Неваксинираните здравни специалисти в Гърция ще бъдат отстранявани от работа от 1 септември 2021 г.
В границите на Европейския съюз Гърция стана една от първите държави, които въведоха най-стриктни и сериозни ограничения спрямо неваксинираните срещу COVID-19. От 1 септември всички, които работят в сферата на здравеопазването, задължително трябва да са ваксинирани. В противен случай могат да загубят работата си, ако нямат сертификат поне за първа поставена доза.
В южната ни съседка тече дискусия дали да се разшири обхвата на задължителната ваксинация и върху други професионални групи, като полицаи, пожарникари, общински служители и военнослужещи.
В по-широк мащаб друго ограничение за неваксинираните и непреболедувалите COVID-19 в Гърция е, че от 13 септември нататък те няма да могат да посещават вътрешните помещения на ресторанти, кафенета, нощни заведения и барове. Същото се отнася и за спортни зали и стадиони.
Реакцията на здравните работници
Много от здравните работници са предприели действия да се ваксинират в последния момент, за да не загубят работата и доходите си. Но въпреки това се отчита, че броят на неваксинираните лекари, медицински сестри и обслужващ персонал остава висок - до 10 000 за цялата страна.
Голям брой от гръцките здравни работници подават заявления, че страдат от заболяване и не могат да бъдат ваксинирани. Заради тези случаи властите създадоха тричленни комисии по здравни райони, които разглеждат молбите и взимат решение кой да бъде изключен от списъка за ваксиниране. Отсяването наистина е сериозно, тъй като повече от 85 на сто до 90 на сто от исканията за освобождаване от задължителна ваксинация са отхвърлени само в здравните заведения и в звената за първична медицинска помощ в Атика например. Статистиката показва, че в 1-ви здравен район са подадени 616 заявления за освобождаване от ваксиниране предимно от медицински сестри, административни служители и друг персонал. От тях 400 вече са разгледани от комисията и 85 на сто са отхвърлени.
Гърция отчиташе по-ниска от средната за ЕС ваксинация. В началото на кампанията резултатите бяха обещаващи, но след това в страната се наблюдава намаляване на дневните проценти поставяне на ваксини. Здравните специалисти подходиха скептично по отношение на ваксината срещу коронавирус. Има случаи на подаване на оставка и кандидатстване за пенсия от лекари, за да се избегне задължителното поставяне на ваксина. В страната граждани завеждат дела, синдикати искат отмяна на принудителното ваксиниране, организират се протести, национални стачки. Много от здравните специалисти не са съгласни и със самия процес на отстраняване от длъжност и планират протестни действия.
Как гръцките власти се подготвят за последствията от ограниченията
Гръцкото правителство е непримиримо спрямо колебанията на обществеността относно ваксинацията срещу коронавируса. По-твърдата линия на властите се дължи на факта, че в края на август повече от 90 на сто от пациентите в интензивните отделения нямат ваксина срещу COVID-19. Гръцкият министър на здравеопазването Василиас Кикилиас коментира, че здравните работници, които не се съобразяват с ограниченията, могат да бъдат отстранени от работа по закон.
В зависимост от професията и работата, която вършат, неваксинираните трябва да си правят два пъти седмично бързи тестове, които сами ще заплащат и които струват 10 евро всеки.
Постепенно започва отстраняването в неплатен отпуск на здравни специалисти, които не са ваксинирани преди изтичането на срока, в който можеха да го направят. Тези, които не са засегнати от новите разпоредби на законодателството, са с поставени ваксини и изкаралите COVID-19 през последните 6 месеца. Отстранените специалисти ще бъдат принудени да върнат получените авансово пари от заплатата си, защото те ще се считат за неправомерно изплатени. Генералният секретар на здравните служби Янис Коциопулос обяви, че близо 10 000 души ще излязат заради ограниченията от гръцката национална здравна система.
От гръцкото Министерство на здравеопазването се подготвят за голямата дупка, която ще зейне след уволненията сред специалисти и персонал и предприемат мерки за запълване на празнините и за гарантиране качеството на услугите.
Действията на властите включват пренасочване на здравни работници в болниците, сливане на клиники и отделения, партньорства с частния сектор относно услуги като кетъринг, грижа и др.
По последни данни повече от 90 на сто от лекарите и 80% от медицинските сестри са ваксинирани, докато за останалия персонал процентът е по-нисък.
Статистически данни
Заболелите от COVID-19 за периода от 18 до 31 август 2021 г. в Гърция са 44 215. Статистиката показва, че в последния ден на август са регистрирани 4 306 нови случая. По данни на СЗО от началото на пандемията в страната са потвърдени 583 658 случая на коронавирус и 13 656 са починали от болестта. До 27 август 2021 г. ваксиниралите се наброяват 11 342 438 души.
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
- Бил Гейтс: COVID-19 ще се превърне в сезонен грип след варианта Омикрон
Коментари към Неваксинираните здравни специалисти в Гърция ще бъдат отстранявани от работа от 1 септември 2021 г.