Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Рефлекторна технология демонстрира точност при откриване на лимфни възли, засегнати от рак на гърдата

Рефлекторна технология демонстрира точност при откриване на лимфни възли, засегнати от рак на гърдата

от 08 юли 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Рефлекторна технология демонстрира точност при откриване на лимфни възли, засегнати от рак на гърдата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Гръдните хирурзи в „Hackensack Meridian Hackensack University Medical Center“ разполагат с нов инструмент, който им позволява да открият по-лесно туморни образования на млечната жлеза. Една от новостите при него е, че предоставя много ползи на пациентите.

Новата технология се оказва изключително полезна като алтернатива на локализацията на туморите на гърдата преди лумпектомия (хирургическа процедура за отстраняване на тумор или друга абнормна тъкан на гърдата). Гръдните хирурзи в Университетския медицински център „Hackensack“ са сред първите, които използват технологията, поради което изследват употребата й за определяне на местоположението на туморни клетки в лимфните възли преди започване на предоперативна химиотерапия.

Ракът на гърдата най-често засяга аксиларните лимфни възли

През август 2018 г. Агенцията за контрол на храните и лекарствата одобри използването на новата технология върху аксиларните лимфни възли, намиращи се близо до гърдите, които често са първото място, където се разпространява ракът.

Системата използва иновативно рефлекторно устройство, което се поставя в засегнатите от рак на гърдата аксиларни лимфни възли, два или повече месеца преди извършването на операцията, за да маркира местоположението им.

В неотдавнашно проучване на системата учените установяват точно кои аксиларни лимфни възли, които често се свиват по време на предоперативна химиотерапия, трябва да бъдат отстранени за анализ при операция на рак на гърдата*. Изследването е публикувано на 23 юни 2021 г. в списанието „Breast Cancer Research and Treatment“.

Раковите клетки на гърдата, които се разпространяват отвъд млечните жлези, обикновено първо засягат аксиларните лимфни възли. Съвременната химиотерапия може да бъде много ефективна за унищожаване на туморните клетки в лимфните възли под мишницата, което означава, че само тези, които са били засегнати от рака преди химиотерапията, трябва да бъдат проверени по време на операцията, за да се установи наличие на туморни клетки.

Локализация на засегнатите лимфни възли

Традиционно рентгенолог имплантира специализирана тел, за да маркира мястото на засегнатия лимфен възел преди осъществяване на операцията за премахване на рак на гърдата. Телта е неудобна и излиза от подмишницата или гърба, а имплантирането й подлага пациента на допълнителна процедура непосредствено преди интервенцията, причинявайки още по-голямо неудобство.

„Химиотерапията, прилагана преди операцията, е много ефективна за премахване на раковите клетки в аксиларните лимфни възли, но локализацията с тел може да бъде предизвикателство за откриването на тези, които първоначално са били засегнати от рака. Новата технология прави локализирането много по-лесно за гръдния хирург и пациента.“, обяснява д-р Лесли Монтгомъри, началник на Отделението по гръдна хирургия към Медицинския център „Hackensack“.

Иновативната техника представлява малка метална рефлекторна верига, която се имплантира в засегнатите лимфни възли под мишниците седмици или дори месеци преди операцията и не причинява дискомфорт. За локализирането на устройството се използва сонда, която чрез звуков сигнал показва местоположението, насочвайки хирурга към възлите, които трябва да бъдат отстранени.

Висока ефективност на новото устройство

В проучването са включени 99 жени с рак на гърдата, които са разделени на две групи. При първата (42 жени) е използвана локализация с тел, а при втората (57 жени) – рефлекторното устройство. Идентификацията на засегнатите лимфни възли по време на операцията е еквивалентна при двете групи.

„Лимфните възли, засегнати от рак на гърдата, са големи и лесно се виждат преди лечението, но те стават много по-малки след химиотерапия, което може да затрудни откриването им по време на интервенция. Нашето проучване показва, че използвайки този нов рефлектор успяхме да открием туморните клетки толкова добре, колкото и когато прилагахме телта.“, обяснява гръдният хирург Тара Балия.

Нахоми Енрико – един от първите потребители на новата технология

Нахоми Енрико е на 32 години, когато открива, че има рак на гърдата. Преди стартиране на химиотерапията тя е обезпокоена относно ефективността на химиотерапията, както и от резултата след премахването на лимфните възли.

