Клиничните проучвания - шанс да опитаме най-модерното лечение
България е на 27 място в света по клинични проучвания, като въпреки тежката бюрокрация и липсата на стратегически план за развитие на сектора, те набират все по-голяма скорост.
Докато у нас са нужни близо 50 документа за разрешение и стартиране след около 300 дни, в САЩ то започва след 200.
"Преди нас в класацията са не само световни водачи като САЩ, Германия, Англия, Франция и Канада, но и страни като Румъния, Унгария, Чехия и Полша", коментира д-р Иван Георгиев, председател на Българската асоциация за клинични проучвания.
Годишно Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) дава около 200 разрешителни за нови, а се откриват приблизително 500 нови центрове, където да се провеждат.
По информация на ИАЛ най-голям брой изследвания има в сферата на онкологията, гастроентерологията, неврологията, ендокринологията, кардиологията, психиатрията, пневмологията и ревматологията.
"Клиничните изпитвания предоставят най-новите начини за лечение у нас, а когато в България имаше проблем с безплатното лечение от НЗОК, осигуряваха медикаменти за много хора", посочва още д-р Георгиев.
Той смята, че друга полза от тях са регулярните изследвания, защото за да се следи ефекта от новото лечение, пациентът се преглежда от специалисти на всеки 4-8 седмици. Хората не получават заплащане, че са част от клинично проучване, но и не са оставени без медицински надзор.
"Пациентите със заболявания като рак не спират предписаната им преди това терапия, за да не се стигне до влошаване на здравето им, но тези с по-леки случаи, като например астма, я спират и са под строго наблюдение", казва д-р Георгиев.
Това носи бонуси на лекарите и съответните здравни заведения, международен опит и повишаване на квалификацията.
"Едно от нещата, което куца в България, е контролът, който е най-вече в ръцете на самия бизнес подари дефицита на кадри в ИАЛ", казва още лекарят.
Той обаче подчертава, че това не е проблем от сериозно естество, тъй като в този бизнес са инвестирани много средства и никой не би дръзнал да не спазва установените международни стандарти за безопасност и качество под страх от анулиране на проучването.
Специалистът очаква пазарите в Източна и Централна Европа да се разширят и ако се направи стратегически план за развитие, това няма да подмине и България.
Той изрази надежда, че нашата страна ще има готовност да се изправи срещу предизвикателствата след 2 години, когато в сила влиза нов ред за клиничните изследвания.
НОВИНАТА е свързана към
- Медицински център "Унимед", гр. Севлиево
- ДКЦ "Асцендент" ООД, гр. София
- Регулацията на клиничните изследвания в България е напълно адекватна
- Нова терапия за лечение на онкоболни пациенти, която не е тествана върху животни, чака разрешение от FDA
- България ще увеличи инвестициите в клиничните изпитвания
- Резултатите от ефективността на ваксините срещу COVID-19 не са достатъчни
- Доброволец е в състояние на мозъчна смърт след изпитания на лекарства във Франция
- МЗ публикува за обсъждане правилника за работа на Етичната комисия за клинични изпитвания
Коментари към Клиничните проучвания - шанс да опитаме най-модерното лечение