Рефлекторна технология демонстрира точност при откриване на лимфни възли, засегнати от рак на гърдата
Гръдните хирурзи в „Hackensack Meridian Hackensack University Medical Center“ разполагат с нов инструмент, който им позволява да открият по-лесно туморни образования на млечната жлеза. Една от новостите при него е, че предоставя много ползи на пациентите.
Новата технология се оказва изключително полезна като алтернатива на локализацията на туморите на гърдата преди лумпектомия (хирургическа процедура за отстраняване на тумор или друга абнормна тъкан на гърдата). Гръдните хирурзи в Университетския медицински център „Hackensack“ са сред първите, които използват технологията, поради което изследват употребата й за определяне на местоположението на туморни клетки в лимфните възли преди започване на предоперативна химиотерапия.
Ракът на гърдата най-често засяга аксиларните лимфни възли
През август 2018 г. Агенцията за контрол на храните и лекарствата одобри използването на новата технология върху аксиларните лимфни възли, намиращи се близо до гърдите, които често са първото място, където се разпространява ракът.
Системата използва иновативно рефлекторно устройство, което се поставя в засегнатите от рак на гърдата аксиларни лимфни възли, два или повече месеца преди извършването на операцията, за да маркира местоположението им.
В неотдавнашно проучване на системата учените установяват точно кои аксиларни лимфни възли, които често се свиват по време на предоперативна химиотерапия, трябва да бъдат отстранени за анализ при операция на рак на гърдата*. Изследването е публикувано на 23 юни 2021 г. в списанието „Breast Cancer Research and Treatment“.
Раковите клетки на гърдата, които се разпространяват отвъд млечните жлези, обикновено първо засягат аксиларните лимфни възли. Съвременната химиотерапия може да бъде много ефективна за унищожаване на туморните клетки в лимфните възли под мишницата, което означава, че само тези, които са били засегнати от рака преди химиотерапията, трябва да бъдат проверени по време на операцията, за да се установи наличие на туморни клетки.
Локализация на засегнатите лимфни възли
Традиционно рентгенолог имплантира специализирана тел, за да маркира мястото на засегнатия лимфен възел преди осъществяване на операцията за премахване на рак на гърдата. Телта е неудобна и излиза от подмишницата или гърба, а имплантирането й подлага пациента на допълнителна процедура непосредствено преди интервенцията, причинявайки още по-голямо неудобство.
„Химиотерапията, прилагана преди операцията, е много ефективна за премахване на раковите клетки в аксиларните лимфни възли, но локализацията с тел може да бъде предизвикателство за откриването на тези, които първоначално са били засегнати от рака. Новата технология прави локализирането много по-лесно за гръдния хирург и пациента.“, обяснява д-р Лесли Монтгомъри, началник на Отделението по гръдна хирургия към Медицинския център „Hackensack“.
Иновативната техника представлява малка метална рефлекторна верига, която се имплантира в засегнатите лимфни възли под мишниците седмици или дори месеци преди операцията и не причинява дискомфорт. За локализирането на устройството се използва сонда, която чрез звуков сигнал показва местоположението, насочвайки хирурга към възлите, които трябва да бъдат отстранени.
Висока ефективност на новото устройство
В проучването са включени 99 жени с рак на гърдата, които са разделени на две групи. При първата (42 жени) е използвана локализация с тел, а при втората (57 жени) – рефлекторното устройство. Идентификацията на засегнатите лимфни възли по време на операцията е еквивалентна при двете групи.
„Лимфните възли, засегнати от рак на гърдата, са големи и лесно се виждат преди лечението, но те стават много по-малки след химиотерапия, което може да затрудни откриването им по време на интервенция. Нашето проучване показва, че използвайки този нов рефлектор успяхме да открием туморните клетки толкова добре, колкото и когато прилагахме телта.“, обяснява гръдният хирург Тара Балия.
Нахоми Енрико – един от първите потребители на новата технология
Нахоми Енрико е на 32 години, когато открива, че има рак на гърдата. Преди стартиране на химиотерапията тя е обезпокоена относно ефективността на химиотерапията, както и от резултата след премахването на лимфните възли.
Рефлекторът е поставен в подмишницата на Енрико преди започване на химиотерапия и остава, докато тя се подлага на лечението. По време на операцията д-р Монтгомъри успява да определи засегнатия от раковото заболяване аксиларен лимфен възел, да го отстрани и в същото време да установи, че ракът не се разпространил сред другите възли. Това означава, че тя не се нуждае от пълното им отстраняване.
„Бях спокойна, знаейки, че лекарите ми могат да видят къде точно се е разпространил ракът. Дори и с ултразвук, ако не беше новата технология, те нямаше да могат да установят засегнатите зони.“, споделя Енрико.
Техниката е изключително точна и безопасна
Точността на локализацията на засегнатите лимфни възли е нараснала до 100% при жените, на които рефлекторното устройство е поставено осем или повече седмици преди операцията, в сравнение със 79,2% сред тези, поставили си го в рамките на два месеца след интервенцията.
„Установихме, че е по-лесно да открием лимфните възли, ако рефлекторът е поставен месеци преди операцията, отколкото ако ги локализираме с тел в същия ден на интервенцията.“, отбелязва д-р Балия.
Освен това техниката е безопасна за дългосрочно поставяне. Възможността за точно идентифициране на лимфните възли по време на операцията също означава, че по-малко от тях трябва да бъдат премахнати за анализ, което значително намалява риска от лимфедем – неприятно подуване на ръката в резултат от отстраняване на много аксиларни лимфни възли.
Д-р Монтгомъри споделя, че използването на рефлекторното устройство повече от осем седмици преди операцията е изключително точен метод за идентифициране на засегнати от рак на гърдата аксиларни лимфни възли. Предимството е, че остава на място през цялото време, дори ако размерът и формата на лимфния възел са се променили.
*Balija, M. Tara et al. Early reflector localization improves the accuracy of localization and excision of a previously positive axillary lymph node following neoadjuvant chemotherapy in patients with breast cancer. Breast Cancer Research and Treatment. 2021.
Hackensack University Medical Center Breast Surgeons Demonstrate Accuracy of New Technology for Marking Location of Cancerous Lymph Nodes: https://www.newswise.com/articles/hackensack-university-medical-center-breast-surgeons-demonstrate-accuracy-of-new-technology-for-marking-location-of-cancerous-lymph-nodes?ta=home
- Болните от рак на гърдата в ранен стадий могат да се излекуват и без химиотерапия
- Ракът на гърдата може да бъде победен с лекарства, които предизвикват клетките да се самоунищожават
- Създадоха наночастици, които идентифицират и унищожават раковите клетки в гърдата
- На 1 октомври 2019-а НДК ще бъде осветен в розово – цветът на битката срещу рака на гърдата
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА ОРЕХ 100 мл
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
НОВИНАТА е свързана към
- Рак на гърдата
- Хранене при мононуклеоза
- Ръката на Буда
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- CA 15-3 туморен маркер
- Лимфна система
- L04 Остър лимфаденит
- Компютърна томография (КТ) на гръден кош
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Клинична патология при злокачествени заболявания на гърдата
Коментари към Рефлекторна технология демонстрира точност при откриване на лимфни възли, засегнати от рак на гърдата