Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Увеличават се случаите на морбили в Европа, алармират от ECDC

Увеличават се случаите на морбили в Европа, алармират от ECDC

от 12 март 2025г., обновено на 17 март 2025г.
Редактор: Гергана Караилиева
Увеличават се случаите на морбили в Европа, алармират от ECDC - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • От 1 февруари 2024-а до 31 януари 2025 г.в Европа има 32 265 случая на морбили
  • Най-много са заразените в Румъния - 27 568, а 18 от случаите завършват със смърт
  • Ниското ваксинационно покритие е в основата на възникването на огнища от морбили

Случаите на морбили в Европа се увеличават значително през последните дванадесет месеца, показват данните на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC). Повишението е сериозно, особено когато се направи сравнение със случаите през 2023 г. Според здравните експерти вирусът циркулира в района и вероятно ще има по-висок ръст на заболели и през пролетта на 2025 г.

Морбили в Европа

Според актуализираните данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията между 1 февруари 2024 г. и 31 януари 2025 г. общо 32 265 жители на Стария континент са диагностицирани с морбили. Най-много са заразените в Румъния – 27 568 души, където е регистриран и най-големия брой смъртни случаи – 18.

1097 са италианците с морбили, а 637 германците. В Белгия заразените са 551, а в Австрия са 542.

Румънското здравно министерство съобщава, че заразените с морбили се увеличават. През 2024 г. в страната има общо 31 активни огнища. През януари 2025 г. са регистрирани 370 случая, а през февруари 292. Повече от 80% от всички тях са при деца.

>>>Румъния обяви епидемия от морбили на 5 декември 2023 г.

Сред най-засегнатите райони са Роман, Пиатра и Нямц, като в окръг Нямац ситуацията е особено тревожна.

В Нидерландия също отчитат увеличение на болните от морбили. До края на февруари случаите са 63 и са главно сред хора, които са заразени в чужбина. Данните показват, че 16 души са с дребна шарка след като се връщат от Мароко, а трима след посещение в Румъния. Това са две от страни, където бушуват епидемии от морбили.

дете с морбили

От Френското министерство на здравеопазване алармират, че дребната шарка се завръща. Главната дирекция по здравеопазване изпраща на 10 март 2025 г. съобщение до всички здравни специалисти в страната. Призовават за повишена бдителност, защото епидемиологичната обстановка поражда опасения за по-широко разпространение на територията на цялата страна през следващите седмици. От януари 2025 г. до момента общият брой на заразените надхвърля 100.

>>>Над 40 000 случая на морбили в Европа през 2023 г.

Здравните експерти напомнят, че не само децата са изложени на риск от развитието на тежка форма на заболяването. То засяга и възрастни. Специалистът по инфекциозни болести и педиатрия д-р Робер Коен напомня, че един болен е в състояние да зарази до 20 души.

бебе с морбили

„Повече или по-малко сериозни усложнения могат да възникнат във всяка възраст и да доведат до хоспитализация. Настаняването в болница се случва с всеки втори заразен на възраст над 15 години. Не трябва да забравяме, че в най-тежките случаи изходът може да е фатален. Особено уязвими са бебетата до една година, бременните жени и хората с хронични заболявания. В същото време ваксинацията е ефективна независимо на каква възраст се прави“, казва д-р Коен.

Ваксината - най-сигурният начин от предпазване

За да бъдат предотвратени огнищата на морбили, а най-уязвимите групи от населението да бъдат предпазени е нужно най-малко 95% от населението да бъде ваксинирано при това с двете дози от ваксината. Става дума за комбинираната ваксина срещу морбили, паротит и рубеола (MMR). По информация на ECDC през 2023 г. само четири държави в Европа са достигнали имунизационно покритие над 95% и това са Португалия, Словакия, Унгария и Малта.

Точно това прави огромен брой хора напълно податливи и уязвими. С особена сила това важи за децата под 1 година, които не могат да бъдат ваксинирани, тъй като първата доза се поставя, след като детето навърши една годинка.

През 2024 г. най-много от заразените с морбили са неваксинирани деца от 1 до 4 години и възрастни над 30 години.

>>>Морбили продължава да бъде нарастваща заплаха за децата, алармират от СЗО

От общо заразените 32 265 европейци в дванайсетмесечния период 25 503 или 86% не са ваксинирани. Това означава, че осем от всеки десет души, които са се разболели от морбили в този период, не са имунизирани.

ваксина срещу морбили

От Европейския център за превенция и контрол на заболяванията напомнят, че ваксината, която е както безопасна, така и ефективна и реално предотвратява дребната шарка, се използва от десетилетия. Двете й дози са включени в националния имунизационен календар на всички страни в Европейския съюз. За да бъде пълна защитата трябва да бъдат направени и двете.

