Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Мисията на СЗО в Ухан остави без отговор въпросите, свързани с произхода на коронавируса

Мисията на СЗО в Ухан остави без отговор въпросите, свързани с произхода на коронавируса

от 11 фев 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Мисията на СЗО в Ухан остави без отговор въпросите, свързани с произхода на коронавируса  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Eкспертен екип на СЗО бе натоварен със задачата да намери отговори на многобройните въпроси, свързани с произхода на новия коронавирус, причинил смъртта на повече от 2,3 милиона души по света. За съжаление, те се завърнаха от Ухан, без да открият къде е поставено началото на пандемията.

На провелата се среща след тяхното завръщане учените се обединиха около мнението, че вирусът най-вероятно се е прехвърлил от прилепите върху неизяснен все още вид животни, чрез които е достигнал до хората.

Те също така определиха като „почти невъзможно“ твърдението, че SARS-CoV-2 е „изпуснат“ от строго секретна лаборатория в град Ухан, което от своя страна породи не една спекулации, свързващи местния вирусологичен институт с избухването на пандемията.

Питър Дасзак, член на екипа, споделя, че върху тях е оказван голям натиск и всяко тяхно действие е било гледано под лупа. Той описва мисията в Китай като „изпълнена с много политическо напрежение.“

Работата им продължи близо месец, но въпреки това без отговор останаха 5 основни въпроса, свързани с произхода на коронавируса.

Изследването на животински видове

Експертите провеждат хиляди тестове върху диви и домашни животни в цял Китай, но в нито едно от тях не е открит вируса SARS-CoV-2, който причинява COVID-19.

Нидерландският вирусолог от СЗО Марион Куупманс, поясни, че някои по-податливи на коронавируса животни като бамбуковия плъх, язовеца и заека се продават традиционно на пазара в Ухан, където бе установено едно от първите огнища на заразата. Според него е добре проучванията да тръгнат именно от там и върху тези видове животни.

Британският зоолог Дасзак заяви, че новите вируси в прилепи, открити в Тайланд и Камбоджа, „насочват вниманието към Югоизточна Азия.“ Той вярва, че ще дойде денят, когато първоизточникът на заразата ще бъде намерен, но за това ще е нужно време.

Първоначални данни

Някои специалисти изразиха своите притеснения, че достъпът на учените до информация в Китай е бил ограничен, а Пекин бе обвинен в подценяване важността на въпроса с произхода на пандемията в Ухан от края на 2019 г.

Теа Колсен Фишер, датски епидемиолог и също член на екипа на СЗО, съобщи по време на срещата, че не са им били предоставени първоначалните данни, а вече обработена информация и ранни анализи, извършени от китайските учени. Тя допълни: „В някои случаи наистина е обичайно и нормално на чуждестранните експерти да се поднесе „обобщена информация.“

Изследователите увериха, че все пак са имали осигурен пълен достъп до обектите и всички хора, с които са искали да разговарят.

"Коронавирусът е пренесен по студена верига за доставка на хранителни продукти"

Неколкократно Пекин подчерта, че коронавирусът в Китай е внесен в страната с доставките на замразена морска храна и други продукти, съхранявани и транспортирани при ниски температури. Според местните експерти въпросните вносни храни са причина и за възникналите напоследък нови огнища.

Майк Райян от департамента по спешни ситуации на СЗО увери, че „няма доказателства, че даден вид храна или верига за доставка на хранителни продукти имат връзка с предаването на патогена.“

Експертите от СЗО обаче, които посетиха Китай, признаха, че все пак теорията за този начин на пренасяне има своите доводи и не бива да бъде категорично отхвърлена.

Лианг Ваниан, ръководител на китайския екип, който сътрудничи на учените по време на тяхната мисия, заяви, че вирусът може да пропътува дълги разстояния по повърхността на хранителни продукти, транспортирани по студена верига. Доказателство за това са пробите, взети от пазара в Ухан, където се предлагат замразени диви животни и морска храна, в които масово се открива наличие на коронавируса.

Питър Бен Ембарек от СЗО призна, че остава неясно дали патогенът може да се предава на хората чрез повърхностите на заразени продукти, доставени по студената верига.

Възможно ли е началото на пандемията да е поставено извън Китай?

