Наличието на специфична колонизация на микроби е свързано с развитие на рак на яйчниците

Според проучване, проведено от Центъра за индивидуална медицина към Mayo Clinic, наличие на специфична колонизация на микроби в репродуктивния тракт се наблюдава често при жени, диагностицирани с рак на яйчниците. Откритието, публикувано в Scientific Reports, потвърждава доказателствата, че бактериалният компонент на микробиома – общност от микроорганизми – е важен индикатор за ранно откриване, диагностика и прогноза на рак на яйчниците.
Ракът на яйчниците заема пето място по смъртност от ракови заболявания сред жените и е второто най-често срещано гинекологично злокачествено заболяване. Приблизително 20 000 жени в САЩ се очаква да бъдат диагностицирани с рак на яйчниците през 2023 г., а близо 13 000 да загубят битката с болестта, според Американското общество за борба с рака.
>>> Защо продължаваме да пренебрегваме симптомите на рак на яйчниците и какви рискове крие това
Повечето жени, които са засегнати от заболяването, обикновено биват диагностицирани в напреднал стадий, тъй като ранната фаза обикновено е асимптоматична. Освен това само 20% от случаите са причинени от генетични мутации, включително гени BRCA1 и BRCA2, докато останалите 80% нямат известна причина.
Проучването
За целите на проучването учените изследват проби от 30 жени, подложени на хистеректомия за рак на яйчниците, и ги сравняват с проби от 34 жени, подложени на отстраняване на матката поради доброкачествено заболяване. Изследователите използват високопроизводително секвениране, за да анализират пробите, взети от долен и горен репродуктивен тракт, перитонеална течност, урина и анален микробиом.
При жените с рак на яйчниците екипът наблюдава колонизация на болестотворни бактерии, включително Dialister, Corynebacterium, Prevotella и Peptoniphilus. Известно е, че тези микроби са свързани с други заболявания, включително други видове рак, но са необходими повече проучвания, за да се определи дали тяхното наличие допринася за развитието на рак на яйчниците.
Наличие на патогенни микроби в ранен стадий на рак на яйчниците
По време на проучването изследователите откриват ясен модел, който разкрива, че жените в ранен стадий на рак на яйчниците имат значително по-голямо натрупване на патогенни микроби* в сравнение с тези в по-късен стадий на заболяването. Според учените това се дължи на факта, че в по-късните етапи броят на микробите намалява.
„Този сигнал може да ни помогне да диагностицираме заболяването в ранен етап и да спасим много животи – подобно на използването на неинвазивната цитонамазка за откриване на рак на шийката на матката.“, коментира Абигейл Асангба, изследовател в Центъра за индивидуална медицина.
>>> Може ли цитонамазката да помогне за откриване на рак на гърдата и яйчниците
Проучването също така предполага, че натрупването на патогенни микроби играе роля в лечението и може да бъде потенциален индикатор за прогнозиране на резултатите и отговора на терапията.
„Ние анализирахме дали пациенти с подобни резултати са имали подобен микробен състав, преди да започнат лечението, независимо от стадия, степента или хистологията на рака.“, казва д-р Асангба. „И открихме, че пациентите с по-голямо натрупване на патогенни микроби са имали по-лоши резултати в сравнение с останалите.“
Каква роля играе микробиомът при раковите заболявания?
„Крайната ни цел е да разберем каква роля играе микробиомът при гинекологичните ракови заболявания. Ние проучваме няколко потенциални пътища: ролята в причинно-следствената връзка на заболяването, влошаването на заболяването и резистентността към лечение.“, казва д-р Марина Валтер-Антонио, изследовател на микробиома в Центъра за индивидуална медицина.
Настоящото изследване е продължение на няколко други изследвания на д-р Валтер-Антонио и нейния екип, които свързват микробиома с рака на ендометриума. В едно проучване екипът дори установява, че микроб, наречен Porphyromonas somerae, има патогенна роля в рака на ендометриума чрез вътреклетъчна активност.
Според д-р Валтер-Антонио идентифицирането на сигнатури на микробиома за прогнозиране на развитието на злокачествени заболявания може да доведе до намеса, преди ракът да има шанс да се материализира.
„Последното ни проучване предоставя значителен скок към разбирането на прогностичния потенциал на микробиома и ни поставя стъпка по-близо до възможността да помогнем на нашите пациенти.“, коментира д-р Валтер-Антонио.
* Asangba Abigail et al. Diagnostic and prognostic potential of the microbiome in ovarian cancer treatment response. Scientific Reports. 2023.
Researchers link ovarian cancer to bacteria colonization in microbiome: https://medicalxpress.com/news/2023-01-link-ovarian-cancer-bacteria-colonization
-
РОМА индекс - нов тест за риска от рака на яйчниците въвеждат в УМБАЛ "Св. Иван Рилски", София
-
Комбинация от два медикамента подпомага свиването на тумора при пациенти с рак на яйчниците
-
Прецизен кръвен тест открива рак на яйчниците в начална фаза
-
Новооткрито лекарство предотвратява повторна поява на рак на яйчниците
НОВИНАТА е свързана към
- Антисептици
- Зокум, Лян, Олеандър
- Ксерантемум аннум, Сухоцветник, Обикновено безсмъртниче
- Лечение при овариален карцином (рак на яйчниците)
- Антони ван Льовенхук – откривателят на микробите
- В пъпа има 1400 различни видове микроби
- Генетични изследвания при рак на гърдата и яйчниците
- Антимикробни вещества
- РОМА индекс - нов тест за риска от рака на яйчниците въвеждат в УМБАЛ "Св. Иван Рилски", София
- Антитоксин
Коментари към Наличието на специфична колонизация на микроби е свързано с развитие на рак на яйчниците