Рефлекторът е поставен в подмишницата на Енрико преди започване на химиотерапия и остава, докато тя се подлага на лечението. По време на операцията д-р Монтгомъри успява да определи засегнатия от раковото заболяване аксиларен лимфен възел, да го отстрани и в същото време да установи, че ракът не се разпространил сред другите възли. Това означава, че тя не се нуждае от пълното им отстраняване.

„Бях спокойна, знаейки, че лекарите ми могат да видят къде точно се е разпространил ракът. Дори и с ултразвук, ако не беше новата технология, те нямаше да могат да установят засегнатите зони.“, споделя Енрико.

Техниката е изключително точна и безопасна

Точността на локализацията на засегнатите лимфни възли е нараснала до 100% при жените, на които рефлекторното устройство е поставено осем или повече седмици преди операцията, в сравнение със 79,2% сред тези, поставили си го в рамките на два месеца след интервенцията.

„Установихме, че е по-лесно да открием лимфните възли, ако рефлекторът е поставен месеци преди операцията, отколкото ако ги локализираме с тел в същия ден на интервенцията.“, отбелязва д-р Балия.

Освен това техниката е безопасна за дългосрочно поставяне. Възможността за точно идентифициране на лимфните възли по време на операцията също означава, че по-малко от тях трябва да бъдат премахнати за анализ, което значително намалява риска от лимфедем – неприятно подуване на ръката в резултат от отстраняване на много аксиларни лимфни възли.

Д-р Монтгомъри споделя, че използването на рефлекторното устройство повече от осем седмици преди операцията е изключително точен метод за идентифициране на засегнати от рак на гърдата аксиларни лимфни възли. Предимството е, че остава на място през цялото време, дори ако размерът и формата на лимфния възел са се променили.

*Balija, M. Tara et al. Early reflector localization improves the accuracy of localization and excision of a previously positive axillary lymph node following neoadjuvant chemotherapy in patients with breast cancer. Breast Cancer Research and Treatment. 2021.

Източник:

Hackensack University Medical Center Breast Surgeons Demonstrate Accuracy of New Technology for Marking Location of Cancerous Lymph Nodes: https://www.newswise.com/articles/hackensack-university-medical-center-breast-surgeons-demonstrate-accuracy-of-new-technology-for-marking-location-of-cancerous-lymph-nodes?ta=home

Още по темата:
  • В Англия одобриха лекарство, намаляващо риска от рецидив на рак на гърдата В Англия одобриха лекарство, намаляващо риска от рецидив на рак на гърдата
  • Химиотерапията може да събуди латентните ракови клетки, причинявайки рецидив при пациенти с рак на гърдата Химиотерапията може да събуди латентните ракови клетки, причинявайки рецидив при пациенти с рак на гърдата
  • В Англия одобриха лекарство, забавящо растежа на рак на гърдата В Англия одобриха лекарство, забавящо растежа на рак на гърдата
  • Жена от Великобритания оцелява след почти 30 години борба с рака Жена от Великобритания оцелява след почти 30 години борба с рака
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА ОРЕХ 100 мл
17.20лв.

ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА ОРЕХ 100 мл

ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ модел 952
57.00лв.

ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ модел 952

Коментари към Рефлекторна технология демонстрира точност при откриване на лимфни възли, засегнати от рак на гърдата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Рефлекторна технология демонстрира точност при откриване на лимфни възли, засегнати от рак на гърдата
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 18:38
    Коментирайте "Рефлекторна технология демонстрира точност при откриване на лимфни възли, засегнати от рак на гърдата"

НОВИНАТА е свързана към

  • Рак на гърдата
  • В Англия одобриха лекарство, намаляващо риска от рецидив на рак на гърдата
  • Хранене при мононуклеоза
  • Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
  • Компютърна томография (КТ) на гръден кош
  • L04 Остър лимфаденит
  • CA 15-3 туморен маркер
  • Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
  • Лимфна система
  • Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Подкожни образувания - подкожна пъпка на гърдата

преди 1645 дни, 1 час и 48 мин.

Киста в гърдата означава ли предразположеност към рак?

преди 3020 дни, 1 час и 12 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 6 часа и 42 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 21 часа и 43 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 21 часа и 54 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 22 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Рак на гърдата Рак на гърдата

Рак на гърдата

от 24 окт 2024г. Прочети повече
Древна сибирска шаманка с рак на гърдата облекчавала болките си с марихуана Древна сибирска шаманка с рак на гърдата облекчавала болките си с марихуана

Древна сибирска шаманка с рак на гърдата облекчавала болките си с марихуана

от 28 май 2024г. Прочети повече
L04 Остър лимфаденит L04 Остър лимфаденит

L04 Остър лимфаденит

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата

Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата

от 08 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival