Нови медикаменти за лечение на рак спасяват 1,2 милиона души в САЩ за 16 години

Между 2000 и 2016 година над 1,2 милиони души с диагноза рак в САЩ оцеляват благодарение на създадените нови лекарства.
Откритията са публикувани в списание „Journal of Medical Economics“ и подчертават важната роля на препаратите, създадени през този период и предписвани за лечение на пациенти с 15 различни вида ракови заболявания. Благодарение на тях смъртността в САЩ намалява с 24% на всеки 100 000 души.
Проучването е проведено от експерти на „PRECISIONheor“ и „Pfizer“ и разкрива, че новооткритите форми на лечение за 15-те най-често срещани вида рак са 106. Медикаментите са предназначени за лечение на рак на дебелото черво, рак на белите дробове, рак на гърдата, неходжкинов лимфом, левкемия, меланом, рак на стомаха и рак на бъбрека.
Сериозен спад в броя смъртни случаи при най-разпространените форми на рак
Одобрението на лекарствените препарати при рак води до значителен спад в броя смъртни случаи. Само за 2016 г. екипът, участвал в изследването, изчислява, че починалите от някой от 15-те вида ракови заболявания са намалели със 156 749, благодарение на новите лекарства.
За целия 16-годишен период броят смъртни случаи е намалял с 1 291 769, като спадът им при определени форми е особено голям:
- рак на гърдата – 127 874;
- рак на дебелото черво – 46 705;
- рак на белите дробове – 375 256;
- рак на простатата – 476 210;
- неходжкинов лимфом – 48 836.
Водещият автор д-р Джоана МакЕвън от „PRECISIONheor“ отбелязва: „Резултатите и статистиката ще покажат недвусмислено дали увеличените инвестиции в разработването на препарати срещу рак са оправдани. На този етап нашето проучване разкрива, че инвестицията в нови терапии за онкоболни пациенти е напълно оправдана, тъй като спасява живота на милиони хора.
Ефективността на всяка терапия се определя от проведените клинични изпитвания, които изчисляват степента на преживяемост. Изследването ни показва, че се удължава не само периодът на преживяемост за пациентите, но и се подобрява качеството им на живот.“
Лоши резултати при пациенти с рак на щитовидната жлеза и рак на пикочния мехур
Макар че при много форми на рак броят на починали пациенти намалява, при други се случва обратното. С 825 се увеличава броят на смъртните случаи при хората с рак на щитовидната жлеза и със 7 768 – при тези с рак на пикочния мехур. Според експертите негативната статистика е резултат от малкото одобрени лекарства за лечение на двете болести за същия период от 16 години – само 5 за рак на щитовидната жлеза и 3 за рак на пикочния мехур.
Според съавтора на изследването Ребека Кий не всички възможности за положителна промяна са изчерпани.
Кий изтъква, че има ракови заболявания, за които няма нито едно одобрено ново лекарство през изследвания период от 2000 до 2016 г. и това са ракът на черния дроб и ракът на матката.
За рак на панкреаса и рак на устната кухина има само няколко нови медикаменти.
7 от 10 одобрени лекарства са пуснати на пазара след 2008 г., тоест през втората половина от изследвания период. Поради тази причина експертите все още нямат дългосрочни наблюдения върху пациентите, лекувани с тях, и доколко новите лекарствени препарати са довели до понижаване на смъртността.
Проучването е финансирано от компанията „Pfizer“ и се базира на данни, получени от различни национални центрове като например Центъра за превенция и контрол на заболяванията, статистиката за смъртността в САЩ, водена от Националния център за здравна статистика, данните за пациенти с рак в САЩ и други.
Изчислителни методи
Учените изчисляват смъртността, коригирана спрямо съответната възраст на пациентите, за една година, според 15-те вида най-често срещани ракови болести.
Те анализират също възможните връзки между броя ракови заболявания по видове на 100 000 души в различна възраст, расова и полова принадлежност.
Накрая проследяват настъпилите промени в смъртността в САЩ през годините от 2000 до 2016, като ги преобразуват в брой спасени от фатален изход пациенти, отново година по година за същия период.
Броят нови терапии, одобрени за всяка от разглежданите години, се изчислява като претеглена сума („модел на претеглената сума“ е метод за оценяване даден брой алтернативи при вземане на решение) от всички нови одобрения на показания на нови продукти от 1976 г. насам.
Откритията на екипа подчертават колко значим ефект имат предписваните медикаменти, като особено голяма положителна промяна се наблюдава при видовете рак с най-много одобрени нови лекарства: рак на белите дробове, рак на гърдата, меланом, лимфом и левкемия.
Други фактори, които намаляват смъртните случаи при онкоболни пациенти
Д-р МакЕвън признава, че при интерпретирането на резултатите експертите трябва да вземат под внимание и други фактори, които могат да повлияят върху намаляването на смъртните случаи.
Колегите й разпределят пациентите с рак по групи според това дали пушат, на каква възраст са и дали са ходили на редовни профилактични прегледи, за да могат да изчислят ефекта от одобрените медикаменти, самостоятелно от допълнителните субективни фактори.
„По-добрите скрининг практики донякъде обясняват намалелия брой смъртни случаи при някои видове рак“, споделя д-р МакЕвън и добавя: „Например, скринингът за рак на гърдата, на маточната шийка и дебелото черво през годините запазва високия си ръст от над 50% през 2015 г., което обяснява и по-малкия брой починали пациенти.“
Получените данни до известна степен доказват големия потенциал на лекарствените препарати срещу рак, одобрени в периода 2000-2016 г.
Учените очакват тенденцията да е още по-обнадеждаваща, предвид факта, че някои от лекарствата са получили одобрение в края на изследвания период, следователно ще дадат отражение върху броя смъртни случаи, след като приключи проучването.
Едно от ограниченията на изследването е, че обхваща единствено нововъведенията във фармацевтичната сфера по отношение лечението на пациенти с рак. То не отразява нефармацевтичните иновативни технологии като роботизираната хирургия, усъвършенстването на лъчетерапията и други модерни хирургични техники, които със сигурност допринасят за стотиците хиляди спасени животи.
Авторите възнамеряват да продължат наблюденията си върху зависимостта между броя одобрени лекарства и починалите пациенти, като обхванат друг период с начало 2016 г.
medicalxpress.com/ "Journal of Medical Economics"
Снимка: unsplash.com
-
Откриха пептид, който блокира завинаги ключов за развитието на рака протеин
-
Разработват метод, който улеснява унищожаването на раковите клетки при меланом
-
Промените в тялото, свързани с рак, могат да бъдат забелязани години преди симптомите
-
Кубинска ваксина за $1 срещу рак на белия дроб - вече и в САЩ
Продукти свързани с НОВИНАТА
ХРОНИКИ НА РАКА - ДЖОРДЖ ДЖОНСЪН - ИЗТОК - ЗАПАД
РАКЪТ: МИТОВЕ И РЕАЛНОСТ - ИВАН НЕУМИВАКИН - ЖАНУА 98
РАКЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ИЗЛЕКУВАН - Отец Романо Заго от Ордена на францисканците минорити
ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк
ЛЕЧЕБНИ ГЪБИ ПРОТИВ РАК И ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - Д-р Георги Георгиев
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
НОВИНАТА е свързана към
- Лапад, Обикновен лапад, Лопуш
- Откриха пептид, който блокира завинаги ключов за развитието на рака протеин
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Разработват метод, който улеснява унищожаването на раковите клетки при меланом
- Манука
- Пауловния
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
Коментари към Нови медикаменти за лечение на рак спасяват 1,2 милиона души в САЩ за 16 години