Национална аптечна карта и нощни дежурства в аптеките предлага МЗ в промените на закона за лекарствата

Промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, които вече са публикувани за обществено обсъждане, си поставят за цел да подобрят достъпа на българите до аптеките и до нужните им медикаменти, но и още няколко важни акцента, сред които увеличаването на донорите, въвеждането на иновативен метод pа преодоляване на репродуктивните проблеми чрез трансплантация на матката.
Националната аптечна карта, която ще бъде създадена, има задачата да определи нуждите на населението от достъп до лекарствата, които аптеките осигуряват. В нея ще бъдат посочени онези населените места, в които има недостиг и ще бъде извършена оценка на потребностите на магистър-фармацевтите. Целта е действащите в момента аптеки да бъдат стимулирани, за да разширят дейността си в малките населени места. Затова улесняват максимално административната процедура. Вече няма да бъде нужно във втората аптека магистър-фармацевтите да работят на пълен работен ден, а работното време ще трябва да бъде не по-малко от два дни седмично по 4 часа.
Прави се сериозна стъпка и по въпроса за работата на аптеките през нощта. Там, където няма денонощни аптеки, съществуващите ще работят по график, който РЗИ в района ще подготви. Разпределението ще бъде задължително и ако не се спазва, са предвидени глоби.
Ще бъде засилен и контрола върху аптеките, който сега се определя като не съвсем ефективен, защото са налице дублиране на функции и липса на взаимодействие между различните институции. Предвижда се по-добра координация между ИАЛ и РЗИ. След приемането на промените анализа на събраната от болниците информация, за да бъде проследен ефекта от терапията, ще бъде извършван вече от Националния съвет по цени и реимбурсиране.
Друг важен елемент от внесените предложения е, че ще бъде намален срокът, в който Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) се произнася по жалби от решения на ТЕЛК, и той става вече 1 месец.
Едно от предложенията, свързани с донорството, е органи да могат да бъдат трансплантирани не само, когато най-близките са дали разрешение за това, но и когато съществува съгласието и на други близки на починалия.
Корекции настъпват и в Националния регистър на пациентите с психични заболявания. Кръгът от хора, които подлежат на вписване в регистъра, е вече конкретизиран и силно ограничен, за да обхваща само пациенти с психични разстройства, които са настанени за задължително лечение, и такива, спрямо които е постановено принудително лечение.
Право да предлагат лечение с диети ще имат само лекари. Задължително ще бъде лечителите, практикуващи нетрадиционни терапии, да имат университетска диплома.
Голяма част от предложенията са свързани и с много по-ефективния контрол.
В проектодокумента са включени още промени, свързани с отстраняването на някои слабости в разпоредбите, чрез които НЗОК заплаща лекарствените продукти, с по-добър контрол върху лекарствата, съдържащи наркотични вещества, промени в състава на Националния съвет по наркотичните вещества и експертния съвет по лечение на зависимости, както и прецизиране на текстовете за дейности с прекурсори и съхраняването на проби от иззетите незаконно засети растения и наркотични вещества.
Срокът на обсъждането на тези промени е 14 дни. Той е по-кратък от обикновения за процедурата месец, за да могат ресорните министри да подготвят и внесат в МС за одобрение проектите за изменението на различните законови актове. Общо 15 са законите, в които се предлагат промени чрез Закона за лекарствата.
mh.government.bg
-
Доц. Силви Кирилов е новият министър на здравеопазването
-
Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
-
Техник, магазинер и касиер са контролирали лекарствата - публикация на "Капитал"
-
Пробивът по казуса Национална детска болница е един от успехите ни, отчете министър Асен Меджидиев
НОВИНАТА е свързана към
- Доц. Силви Кирилов е новият министър на здравеопазването
- Техник, магазинер и касиер са контролирали лекарствата - публикация на "Капитал"
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Доц. д-р Петко Стефановски, д.м.
- Здравното министерство гарантира непрекъснатостта на лекарствената терапия за пациентите с ХИВ
- Пробивът по казуса Национална детска болница е един от успехите ни, отчете министър Асен Меджидиев
- Депутатите изслушаха министър Кирил Ананиев за състоянието на болниците в Северозападна България
- Новият здравноосигурителен модел – още въпроси без отговор
- МЗ осигурява 170 компютърни конфигурации за нуждите на филиалите на ЦСМП
- Кирил Ананиев: Публичните разходи за здравеопазване се увеличават всяка година от 250 000 000 лв. до 330 000 000 лв.
Коментари към Национална аптечна карта и нощни дежурства в аптеките предлага МЗ в промените на закона за лекарствата