Пекин отдавна настоява експерти от СЗО да проверят теорията, че вирусът може да е внесен в страната от американска военна лаборатория за проучвания върху патогенни организми, с което привлече вниманието върху вероятността пандемията да е резултат от конспиративна дейност.

В опитите си да измести фокуса от сериозната международна критика за мерките, предприети от Китай в началото, китайските учени продължават своите изследвания, според които случаи на COVID-19 са отчетени в Италия и други страни още в края на 2019 г.

В заключенията, изложени в доклада на екипа от СЗО, Куупманс заявява, че „въпросните проучвания не съдържат доказателства за разпространението на коронавируса извън Китай през декември 2019 г.“ Въпреки това тя не отрича, че въпросът за ранната циркулация на патогена извън страната трябва да бъде изяснен.

Какво предстои оттук нататък?

По време на срещата Куупманс заяви, че трябва да се изследват внимателно всички ферми, които доставят продукти на пазара „Huanan“ в Ухан.

Бен Ембарек добави, че освен тестване на повече диви животни, особено прилепи, в и извън Китай, би било добре да се направи повторен кръвен анализ на пробите чрез „различни от предишните методи“ и да се търсят следи за още по-стари случаи на коронавирус, неустановени през декември 2019 г. в Ухан.

В същото време Китай настоява следващото мащабно проучване, свързано с произхода на SARS-CoV-2, да бъде извършено в друга държава.

Източник:

medicalxpress.com/news/2021-02-china-mission-unanswered
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • СЗО взе решение за подновяване на изпитванията на хидроксихлорохин срещу COVID-19 СЗО взе решение за подновяване на изпитванията на хидроксихлорохин срещу COVID-19
  • СЗО: COVID-19 доведе до сериозно намаляване на животоспасяващите ваксинации за децата СЗО: COVID-19 доведе до сериозно намаляване на животоспасяващите ваксинации за децата
  • СЗО: Ограниченията за пътуване трябва да бъдат отменени, защото мярката не е ефективна СЗО: Ограниченията за пътуване трябва да бъдат отменени, защото мярката не е ефективна
  • Екип на СЗО провежда клинични изпитания върху 3 нови имуномодулиращи медикамента срещу COVID-19 Екип на СЗО провежда клинични изпитания върху 3 нови имуномодулиращи медикамента срещу COVID-19
3.0/5 2 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Коментари към Мисията на СЗО в Ухан остави без отговор въпросите, свързани с произхода на коронавируса

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Мисията на СЗО в Ухан остави без отговор въпросите, свързани с произхода на коронавируса
    www.framar.bg 
    на 28 July 2025 в 05:52
    Коментирайте "Мисията на СЗО в Ухан остави без отговор въпросите, свързани с произхода на коронавируса "

НОВИНАТА е свързана към

  • Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Армия в бяло - Крадец на препитание - д-р Чавдар Попов, САЩ
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • Медикаментът Ремдесивир разрушава най-ефективно коронавирусната молекула
  • Депресията като последица от продължителната изолация
  • COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 140 дни, 9 часа и 35 мин.

Паникьосани ли са лекарите заради коронавируса?

преди 1901 дни, 10 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 11 дни, 16 часа и 34 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 16 дни, 19 часа и 56 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 18 дни, 19 часа и 33 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 23 дни, 17 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИФАС ДВУФАЗЕН СПРЕЙ - БАЛСАМ ЗА БОЯДИСАНА КОСА 400 мл

МЕДИЦИНСКИ ПАМУК МЕДИКА 80 г

ФЛОРАНС НЕЙЧЪР МАСАЖЕН ГЕЛ ЗА УМОРЕНИ КРАКА 150 мл

ВЕГАВЕРО ЕКСТРАКТ ОТ БИО КОПРИВА капсули * 120

КАВИЦЕТИН таблетки 10 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:41:53

ДУЛОКСИ капсули 30 мг * 28 ФАРМАКОНС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:40:42

ПАНЦЕФ гранули за перорална суспензия 100 мг / 5 мл 60 мл АЛКАЛОИД

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:39:24

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 25 юли 2025г. в 19:38:17

ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА

Коментар на: Lubo Tonev от 25 юли 2025г. в 19:23:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival