Канада – център на епидемията от морбили в Северна Америка

Акценти
|
През 2025 г. заразените с морбили в Канада достигнаха 3800 души, повечето от които бебета и малки деца. Броят им е три пъти по-голям от този на заразените във всички американски щати, въпреки че населението на Канада е много по-малко.
Това е единствената западна страна, попаднала в списъка с десетте най-големи огнища на морбили, сочат данни на Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията. Албърта е провинцията с най-много заболели на глава от населението в Северна Америка.
В САЩ голяма част от случаите се дължат на скептицизма по отношение на ваксините, подхранван от здравния министър Робърт Кенеди-младши. В Канада обаче няма важна политическа фигура, която да твърди, че ваксините не са ефективни, смята Максуел Смит, професор по обществено здраве в университета Western в Онтарио. Според него в страната роля играят други фактори.
Ръст в случаите на морбили има в Северна Америка, Европа и Великобритания. В САЩ пациентите достигнаха рекорден за последните 33 години брой, в Англия потвърдените случаи за 2024-а са близо 3 хиляди души – също рекорден брой, но за последните 12 години. |
Епидемията от морбили в Канада е първата от 1998-а насам
Заразените в Канада през 2025-а са още повече. Страната не се е сблъсквала с епидемия от морбили от такъв мащаб, откакто болестта бе обявена за елиминирана през 1998 г. Единствената година, когато се наблюдава скок, е 2011-а с общо 750 заразени.
Ваксината срещу морбили е най-ефективното средство за борба с болестта, като осигурява 97% защита срещу вируса причинител. Освен че е силно заразен, вирусът може да доведе до тежки последици като например пневмония, възпаление на мозъка и смърт. Ваксинацията предпазва и от паротит (заушка) и рубеола.
Разпространение на морбили в Канада
Най-силно засегнати са провинциите Онтарио и Албърта, последвани от Манитоба.
В Онтарио огнището избухва през последните месеци на 2024 г., след завръщането на местен жител от голяма сбирка на менонитите (християнска религиозна общност в Канада, Мексико и САЩ) в друга канадаска провинция.
Първоначално болестта се разпространява основно сред менонитските общности в югозападната част на провинцията, където традиционно обхватът на ваксинация е много нисък поради културни и религиозни съображения. Почти всички заразени там не са били ваксинирани, сочат данни на местната здравна служба.
Случаите обаче бързо се увеличават и до края на април 2025-а достигат над 200 седмично, само на територията на Онтарио.
След това броят на заразените започва да намалява, а в гореща точка се превръща Албърта. Там разпространението е толкова бързо, че за властите е трудно да преценят къде е започнало. Д-р Вивиън Съторп допълва, че най-много пациенти с морбили са регистрирани в южната част на провинцията. Тя признава, че в своята 18-годишна практика не е ставала свидетел на толкова голяма епидемия.
Повечето специалисти се затрудняват да посочат конкретна причина за епидемията от морбили в Канада и защо заразените там са повече от далеч по-големи страни като САЩ, но се обединяват около твърдението, че вероятно и в двете държави заразените са много повече от официално обявените.
„Броят на пациентите с морбили в Албърта е само върхът на айсберга“, предупреждава д-р Съторп.
Причини за епидемията от морбили в Канада
Според Каталина Фрийзен, която работи в мобилен здравен пункт, обслужващ менонитската общност, един от основните фактори за високия брой заразени е именно многочислената менонитска общност в страната. Менонитите не вярват в здравната система, защото, по нейни думи, „те винаги са били игнорирани и са се чувствали отлъчени“. „Често гледат снизходително на нас, заради религиозните ни схващания. Това се отразява негативно и на качеството на здравните грижи, които получаваме“, споделя още Фрийзен.
Дезинформацията и скептицизмът относно ваксините
Друга възможна причина за епидемията е дезинформацията относно ваксините по време и след пандемията от коронавирус.
Жана Шапиро от Университета на Торонто е на мнение, че основният проблем се крие в ниския ваксинационен обхват в национален мащаб. „Това, което би спряло разпространението на вируса е ваксинирането на максимално голям брой хора. Ако не искат да го направят, той ще продължи да заразява.“
50% спад в броя на ваксинираните срещу морбили в Албърта
Проучванията сочат, че страхът и недоверието във ваксините са се засилили по време на пандемията от COVID-19. Ваксинираните срещу морбили, паротит и рубеола в южна Албърта например са намалели почти наполовина от 2019 г. до 2024 г.
Антиваксърските движения
Част от обществото се изправи срещу задължителния характер на COVID ваксината преди няколко години и предизвика вълна от протести за правото на свободен избор. Движението обаче не изчезна, а разшири мащабите си. Хората започнаха да се страхуват и от много други ваксини, отдавна одобрени и с доказан защитен ефект.
Отложени имунизации на деца по време на COVID пандемията
Д-р Шапиро изтъква още един фактор, който вероятно също е свързан с епидемията от морбили – забавената имунизация на част от децата. „Много от родителите не смятаха за важно да ги имунизират навреме, може би защото бяха спокойни, че случаи на морбили вече почти няма.“
Какви мерки предприеха властите за овладяване на епидемията от морбили в Канада
Д-р Съторп пояснява, че властите в Албърта са решили да намалят горната възрастова граница за поставяне на MMR ваксината и броят на ваксинираните постепенно нараства.
Здравните служби в Канада правят всичко възможно да убедят обществото в ползите от ваксините чрез различни информационни кампании, но ответната реакция е значително по-слаба от тази по време на COVID пандемията.
How Canada became the centre of a measles outbreak in North America: https://www.bbc.com/news/articles/c4g8d39gdr0o
НОВИНАТА е свързана към
- Морбили (дребна шарка)
- Д-р Велислава Петрова: Вирусът на морбили изтрива имунната памет на организма
- Дребно обичниче, Демир бозан
- Ваксина морбили паротит рубеола
- Здравният министър на САЩ препоръчва витамин А вместо ваксина срещу морбили
- Джел, Самодивски чемшир, Остролист, Остролистен джел, Илекс
- Защо не бива да подценяваме морбили
- Как да разпознаем заболяването морбили? - доц. д-р Маргарита Господинова – ръководител Клиника по инфекциозни болести при УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна
- Увеличават се случаите на морбили в Европа, алармират от ECDC
- Заради дезинформация: Американци предозират с витамин А, за да се предпазят от морбили
Коментари към Канада – център на епидемията от морбили в Северна Америка