Негативни последици от пандемията върху здравето на жените през 2021 г.
Втората година от COVID пандемията доведе до влошаване на женското здраве, твърдят експерти. През 2020 г. медицинската технологична компания „Hologic“ провежда глобално проучване в партньорство с „Gallup“, което има за цел да оцени качеството на здравните услуги за жени. Представителките на различните страни отговарят на въпроси в пет категории: общо здравословно състояние, превенция, психично здраве, безопасност и удовлетвореност на основни нужди като храна и подслон.
Резултати от глобалното проучване върху женското здраве
Глобалният индекс за женско здраве през 2021 г. е 53 от 100 пункта, докато през 2020 г. е бил 54 пункта. Нито една държава не преминава 70 пункта през 2021, като сред първенците са Тайван, Латвия, Австрия и Дания. Афганистан, Конго и Венецуела се нареждат на последните места с по-малко от 40 пункта.
„Икономическите и психологически последици от пандемията се усещат от много домакинства, но най-тежки са те върху жените и тяхното здраве“, твърди Гертруд Стадлер, директор на Института по здраве на половете в Берлин.
Жените през 2021 г. – по-тревожни и стресирани
Представителките на нежния пол са подложени на по-силен стрес. Те са по-тревожни, тъжни и ядосани през 2021 г., отколкото през която и да е друга година от изминалото десетилетие, сочи изследване на агенция „Gallup“.
Освен това през 2021 г. повече жени, отколкото мъже, са заявили, че нямат достатъчно средства за храна. Делът им през 2020 г. е бил 34%, а година по-късно – 37%.
Д-р Сюзан Харви, вицепрезидент по международните медицински въпроси в „Hologic“, допълва: „Преди да успеем да променим определена тенденция или да повлияем на даден процес, трябва да ги оценим количествено. Данните са притеснителни. За да бъдат жените пълноценни и за да се чувстват овластени, те трябва да бъдат здрави. Смятам, че е крайно време да работим заедно в тази посока и да осигурим качествени здравни грижи за тях.“
„Светът обърна гръб на жените“
Според „Hologic“ и „Gallup“ петте ключови показателя, върху които се основават изчисленията на Индекса на женско здраве, обясняват различната продължителност на живота на жените, прогнозирана още при раждане. Например всяка жена, посетила здравен специалист през последната година, удължава живота си средно с още две, в сравнение с тази, която не го е направила.
През 2021 г. Щатите провеждат много по-успешна и ефективна политика по превенция на заболяванията, отколкото през 2020 г. По този показател те се нареждат на второ място при измерване Глобалния индекс за женско здраве, като пред тях е само Латвия. Експертите обаче не бързат да се радват, макар това да е крачка в правилната посока. Световната тенденция е тревожна и разкрива колко проблеми чакат решение.
Едва една от осем жени преминава скринингов тест за рак през 2021-ва
Близо 1,5 милиарда жени не са имали достъп до здравни грижи през 2021 г., а по-малко от една от осем е преминала скрининг за рак, сочи статистиката.
Начинът за справяне с липсата на качествени грижи за здравето на жените изглежда повече от ясен, но според специалистите крайната цел изисква много сериозни усилия и последователност. Влошеното им здраве се дължи на динамичното ежедневие и предизвикателствата, пред които са изправени.
Всеизвестен факт е, че жената обикновено поставя здравето на останалите членове на семейството на първо място. Както казва Кейти Шуберт, главен изпълнителен директор на Асоциацията за изследвания върху женското здраве: „У дома ние сме като медицински директори – следим зорко как се лекуват останалите, дали всичко върви по график и т.н. Проблемът е, че сме натоварени с куп задължения от различен характер. Грижим се за децата, но в същото време сме част от общност, към която също имаме отговорност.“
Шуберт споделя, че американките са по-склонни да заведат детето си на профилактичен преглед, но не и самите те да преминат такъв. Твърде голям е и броят на жените, които пропускат препоръчителния преглед 6 седмици след раждане.
Фокус върху майчиното здраве
Въпреки постигнатия напредък, САЩ остават една от страните, които полагат недостатъчни грижи за здравето на жените, особено на майките.
По-висока смъртност сред майките в САЩ през 2021 г.
Изследване върху бременните жени в Щатите, проведено през юни 2021 г., разкрива, че смъртността при майките, най-вече тези от латино- или афроамерикански произход, се покачва рязко през първата година от пандемията. Нови данни на Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията сочат, че 4 от 5 смъртни изхода по време на бременност е можело да бъдат предотвратени.
>>> Защо в някои страни ръстът на смъртност по време на пандемия е по-висок
Икономическо развитие на страните
Икономическото развитие на страните играе съществена роля за качеството на здравеопазването. Богатите държави успяват да осигурят по-качествено здравно обслужване на жените, става ясно от Глобалния индекс за женско здраве. Само за една година разликата в пунктовете, по които се изчислява индексът, между бедните и добре развитите страни се удвоява и достига над 20 пункта. Дори в САЩ, където инвестициите в здравеопазването са над средния размер, продължителността на живота остава по-ниска от средната.
Всъщност разминаванията в здравното обслужване на мъжете и жените по света не са необичайно явление. В някои страни например жените с инфаркт чакат по-дълго да бъдат диагностицирани, лечението им е по-неефективно и рядко преминават рехабилитация след това. Съвкупността от трите води до по-лош изход от заболяването и по-висока смъртност сред жените, отколкото сред мъжете.
Здрави жени, силно общество
Експертите са категорични – по-добрият живот на жените ще доведе до по-добър живот за цялото общество. Гертруд Стадлер споделя: „Жените често се грижат за здравето на всички членове на семейството. На практика децата, партньорите и родителите им косвено отнемат от времето, което биха могли да отделят, за да обърнат внимание на себе си.“
Последиците не закъсняват. Според Шуберт: „Щастието и здравето на жената е в основата на социално-икономическото развитие на всяка страна. Добрите условия на живот, здравите граждани, дългия живот – от тях зависи бъдещето.“
За съжаление, половото неравенство, във всички негови аспекти, продължава да бъде сериозен проблем. Навсякъде по света. Шуберт дава за пример клиничните изпитания на ваксините срещу COVID-19, в които не са включени бременни жени. Тя се надява, че държавите ще положат по-големи усилия да обхванат различни групи от обществото по време на провежданите биомедицински проучвания, без значение дали сме изправени пред пандемия, или друга форсмажорна ситуация, която застрашава здравето ни. Експертът обаче определя ходът на промяна като „прекалено бавен“.
Доклад на организацията на ООН за полово равенство
Измерваните показатели, с които се изчислява Индексът за женско здраве, до голяма степен съвпадат с целите за устойчиво развитие на ООН.
Последният доклад на организацията на ООН „UN Women“ разкрива, че с настоящите темпове на напредък, целта за постигане на равенство между половете няма да бъде постигната до 2030 г., както бе заложено в плана за устойчиво развитие. Сима Бахус, изпълнителен директор на „UN Women“, е категорична: „Крайно време е да инвестираме повече в жените и момичетата, ако искаме да вървим напред във всяко отношение. Данните показват, че качеството им на живот е силно влошено както заради световната икономическа и образователна криза, така и заради неадекватните здравни грижи, които получават. Колкото повече се бавим, толкова по-тежки и необратими ще са последиците за всички.“
Все пак има лъч надежда. Според Стадлер отминаващата пандемия ще ни направи по-силни. Важният урок, на който тя би трябвало да ни е научила, е че превенцията е в основата на доброто здраве.
Women’s health got worse in 2021, global survey finds: https://edition.cnn.com/2022/09/21/health/global-womens-health-index-2021
Продукти свързани с НОВИНАТА
2020 - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
НОВИНАТА е свързана към
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
- Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
- 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
- Транссексуалните и небинарните хора са с по-висок риск от психични заболявания
- Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
- Как бихте определили психичното си здраве
- Препоръките на Американската академия по педиатрия задълбочават стигмата, свързана с наднорменото тегло при децата
- Ранни симптоми на психичните заболявания
- Как психичните проблеми на мъжа се отразяват на неговото семейство
Коментари към Негативни последици от пандемията върху здравето на жените през 2021 г.