Каква е връзката между протеина интерлевкин IL-1 и агресивното поведение
Агресивното поведение е често срещано при пациенти с невропсихични заболявания като деменция, разстройства от аутистичния спектър и шизофрения. То създава проблеми както на болните, така и не близките им, но до момента не е открито ефективно лечение, защото не са изяснени причините за отключването на агресия.
В свое изследване, публикувано през месец април 2020 г. в списание „Molecular Psychiatry“, екип от университета в Цукуба разкрива, че промените в нивата на протеина интерлевкин 1β (IL-1β), който участва в процеса на възпалителна реакция, определят склонността към агресия при мъжки лабораторни мишки.
Учени са установили, че нивата на протеини като IL-1β, които са свързани с възпалителните процеси в тялото, определят доколко агресивен е човекът. С цел да проучат неговото действие, изследователите от Цукуба измерват концентрацията на протеина IL-1β в кръвта на мъжки мишки, разделени на две групи – агресивни и неагресивни, въз основа на тяхното поведение спрямо други мъжки представители на животинския вид. За тяхна изненада нивата на интерлевкина и при едните, и при другите не се различават, както е при хората.
Водещият автор проф. Аки Такахаши пояснява: „Дорзалното рафе ядро е област в мозъка, която отговаря за агресивното поведение. Решихме да проверим какво е нивото на интерлевкина IL-1β в точно тази част на мозъка на мишките, а след това да приложим различни генетични методи и медикаменти, за да намалим ефекта на IL-1β върху рафе ядрото. Ако са взаимосвързани, то и степента на агресия би трябвало да се промени.“
По-ниски нива на IL-1β – по-висока степен на агресия
Резултатите отново са неочаквани. Нивото на интерлевкин е по-ниско в дорзалното рафе ядро на агресивните мишки, отколкото в това на неагресивните. Освен това в експериментите, където IL-1β има по-слабо въздействие върху рецепторите на ядрото, мишките се държат по-агресивно.
Серотонинът е ключов невротрансмитер, който също влияе върху склонността към агресия. Екипът насочва вниманието си към него и връзката му с интерлевкина IL-1β. Заключенията на учените са, че при прояви на агресия невроните на серотонина в дорзалното рафе ядро са по-активни в агресивните, отколкото в неагресивните мишки. Когато потискат експресията на IL-1 рецептори, невроните на хормона продължават да са по-активни в същата тази област на мозъка.
Такахаши обобщава: „Откритията ни показват, че интерлевкинът IL-1β в дорзалното рафе ядро предотвратява агресивно поведение, като влияе върху невротрансмитера серотонин.“
Експертите не изключват възможността чрез медикаменти, насочени към IL-1β и невроните на серотонина, да се контролират агресивните прояви при пациенти с невропсихични заболявания, което на този етап е трудна задача.
https://medicalxpress.com/news/2021-05-aggressive-friendly-inflammatory-protein-interleukin.html
Снимка: freepik.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
КОГАТО СЕ БОРИМ СЪС СЕБЕ СИ - РЮДИГЕР ДАЛКЕ - ХЕРМЕС
АГРЕСИЯ В СЕМЕЙСТВОТО - ПЪТИЩА ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ - ОГНЯН ДИМОВ - СИЕЛА
ЕСКИМО БРЕЙНШАРП капсули * 50
НАУ ФУДС БРЕЙН ЕЛЕВЕЙТ капсули * 60
ХАЯ ЛАБС ЖЕН ШЕН СИБИРСКИ капсули 500 мг * 100
ПРОМОНОВИНАТА е свързана към
- Билки за добро оросяване на мозъка
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Причини за агресията на децата към животните и как да се справим с нея
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
- Перила
- Поведенческо разстройство при децата – причини, симптоми и лечение
Коментари към Каква е връзката между протеина интерлевкин IL-1 и агресивното поведение