Мини имплант се бори със симптомите на болестта на Паркинсон
Експерти от болница „Southmead“ в Бристол, Великобритания, са първите в света, успели да имплантират най-малкото устройство в човешкия мозък, което може да потисне симптомите на болестта на Паркинсон. Макар да не я лекува, то дава надежда за много хора, че могат по-дълго време да се радват на пълноценен живот.
Хирурзите използват миниатюрен имплант за дълбока мозъчна стимулация, с чиято помощ се преодолява нарушената сигнализация в мозъка на пациенти с неврологичното заболяване.
Тони Хауълс е първият човек, подложен на експерименталното лечение, като по негови думи „резултатите са впечатляващи“.
За целите на клиничното изпитание са подбрани 25 души, като се очаква то да приключи през следващата година. Г-н Хауълс е подложен на операцията през 2019 г. Ето какво си спомня мъжът: „Преди да ми поставят импланта, едва ходех. Последните ми разходки бяха твърде кратки. Просто не можех да вървя. След това нещата се промениха коренно. Може да се разхождам с часове. Понякога извървявам по 4 км. А мога и повече. Чувствам се прекрасно!“
Към момента няма лечение за болестта на Паркинсон, която, за съжаление, води до необратимо увреждане на мозъка. Симптомите са треперене (тремор) на части от тялото, забавяне на движенията и мускулна ригидност (схванатост). В повечето случаи първите признаци на заболяването се проявяват след 50-тата година, но при 5% от болните те настъпват много по-рано. |
Как функционира миниатюрният имплант?
Новото устройство се захранва с презареждащи батерии, които са значително по-малки от онези, използвани в предишните импланти в гръдния кош.
Традиционно операцията включва поставянето на имплант с голяма батерия в гръдния кош, чиито тънки кабелчета минават под кожата и достигат до върха на главата. Новата система за дълбока мозъчна стимулация е най-малката създавана някога, а батерията е миниатюрна и позволява поставянето й в черепа.
Устройството подава електрически импулси директно до засегнатите зони в мозъка. За да се постигне това, електрическите сонди преминават през черепа и достигат субталамичното ядро. Хирургичната интервенция трае едва 3 часа, което е два пъти по-малко от времето, необходимо за имплантиране на предишното устройство с по-голямата батерия.
„Истинско предизвикателство е дори да си завържеш обувките“
Г-н Хауълс определя технологията, която е променила живота му, като „брилянтна“ и допълва: „Човек не знае колко трудно се живее с Паркинсон, докато не му се случи. Истинско предизвикателство е дори да си завържеш обувките. Болестта е навсякъде, пречи във всичко.“ Мъжът е много щастлив, че може отново да играе любимия си голф и да се придвижва толкова бързо, колкото е можел преди.
>>> Вибрираща ръкавица облекчава симптомите при пациенти с болест на Паркинсон
Противопоказания
Д-р Алън Уоун от болница „Southmead“ уточнява, че лечението все пак не е подходящо за всеки пациент. Във Великобритания има близо 140 000 хора с болест на Паркинсон и около 14 000, които биха могли да се възползват от иновацията, ако изпитанията се окажат успешни.
Имплантът не може да се постави на пациенти, които са в много напреднала възраст или вече страдат от нарушения на паметта, но е подходящ за по-младите, които биха издържали подобна мозъчна операция. Ако лечението бъде одобрено от съответните органи, броят на хората, които отново ще имат шанс да живеят нормално, ще се удвои.
История на тръста „North Bristol“ и научните му постижения
Усилията на екипа са насочени към подобряване качеството на живот при пациенти с болест на Паркинсон.
В тръста са извършени някои уникални по своя характер мозъчни операции. Неврохирургът Стив Гил е сред най-бележитите в своята област. Той работи в тясно сътрудничество с невролога Алън Уоун.
Преди 10 години двамата набират 42 доброволци, които страдат от неврологичното заболяване, за участие в клинично изпитание на стойност 3 милиона паунда. По време на него тандемът инжектира в мозъка на всички лекарство, съдържащо протеина GDNF (glial-cell derived neurotrophic factor). Още през далечната 1993 г. учени откриват връзка между него и болестта на Паркинсон, като смятат, че протеинът може да подпомогне производството на допамин.
Parkinson's disease symptoms 'reversed' by mini implant, trial suggests: https://www.bbc.com/news/uk-england-bristol-61215241
- Процесът на почистване на мозъка се ускорява с аналог на простагландин
- Промени в микрофлората водят до развитието на невродегенеративни заболявания
- От 2024 г. дълбоката мозъчна стимулация при Паркинсон се доплаща
- Превръщането на стволови клетки в аналози на допаминови неврони забавя развитието на болестта на Паркинсон
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЕНТЕРОСАН V таблетки 360 мг * 20
ТермолабилниКОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
НОВИНАТА е свързана към
- Болест на Паркинсон
- Как да спрем треперенето на ръцете с билки и натурални средства
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Физическите упражнения и болестта на Паркинсон
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Допаминови агонисти
- Бакла, Черен боб
- Процесът на почистване на мозъка се ускорява с аналог на простагландин
- Каква е връзката между възпалението на червата и болестта на Паркинсон
- Зърнеш, Степно седефче, Зеркула
Коментари към Мини имплант се бори със симптомите на болестта на Паркинсон