На 21 септември 2020 г. са установени 44 нови случая на COVID-19 при направени 1249 теста
44 са потвърдените случаи на COVID-19 при направени 1249 теста, показват данните от националната информационна система. 22 души са излекувани, а шестима са починалите за последното денонощие.
Общият брой на българите с COVID-19 до момента е 18 863.
В сравнение с 19 и 20 септември 2020-а броят на хората с положителни тестове е нисък, значително по-малко са и тестовете.
Справката показва, че на 19 септември са потвърдени 189 случая, а направените PCR тестове са 6042. На 20 септември случаите са 86 след извършени 2915 теста.
1053 са случаите сред медицинския персонал до момента, новозаразените за последното денонощие са трима.
COVID-19 в България
С началото на учебната година зачестиха случаите на на COVID-19 в учебните заведения. Както подчертават обаче специалистите, в по-голямата част става дума за заразени отвън. Училищата следват стриктно изготвените препоръки, като са ги пригодили към спецификата си.
До момента в учебните заведения в 12 от българските градове има установени случаи на COVID-19, под карантина са близо 500 ученици от 19 паралелки и 40 учители.
В Старозагорска област две паралелки са под карантина. Едната е от Езиковата гимназия „Ромен Ролан“, а втората е от Професионалната гимназия по лека промишленост и туризъм в Казанлък, където момче от 11 клас е дало положителен резултат след направена проба, чийто резултат е излязъл на 18 септември вечерта.
Под карантина е и преподавател от Второ основно училище в Раднево, който е с короновирусна инфекция. От РЗИ – Стара Загора съобщават, че той не е бил в близък контакт с учениците и колегите си, което не налага други хора да бъдат поставяни под карантина. В учебните заведения, в които има установени случаи на COVID-19 е извършена крайна дезинфекция. Спазват се стриктно всички противоепидемични мерки.
От днес под карантина е и един от първите класове от пловдивското СУ „Св.Св. Константин Кирил Философ“. Причината е, че първолак от училището е с COVID-19. Родителите на детето са също с положителни проби. Това е втората паралелка в Пловдив, която преминава на дистанционно обучение за две седмици. Под карантина са и третокласниците от училище „Св. Паисий Хилендарски“.
Днес в столичното 107 училище ще бъдат направени тестове на персонала и денят е обявен за неучебен. Пълната дезинфекция е извършена още на 19 септември и на днешния 21 септември изтичат 48-те часа, в които помещенията трябва да останат карантинирани.
Два класа от варненското НУ "Васил Левски" са под карантина. Причината е преподавателка с положтелна проба, която е класен ръководител на единия от четвъртите класове, а тъй като четвъртокласниците са били контактни с ученици от друг клас, той също е под каратина. На 20 септември 2020-а е осъществена цялостна дезинфекция на сградата. До 23 септември няма да има учебни занятия, заради дезинфекцията.
Положителни проби за COVID-19 са дали и брат и сестра, които учат в две различни учебни заведения – "Ангел Кънчев" и 24 Езикова гимназия. Класовете, в които те учат, са на дистанционно обучение от днешния 21 септември. РЗИ – Варна съобщава, че за последните три денонощия в областта са регистрирани 34 нови случая. Хората с положителни проби са на домашна изолация, установени са всички, с които са контактували и са им връчени предписанията за двуседмична карантина.
От Синдиката на българските учители съобщиха, че се обсъжда изграждането на общи дистанционни центрове за обучение на деца от всички учебни заведения, ако родителите им откажат да ги пуснат в клас при задълбочаване на кризата.
Началникът на отделението по анестезиология и интензивно лечение в МБАЛ „Иван Скендеров“ в Гоце Делчев д-р Милан Първанов е поредният медик, загубил битката с коронавируса. Освен покрусени от загубата на един от най-добрите специалисти в района, колегите му са силно притеснени от факта, че отделението остава без анестезиолог и реаниматор. От здравното заведение подчертават, че кризата с медицинския персонала се задълбочава и призовават да бъде намерено решение.
Анкета сред 55 лечебни заведения показва, че болниците у нас имат относителна готовност да се справят с пандемията COVID-19. Инициативата „Индекс на болниците“ е в основата на идеята за провеждането на проучването, представено на дискусия по темата. Сред най-сериозните проблеми са липсата на кадри и намаленото финансиране. 91% от лечебните заведения посочват, че изпитват сериозни финансови трудности след настъпването на пандемията. 78% имат нужните предпазни средства и дезинфектанти. 36% определят като средна готовността си за реакция на пандемията, също толкова е процентът на болниците, които смятат, че тя е добра. 13% я определят готовността си като слаба.
