Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Наличието на специфична колонизация на микроби е свързано с развитие на рак на яйчниците

Наличието на специфична колонизация на микроби е свързано с развитие на рак на яйчниците

от 20 яну 2023г.
Редактор: Вероника Събова
Наличието на специфична колонизация на микроби е свързано с развитие на рак на яйчниците - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Според проучване, проведено от Центъра за индивидуална медицина към Mayo Clinic, наличие на специфична колонизация на микроби в репродуктивния тракт се наблюдава често при жени, диагностицирани с рак на яйчниците. Откритието, публикувано в Scientific Reports, потвърждава доказателствата, че бактериалният компонент на микробиома – общност от микроорганизми – е важен индикатор за ранно откриване, диагностика и прогноза на рак на яйчниците.

Ракът на яйчниците заема пето място по смъртност от ракови заболявания сред жените и е второто най-често срещано гинекологично злокачествено заболяване. Приблизително 20 000 жени в САЩ се очаква да бъдат диагностицирани с рак на яйчниците през 2023 г., а близо 13 000 да загубят битката с болестта, според Американското общество за борба с рака.

>>> Защо продължаваме да пренебрегваме симптомите на рак на яйчниците и какви рискове крие това

Повечето жени, които са засегнати от заболяването, обикновено биват диагностицирани в напреднал стадий, тъй като ранната фаза обикновено е асимптоматична. Освен това само 20% от случаите са причинени от генетични мутации, включително гени BRCA1 и BRCA2, докато останалите 80% нямат известна причина.

Проучването

За целите на проучването учените изследват проби от 30 жени, подложени на хистеректомия за рак на яйчниците, и ги сравняват с проби от 34 жени, подложени на отстраняване на матката поради доброкачествено заболяване. Изследователите използват високопроизводително секвениране, за да анализират пробите, взети от долен и горен репродуктивен тракт, перитонеална течност, урина и анален микробиом.

При жените с рак на яйчниците екипът наблюдава колонизация на болестотворни бактерии, включително Dialister, Corynebacterium, Prevotella и Peptoniphilus. Известно е, че тези микроби са свързани с други заболявания, включително други видове рак, но са необходими повече проучвания, за да се определи дали тяхното наличие допринася за развитието на рак на яйчниците.

Наличие на патогенни микроби в ранен стадий на рак на яйчниците

Рак на яйчниците

По време на проучването изследователите откриват ясен модел, който разкрива, че жените в ранен стадий на рак на яйчниците имат значително по-голямо натрупване на патогенни микроби* в сравнение с тези в по-късен стадий на заболяването. Според учените това се дължи на факта, че в по-късните етапи броят на микробите намалява.

„Този сигнал може да ни помогне да диагностицираме заболяването в ранен етап и да спасим много животи – подобно на използването на неинвазивната цитонамазка за откриване на рак на шийката на матката.“, коментира Абигейл Асангба, изследовател в Центъра за индивидуална медицина.

>>> Може ли цитонамазката да помогне за откриване на рак на гърдата и яйчниците

Проучването също така предполага, че натрупването на патогенни микроби играе роля в лечението и може да бъде потенциален индикатор за прогнозиране на резултатите и отговора на терапията.

„Ние анализирахме дали пациенти с подобни резултати са имали подобен микробен състав, преди да започнат лечението, независимо от стадия, степента или хистологията на рака.“, казва д-р Асангба. „И открихме, че пациентите с по-голямо натрупване на патогенни микроби са имали по-лоши резултати в сравнение с останалите.“

Каква роля играе микробиомът при раковите заболявания?

„Крайната ни цел е да разберем каква роля играе микробиомът при гинекологичните ракови заболявания. Ние проучваме няколко потенциални пътища: ролята в причинно-следствената връзка на заболяването, влошаването на заболяването и резистентността към лечение.“, казва д-р Марина Валтер-Антонио, изследовател на микробиома в Центъра за индивидуална медицина.

Настоящото изследване е продължение на няколко други изследвания на д-р Валтер-Антонио и нейния екип, които свързват микробиома с рака на ендометриума. В едно проучване екипът дори установява, че микроб, наречен Porphyromonas somerae, има патогенна роля в рака на ендометриума чрез вътреклетъчна активност.

Според д-р Валтер-Антонио идентифицирането на сигнатури на микробиома за прогнозиране на развитието на злокачествени заболявания може да доведе до намеса, преди ракът да има шанс да се материализира.

„Последното ни проучване предоставя значителен скок към разбирането на прогностичния потенциал на микробиома и ни поставя стъпка по-близо до възможността да помогнем на нашите пациенти.“, коментира д-р Валтер-Антонио.

* Asangba Abigail et al. Diagnostic and prognostic potential of the microbiome in ovarian cancer treatment response. Scientific Reports. 2023.

Източник:

Researchers link ovarian cancer to bacteria colonization in microbiome: https://medicalxpress.com/news/2023-01-link-ovarian-cancer-bacteria-colonization

Още по темата:
  • РОМА индекс - нов тест за риска от рака на яйчниците въвеждат в УМБАЛ "Св. Иван Рилски", София РОМА индекс - нов тест за риска от рака на яйчниците въвеждат в УМБАЛ "Св. Иван Рилски", София
  • Прецизен кръвен тест открива рак на яйчниците в начална фаза Прецизен кръвен тест открива рак на яйчниците в начална фаза
  • В София отбелязаха Световния ден за борба с рака на яйчниците В София отбелязаха Световния ден за борба с рака на яйчниците
  • Мутации в микро РНК молекули увеличават вероятността от развитие на рак на яйчниците Мутации в микро РНК молекули увеличават вероятността от развитие на рак на яйчниците
0.0/5 0 оценки

Коментари към Наличието на специфична колонизация на микроби е свързано с развитие на рак на яйчниците

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Наличието на специфична колонизация на микроби е свързано с развитие на рак на яйчниците
    www.framar.bg 
    на 05 February 2023 в 22:16
    Коментирайте "Наличието на специфична колонизация на микроби е свързано с развитие на рак на яйчниците"

НОВИНАТА е свързана към

  • Антисептици
  • РОМА индекс - нов тест за риска от рака на яйчниците въвеждат в УМБАЛ "Св. Иван Рилски", София
  • Лечение при овариален карцином (рак на яйчниците)
  • Генетични изследвания при рак на гърдата и яйчниците
  • Антимикробни вещества
  • Антитоксин
  • Солариумите крият риск от херпес и много други бактерии
  • Зокум, Лян, Олеандър
  • Микробите предпазват от алергии?
  • Две чаши чай дневно намаляват значително опасността от рак на яйчниците

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Киста на яйчниците и поликистоза - мнения и въпроси

преди 1480 дни, 23 часа и 38 мин.

Търсим отговори за един сайт за здравословно хранене, свързани с неговото развитие

преди 1634 дни, 7 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 7 дни, 2 часа и 47 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 9 дни, 8 часа и 50 мин.

продавам PLAQUENIL 200 mg

преди 10 дни, 3 часа и 53 мин.

Търся OZARA ACTIV и TERRA OXY - добавките на професор Жеко Ганев от Стара Загора

преди 18 дни, 23 часа и 42 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Да се увеличи ли потребителската такса за здравноосигурените лица

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах