Нова терапия за лечение на онкоболни пациенти, която не е тествана върху животни, чака разрешение от FDA
Преди да бъде пуснат на пазара, всеки новосъздаден медикамент преминава сериозни клинични изпитвания върху животни, колкото и ужасно да звучи това за нас, хората. Животоспасяващи препарати се разработват всяка година, но те не могат да стигнат до аптеките, ако тяхната безопасност не бъде проучена задълбочено. До настоящия момент единственият начин, по който се случва това, е чрез животни – мишки, зайци или примати.
Дали обаче могат да се създават нови лекарства, които да са едновременно безопасни за хората, без да вредят на животните?
Изследователи от Еврейския университет в Йерусалим вярват, че е възможно. Те успяват да докажат ефективността и безопасността на нова терапия за лечение на ракови заболявания, която не е тествана върху нито едно животно. Медикаментът вече чака одобрение от американската Агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA). Резултатите са публикувани в списание „Science Translational Medicine.“
Нефротоксичност при пациенти с рак
Самата терапия цели да премахне натрупванията на мазнини в черния дроб, което обикновено е резултат от някои определени антиракови лекарства като цисплатин и имуносупресора циклоспорин. За съжаление, един от страничните им ефекти е повишаване на нефротоксичността, а тя причинява 14-25% от случаите на нарушена бъбречна функция при пациентите, лекувани от остра бъбречна недостатъчност.
Положителен ефект от емпаглифлозина върху бъбреците на онкоболни пациенти
След провеждането на кохортно изследване, което проследява болните за дълъг период от време, изследователите откриват, че при комбиниран прием на цисплатин или циклоспорин с друг медикамент – емпаглифлозин, бъбречната дейност се подобрява значително. Според тях емпаглифлозинът би могъл да се включи като помощно средство, паралелно с другите важни медикаменти, които приемат пациентите, за да се ограничи негативния страничен ефект от тях върху бъбреците и други органи в тялото.
Биологичен „чип“ с човешки материал за тестване на лекарства
Подобрената терапия за лечение на хора с онкологични заболявания обаче не е основният фокус на проучването. Още по-важно е, че учените успяват да я създадат, без да включат задължителното до този момент тестване върху животни. Оказва се, че биологичен чип с човешки материал е ключът към голямото постижение. Така те откриват, че емпаглифлозинът е добро решение за справяне с нефротоксичността и се уверяват в неговата ефективност.
Ето какво казва водещият автор на изследването проф. Яков Нахмиас: „Доколкото сме запознати това е първото лекарство, чието действие е доказано, без за целта да са използвани животни. Направихме го благодарение на създадената от нас технология с чип, който съдържа човешки материал.
За първи път демонстрираме как работи тя, заобикаляйки една неизменна до днес част от целия процес на изпитване. Освен че по този начин не вредим на животните, ние ускоряваме разработването, но в никакъв случай не за сметка на безопасността или ефективността. Обикновено, докато едно лекарство стигне етап на клинични изпитвания, минават 4 до 6 години, като се използват стотици животни и се инвестират милиони долари.
Ние постигнахме същия отличен резултат в рамките на 8 месеца, без да включим нито едно животно, като дори съкратихме голяма част от разходите.“
За да проследят какъв би бил ефектът от даден медикамент върху човека, израелските експерти използват така наречените сфероиди – клетъчни култури със сферична форма, в които поставят микросензори за анализ на метаболизма на човешката тъкан. Този биологичен „чип“ им дава възможност да тестват терапията и да получават резултати в реално време.
Ако лекарството получи одобрение от FDA, като част от лечението на онкоболни пациенти, науката ще отбележи поредния забележителен успех по отношение на лабораторните анализи и изследвания, като намали броя на използваните животни.
През последните години са създадени няколко технологии, които симулират взаимодействието между различните медикаменти – органоиди (триизмерни органи, получени след инвитро процедура), компютърни симулации и други. Стъпка по стъпка човечеството се приближава към нов етап от тестването на лекарствени препарати, когато животни няма да бъдат необходими.
iflscience.com/health-and-medicine/first-drug-developed-using-no-animal-testing-submitted-for-fda-approval
Снимка: freepik.com
- Регулацията на клиничните изследвания в България е напълно адекватна
- Експерти към FDA настояват за отхвърляне на Aducanumab - експерименталното лекарство за Алцхаймер
- FDA разреши поставянето на трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19 на имунокомпрометирани лица
- FDA предупреждава за негативни ефекти след приема на ивермектин при лечение на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Медицински център "Унимед", гр. Севлиево
- ДКЦ "Асцендент" ООД, гр. София
- Капки за очи, одобрени от FDA, могат да заменят очилата за четене
- Регулацията на клиничните изследвания в България е напълно адекватна
- Експерти към FDA настояват за отхвърляне на Aducanumab - експерименталното лекарство за Алцхаймер
- България ще увеличи инвестициите в клиничните изпитвания
- FDA предупреждава за негативни ефекти след приема на ивермектин при лечение на COVID-19
- Защо FDA не препоръчва бустерна ваксина за всички граждани
- Резултатите от ефективността на ваксините срещу COVID-19 не са достатъчни
- Експертите на FDA разрешиха за спешна употреба бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на „Moderna”
Коментари към Нова терапия за лечение на онкоболни пациенти, която не е тествана върху животни, чака разрешение от FDA