50 000 лв.
Столичната РИОСВ извършва проверки на площадката „Садината“ и на площадката в район „Красно село“, която се стопанисва от Университетската болница за спешна помощ „Пирогов“ веднага след като получава сигналите на 6 ноември 2024 г.
>>>Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
Според РИОСВ няма нарушения, тъй като не установяват смесване на битови с биологични отпадъци. От столичната Инспекция съобщават още, че общо осем болници имат разрешение да извършват дейност с отпадъци. Годишните проверки също показват, че всичко е наред.
Министерството на здравеопазването също не откриват никакви нарушения. От ведомството припомнят, че има точни разпоредби за разделянето на отпадъците на опасни и неопасни.
Проблемът
За пореден път става дума за пари. Ако се доверим на казаното пред Mediapool.bg от директора на завода Николай Савов по този начин лечебните заведения спестяват пари, тъй като изгарянето в инсинератора на Университетската болница „Александровска“ е в пъти по-скъпо. Когато отпадъците от болница са заедно с битовите, не се плаща за приема.
Проблем е и това, че не е ясно количеството на опасните отпадъци. Знае се, че при четири тона смет, една трета е от болниците.
Колко опасни са отпадъците, които изхвърлят болниците
Медицинските отпадъци създават риск за здравето на хората, но и за околната среда, свързани с опасни микроорганизми, токсични химикали, лесно запалими препарати.
Неправилното управление на този вид отпадъци може да има сериозни последици като разпространението на инфекции и избухването на епидемии.
>>>Къде да изхвърляме лекарствата с изтекъл срок на годност
Сред най-опасните отпадъци са:
- оставащите след операции и различни медицински манипулации, не само материални, но и биологични
- съдържащи токсични вещества, химикали и препарати
- радиоактивни отпадъци
- остри предмети
- лекарствени продукти с изтекъл срок на годност
Смесването на отпадъците от лечебните заведения с битовите създава сериозен риск и за работещите в Завода за преработка на отпадъците, и за живеещите в столицата.
Докога ще продължава порочната практика
Как и кога ще бъде решен проблемът е трудно да се каже. Не за друго, а защото той очевидно не е от вчера. Но и защото е сигурно, че институциите говорят на различни езици. От една страна нарушения няма, от друга са снимките, които показват повече от ясно, че законът не е спазен. Подобен контролиран хаос дава прекрасната възможност никой да не поема отговорност и всяка от институциите да твърди, че си е свършила работата по закон. И това за съжаление не се случва за първи път. За съжаление в случая става дума за действия, които застрашават реално здравето на хората.
НОВИНАТА е свързана към
- Цветен парк от 3 тона пластмасови отпадъци
- Отпадъците могат да се превърнат в нещо красиво и функционално
- Не изхвърляйте старите вилици, дайте им втори живот
- Мрежа от кафенета и кетъринг съоражения се борят за рециклиране на отпадъците
- Тонове "грозни" плодове и зеленчуци се изхвърлят
- Най-токсичните места на Земята (1 част)
- Въпреки новия закон за отпадъците, остават нерешени проблеми
- Не изхвърляйте електронните уреди в коша за боклук
- Кои са държавите - отличнички в рециклирането на отпадъци и какво ни трябва, за да ги достигнем?
- Дънки от пластмасови бутилки щадят околната среда и популяризират рециклирането
Коментари към Продължава изхвърлянето на опасни болнични отпадъци заедно с битовите