На фона на очевидно набиращата сили втора вълна от COVID-19 дойде добрата новина от Университета в Питсбърг, в който учени, ръководени от проф. Димитър Димитров, са изолирали силно антитяло, което е в състояние да се справи ефикасно с COVID-19. Пред БНТ проф. Димитров обяснява, че след като синтезират вирусната частица в края на януари 2020-а, то през февруари вече е факт и антитялото. „Ей Би 8“ е с малки размери, които позволяват да влезе в активния център, където вирусът се свързва с рецепторите на клетката. Антитялото е много стабилно, а ефективността му може да се увеличи до шест месеца и да се използва като пасивна ваксина за защита на най-уязвимите на вируса групи.
COVID-19 по света
В света до момента има над 31 066 000 души с COVID-19, показват данните на Университета „Джон Хопкинс“. Жертви на инфекцията са 961 209, а преборилите се с нея надминават 21 314 000.
В няколко европейски страни от седмици се наблюдава нарастване на случаите. Сред тях са Франция, Испания, Великобритания, а от последните дни и Белгия. Въведени бяха множество ограничителни мерки, за да не се допусне разпространението на COVID-19.
В испанската столица Мадрид, която е сред най-мащабни огнища на заразата в страната, от 18 септември има наложени ограничения в няколко от кварталите. Близо 850 000 души могат да напускат квартала си, единствено ако трябва да отидат на работа, да заведат детето си на училище или да посетят лекар. Управляващите са категорични, че не обмислят затварянето на цялата страна и смятат, че сегашните ограничения не са като суровите мерки през пролетта.
Във Франция, където в последната седмица дневно случаите на хора с установена коронавирусна инфекция надминават 10 000 души, са в сила също сериозни мерки. Всеки от районите ги е съобразил с броя на заразените и спецификата си. Към днешния 21 септември под карантина са 2000 класа, където обучението се провежда дистанционно, затворени общо са 89 учебни заведения.
Френското министерство на образованието реши от 22 септември 2020-а да бъдат облекчени правилата по отношение на контактните ученици в детските градини и началните училища. До момента контактните деца имаха право да се върнат в училище само ако тест, направен седем дни след последния контакт, е отрицателен. Сега решението е, когато има установен само един случай на COVID-19 децата да продължават да ходят на училище като не се определят като контактни. Те ще бъдат такива, когато в класа има три и повече случая на заразени. В тези случаи ще важат старите правила за седемдневна карантина и наличието на отрицателен тест след нея. Решението е взето, тъй като становището на Висшия съвет за обществено здраве е, че децата са изложени на минимален риск от сериозната форма на инфекцията и не са особено активни в предаването й.
В Канада също предприеха мерки, за да предотвратят втората вълна. Броят на хората, участващи в тържества, сватби и поклонения, се ограничава до 50. До момента те не можеха да са повече от 250. В провинция Квебек, градовете Монреал и Квебек вече са преминали на оранжев код – ниво „тревога“ и там в подобни събирания могат да участват до 25 души.
Гръцкото правителство също засили защитните мерки особено в района на Атина, където затвориха кината и се възобнови работата от вкъщи.
Аржентина удължи до 11 октомври 2020-а ограниченията, наложени заради COVID-19. Остават затворени границите и учебните заведения, както и всички видове масови прояви и концерти. В същото време някои от ограниченията в Буенос Айрес отпадат, след като данните показват стабилизиране на ситуацията. От началото на епидемията градът беше най-силно засегнатият в Аржентина. От 21 сепетмври в Буенос Айрес отварят ресторантите като ще се сервира само на открито. До момента установените в Аржентина случаи са 631 365.
В същото време независимо от факта, че Индия е втора след САЩ в черния списък по брой на заразените и на жертвите на COVID-19 с общо 5 487 580 потвърдени случая и почти по 100 000 нови случая дневно, правителството продължава да разхлабва мерките. Желанието е да започне възстановяването на икономиката и затова от днешния 21 септември 2020-а емблематичният паметник Тадж Махал отваря врати.
Премиерът на Нова Зеландия обяви, че от 21 септември постепенно вдигат блокадата в Окланд. Като предпази мерки остават носенето на маска и не-повече от 100 души на различните събития.
coronavirus.bg, pixabay.com, rzi-starazagora.org, trafficnews.bg, bnt.bg, coronavirus.jhu.edu, rfi.fr, lemonde.fr
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Отново висок ръст на нови случаи на COVID-19 на 30 септември 2020-а – 276 при направени 4736 теста
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към На 21 септември 2020 г. са установени 44 нови случая на COVID-19 при направени 1249 теста