Методите на биофотониката ускоряват диагностицирането на ранен стадий на рак на дебелото черво

Екип от учени от Томския държавен университет и от Научно-изследователския институт по онкология разработва нов подход за диагностика на колоректалния рак като използват методите на биофотониката. Голямата цел на учените е да открият рака на дебелото черво в ранния етап на развитието му.
Проучването
Изследователите насочват вниманието си към екзозомите, тъй като именно чрез тях клетките обменят информация. Това са микроскопични извънклетъчни везикули (мехурчета), чийто диаметър е от 30 до 100 нанометра.
Според учените, когато са освободени в междуклетъчното пространство на различните тъкани и органи, екзозомите могат да действат като маркер за ранното установяване на рак.
>>>Лечение при рак на дебелото черво (колоректален карцином)
Ръководителят на Лабораторията за лазерно-молекулярно изобразяване и машинно обучение към Томския държавен университет проф. Юрий Кистеньов обяснява: „Екзозомите присъстват в различни системи на тялото, но най-лесният начин да бъдат изолирани е чрез кръвта и слюнката. Екзозомите, които произвеждат ракови клетки, носят специфична информация и е много важно тя да бъде разчетена.“ Значение има и това, че са стабилни за дълъг период от време, пренасят се от кръвта и лимфата и могат да бъдат намерени далеч от мястото на клетките, от които са отделени.
Екипът на лабораторията анализира раковите биомаркери с помощта на двуфотонна микроскопия. Предимството е, че чрез нея се наблюдават живи тъкани на дълбочина повече от един милиметър.
По време на изследването учените осъществяват сравнителен анализ на екзозоми, които са изолирани от кръвта на пациенти с доброкачествени тумори и на друга група от хора, които имат колоректален рак.
Анализът между двете групи позволява да бъдат открити важни критерии, чрез които могат да се установят екзозомите, свързани с рака на дебелото черво.
За да бъде поставена окончателната диагноза обаче, трябва да се направи хистологично изследване.
И още за новия подход
„Новият подход за изследване на кръвта може да разшири много сериозно скрининга сред населението, което от своя страна ще увеличи шансовете да бъдат открити патологичните случаи. Това е важно, защото при рака на дебелото черво дълго време няма симптоми. Затова най-често той се открива в етапите на развитие, когато шансовете болният да бъде излекуван са вече много малки. Ранната диагностика обаче е в състояние да спаси 90% от хората с колоректален рак“, разказва още проф. Кистеньов, който е категоричен, че новите диагностични методи имат решаващо значение.
>>>Увеличава се броят на млади хора, диагностицирани с рак на дебелото черво в късен стадий
В този случай търсенето на маркери, които показват наличието на злокачествен процес, се оказва успешно.
Това е важно, подчертава проф. Кистеньов, защото данните на Световната здравна организация показват, че ракът на дебелото черво е третият най-често срещан вид рак и е втората водеща причина за смърт от всички видове ракови заболявания.
Резултатите от изследването са публикувани в списанието Diagnostics (Q2).
За проф. Юрий Кистеньов
Юрий Кистеньов е доктор по физика и математика и професор в Катедрата по обща и експериментална физика.
Ръководител е на Лабораторията за лазерно-молекулярно изобразяване и машинно обучение и заместник-ректор по научната и иновативна дейност на Томския държавен университет. Автор на повече от 90 научни публикации.
Проф. Кистеньов участва в различни научни проекти, последните от които са посветени на изкуствения интелект, на оптичните характеристики на биологични тъкани и молекули за целите на медицинската диагностика и на разработването на методи за неинвазивна диагностика на вирусни и бактериални респираторни инфекции с помощта на лазерна спектроскопия и методите на изкуствения интелект.
НОВИНАТА е свързана към
- Имунотерапия с достарлимаб може да помогне на пациенти с колоректален рак
- CA 19-9 туморен маркер
- Компютърно-томографска колонография (Виртуална колоноскопия)
- Токсинът колибактин увеличава риска от рак на червата при хората под 50 години
- Черимоя
- Лекарството пембролизумаб увеличава шанса за оцеляване при колоректален рак
- Лечение при рак на дебелото черво (колоректален карцином)
- Експериментална терапия с интерлевкин лекува два вида рак в напреднал стадий
- Кръвен тест открива с висока точност рак на дебелото черво
- Предоперативна имунотерапия е ефективна при рак на дебелото черво
Коментари към Методите на биофотониката ускоряват диагностицирането на ранен стадий на рак на дебелото черво