Експертите на ECDC съобщават още, че вероятността морбили да се разпространи сред хората е твърде малка, когато по-голямата част от населението е с имунитет. Затова призовават всеки да провери ваксинационния си статус и да предприеме мерки за защита, защото както казват специалистите: „Няма време за морбили, ваксинирайте се!“

Как е в България

По данни на Националния център по заразни и паразитни болести през 10-тата седмица на 2025 г. е регистриран първият за годината случай на морбили. Положителната проба е на момче на 11 години, което живее в Англия и е дошло на гости във Варна. Директорката на НЦЗПБ проф. Ива Христова съобщава, че няма данни детето да е ваксинирано. Както коментира още миналата година главният здравен инспектор морбили е „най-голямото притеснение в Европа от година и половина“. В същото време България е една от трите страни в Европа, в която епидемия няма. „Това означава, че сме постигнали добро имунизационно покритие“, казва тогава доц. Ангел Кунчев.

Ситуацията в САЩ

Епидемията от морбили в югозападната част на САЩ продължава да буди тревога.
Здравните служители от щата Тексас съобщават, че общият брой на заразените с морбили е 223. 25 са случаите от последните няколко дни, а 29 са настанени в болница. Другото огнище на заболяването е Ню Мексико, където с дребна шарка са 33-ма, регистриран е смъртен случай на мъж. Случаи на морбили има още в Аляска, Калифорния, Флорида, Кентъки, Ню Йорк, Пенсилвания, Върмонт и още няколко щата.

За пореден път от Центровете за контрол и превенция на заболяванията напомнят, че нивата на ваксинация имат съществено значение. В същото време те отчитат, че в цялата страна имунизациите на деца намаляват, а процесът е особено активен след пандемията от COVID-19.

Според специалистката по инфекциозни заболявания и имунолог д-р Джесика Малати Ривера в момента има три огнища на морбили, едното от които се разраства. Намаляващите нива на ваксиниране, но и отказът от ваксини като цяло са в основата на епидемията.

„Когато паднем под 95%, а това е степента, необходима да се предотвратят епидемии от най-заразната инфекциозна болест, тогава започват да се появяват и първите заразени. Има общности, където нивата са паднали под 90%. И това при условие, че разполагаме с една от най-ефективните ваксини“, казва д-р Ривера.

Тя коментира още и изказването на министъра на здравеопазването Робърт Кенеди-младши, който препоръчва витамин А за справяне с дребната шарка.

>>>Здравният министър на САЩ препоръчва витамин А вместо ваксина срещу морбили

„Подобни изказвания всяват допълнително съмнение в доверието във ваксините. Витамин А не може да предотврати инфекция от морбили“, казва д-р Джесика Малати Ривера и допълва, че е притеснена от атаката срещу много от обществените здравни институции, тяхното заглушаване, премахването на основни данни и информация за общественото здраве.

Източник:
  • https://www.ecdc.europa.eu/en/
  • https://www.huffingtonpost.fr/
  • http://www.sant.ro/
  • https://www.pbs.org/
  • https://apnews.com/
  • https://mmr.gateway.bg/

 

 

Още по темата:
  • Столичното РЗИ ще постави мобилен кабинет и екип за ваксинация срещу морбили в кв. „Христо Ботев“ Столичното РЗИ ще постави мобилен кабинет и екип за ваксинация срещу морбили в кв. „Христо Ботев“
  • Пандемията от морбили в Европа расте Пандемията от морбили в Европа расте
  • Почти 40 000 000 деца в света са пропуснали ваксинацията срещу морбили Почти 40 000 000 деца в света са пропуснали ваксинацията срещу морбили
  • Д-р Ангел Кунчев: 497 са случаите на морбили към 24 април 2019 г. Д-р Ангел Кунчев: 497 са случаите на морбили към 24 април 2019 г.
0.0/5 0 оценки

Коментари към Увеличават се случаите на морбили в Европа, алармират от ECDC

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Увеличават се случаите на морбили в Европа, алармират от ECDC
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 06:41
    Коментирайте "Увеличават се случаите на морбили в Европа, алармират от ECDC"

НОВИНАТА е свързана към

  • Морбили (дребна шарка)
  • Дребно обичниче, Демир бозан
  • Ваксина морбили паротит рубеола
  • Случаите на морбили в страната вече са 32
  • Проф. д-р Кантарджиев: Регистрираните случаи на морбили в страната са 1158
  • Двете жени с морбили от Пловдив са били ваксинирани
  • Заради дезинформация: Американци предозират с витамин А, за да се предпазят от морбили
  • Над 22 хиляди случая на морбили в Европа за 14 месеца
  • УНИЦЕФ и СЗО призовават за спешни действия за предотвратяване на епидемии от морбили и полиомиелит
  • Хранене при морбили
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Болки в кръста, които се увеличават като интензитет

преди 2506 дни, 16 часа и 1 мин.

Притеснявате ли се от морбили в България?

преди 2732 дни, 17 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 14 часа и 52 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 7 часа и 33 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 14 часа и 25 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 21 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival