Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Миниатюрен органоид на черен дроб върху чип – шанс за създаване на ваксина срещу хепатит С

Миниатюрен органоид на черен дроб върху чип – шанс за създаване на ваксина срещу хепатит С

от 08 апр 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Миниатюрен органоид на черен дроб върху чип – шанс за създаване на ваксина срещу хепатит С - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Експерти от институтите „Gladstone“ създадоха нова платформа, която да демонстрира как имунната система реагира на вируса на хепатит С. Надеждата им е да получат отговори на някои въпроси, които досега не им позволяваха да разработят ваксина срещу заболяването. Те комбинират микрофлуидна технология с органоиди (органи, създадени в лабораторна среда) на черен дроб.

Защо все още няма ваксина срещу хепатит С?

Вече 30 години ваксината срещу хепатит С е мираж. Причините за това са няколко. Вирусът има различни генетични форми, което означава, че ваксината би имала ограничено действие. Освен това изучаването на болестта е много затруднено, тъй като възможностите при животните са ограничени, а лабораторните методи за анализ на инфектирани клетки не отразяват реалната динамика на инфекцията.

Новата платформа на екипа от институти „Gladstone“ е описана в научното списание „Open Biology“. Тя съчетава микрофлуидна технология, която позволява по-прецизна работа в микроскопични мащаби, и органоиди на черен дроб (триизмерни клетъчни струпвания, имитиращи биологичните процеси в истински черен дроб на човек).

Тод Макдевит, който е старши автор на изследването, разказва: „3D структурата и клетъчният състав на органоидите на черен дроб ни показват как вирусът навлиза в клетките и започва да се размножава.“

„Подходът ни дава възможност да проследим и контролираме възможно най-прецизно имунната реакция при инфектиране с вируса на хепатит С. Надяваме се с негова помощ да разработим така нужната на всички ваксина“, допълва Мелани От, директор на института по вирусология „Gladstone“.

Пресъздаване на процеса на взаимодействие между черния дроб и имунните клетки

Вирусът, причиняващ хепатит С, атакува черния дроб. Някои хора успяват да се възстановят, докато при други инфекцията остава до живот и крие риск от тежко чернодробно заболяване. Медикаментите, с които се лекува хепатит С понякога са трудни за намиране или прекалено скъпи. Не е изключено също така вече преболедувал човек отново да се зарази.

Камий Симоно, съавтор и колега в лабораторията на Мелани От, споделя: „Една успешна ваксина ще може да „обучи“ имунната система да защитава организма от вируса и да не допуска повторна инфекция. Поне срещу най-често срещаните негови форми. Несъмнено това би имало огромен ефект върху сектора на общественото здраве в световен мащаб.“

За да разработят ваксина, учените първо трябва да проследят как черният дроб реагира на вируса и взаимодейства с имунната система, най-вече с Т-клетките. За съжаление, начинът, по който чернодробните клетки се свързват и реагират на вируса, не отговаря на реалните процеси, протичащи в тялото на инфектиран човек.

През последните години работата с 3D органоиди на черен дроб навлезе в нова, много по-напреднала фаза, което до голяма степен се дължи на усилията на Макдевит и други експерти от институтите „Gladstone“. Сега съществуват повече възможности за наблюдение на клетките на черния дроб, вируса на хепатит С и Т-клетките. Предизвикателства обаче все още има.

Вайшаали Нараджан, член на екипа, разкрива: „Досега наблюдавахме взаимодействието между тях в сравнително големи капки течност, но е много трудно да се проследят отделните органоиди в самите капки.“

вирусна молекула

Предимства на течната среда

Затова екипът решава да прехвърли цялата система върху микрофлуиден чип – устройство, изградено от мрежа от микроскопични каналчета*, благодарение на които органоидите могат да се позиционират много прецизно и да се наблюдава взаимодействието им със заобикалящата ги среда.

Миниатюрните 3D органоиди на черен дроб, култивирани от стволови клетки на възрастни хора, се поставят внимателно в каналчетата на чипа. Т-клетките се движат свободно в течността и взаимодействат с тях, като движението им е сходно с това в истинска чернодробна тъкан. Фиксираното местоположение на органоидите улеснява експертите, които следят процесите с помощта на стандартни микроскопски техники.

От е щастлива, че за първи път имат възможност да наблюдават взаимодействието в лабораторни условия, но по начин, който се доближава максимално до автентичните биологични процеси в тъканите след инфекция с хепатит С.

Създаване на микрофлуидната среда

Първата задача на учените е да докажат, че Т-клетките могат да разпознаят инфектираните чернодробни клетки. За целта те изобретяват органоидите и ги излагат на влиянието на специфична молекула, намираща се във вируса, който причинява хепатит С. Тя се закрепва за повърхността на органоидните клетки, така както се случва при реално протичаща инфекция, след което самите органоиди се поставят върху микрофлуидния чип, където се срещат и с Т-клетките. Имунните Т-клетки, разработени в лаборатория от Ан Ериксън, са „инструктирани“ да разпознаят молекулата върху повърхността на органоидите. Т-клетките откриват органоидните клетки с прикрепена към тях вирусна молекула, преминават през обособените каналчета на чипа и ги унищожават. Процесът е почти идентичен на този в тялото на човек, заразен с хепатит С.

Изборът на микрофлуидна (течна) среда не е случаен. Тя позволява на експертите лесно да добавят или премахват вещества, за да изследват други, непознати до днес, аспекти на инфекцията с хепатит С.

Авторът Макдевит добавя: „Вече ще можем да откриваме и изследваме различни вирусни молекули, които предизвикват силен имунен отговор. Това е единственият начин да създадем нови ваксини.“

 * Vaishaali Natarajan, Camille R. Simoneau, Ann L. Erickson, McDevitt, Melanie Ott et al. Modelling T-cell immunity against hepatitis C virus with liver organoids in a microfluidic coculture system. Open Biology. 2022. 

Източник:
  • Mini-livers on a chip: https://www.newswise.com/articles/mini-livers-on-a-chip
  • Modelling T-cell immunity against hepatitis C virus with liver organoids in a microfluidic coculture system: https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsob.210320
Още по темата:
  • НЗОК се опитва да замаже гафа с новото лечение за хепатит С НЗОК се опитва да замаже гафа с новото лечение за хепатит С
  • Около 110 хиляди души в България са заразени с хепатит С Около 110 хиляди души в България са заразени с хепатит С
  • Учените, открили вируса на хепатит С, са носителите на Нобел за медицина за 2020 г. Учените, открили вируса на хепатит С, са носителите на Нобел за медицина за 2020 г.
  • Хората масово не познават хепатит С и не се изследват Хората масово не познават хепатит С и не се изследват
5.0/5 1 оценка

Коментари към Миниатюрен органоид на черен дроб върху чип – шанс за създаване на ваксина срещу хепатит С

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Миниатюрен органоид на черен дроб върху чип – шанс за създаване на ваксина срещу хепатит С
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 02:52
    Коментирайте "Миниатюрен органоид на черен дроб върху чип – шанс за създаване на ваксина срещу хепатит С"

НОВИНАТА е свързана към

  • Рискове при убождане с игла от спринцовка
  • Безинтерфероново лечение при хроничен хепатит С
  • Хепатитен G вирус
  • Свят без хепатит С – реалност или мечта - факти и статистика за лечението у нас и по света
  • Откритието на Рибавирина слага началото на успешната терапия на хепатит С
  • Клинична патология на хепатит C
  • Сдружение „ХепАктив“ призовава: Изследвайте се за хепатит В и С
  • Д-р Апостол Георгиев: Не е редно администратор да ми казва как да лекувам - в решенията на Здравната каса няма медицинска логика
  • Най-новите лекарства срещу „тихия убиец” хепатит С поевтиняват двойно
  • Учени разработиха бърз тест за диагностика на вирусен хепатит тип С
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 67 дни, 13 часа и 15 мин.

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 156 дни, 17 часа и 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 14 часа и 53 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 7 дни, 11 часа и 3 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 3 часа и 44 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 21 дни, 10 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival