Нови 3122 случая на COVID-19 и 3098 излекувани на 13 април 2021 г.
3 122 са потвърдените случаи на COVID-19 за последното денонощие, показват данните на информационния портал. Повишава се процентът на положителните случаи – 18%, които са резултат от направени 17 402 теста, от които 7 472 са PCR, а 9 930 са антигенни.
Общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 в страната са 375 115.
3 098 души са излекувани, 201 са починалите.
Намалява броят на настанените в болници, които са 9 970. От тях 776 души са в интензивните отделения.
758 са установените положителни проби в столицата, в Пловдив те са 314, във Варна са 233, в Стара Загора – 195, в Русе – 155, в Благоевград са 127, а във Велико Търново са 117.
За последното денонощие са поставени 7 330 дози ваксина, с които общият им брой от началото на ваксинационната кампания у нас става 579 992. Изцяло ваксинирани с две дози са 114 644 души.
COVID-19 в България
127 са новите случаи на COVID-19, регистрирани в област в Благоевград. Общият брой на заразените е 16 863. Натискът върху болниците продължава да е силен, а епидемичната обстановка в областта се усложнява. Според заповед на шефа на РЗИ Благоевград д-р Калоян Калоянов МБАЛ Благоевград и МБАЛ „Пулс“ трябва да си партнират задължително, за да успее областта да се справи с усложняващата се ситуация и нарастващия с всеки ден брой на хората с доказан COVID-19. Затова от днешния 13 април 2021 г. до 26 април МБАЛ- Благоевград ще поеме хората без COVID-19, които се нуждаят от спешни хирургични операции, а от МБАЛ „Пулс“ трябва да насочват тези пациенти към нея. До момента в област Благоевград са поставени общо 17 272 ваксини като изцяло ваксинирани са 2 742 души.
Здравните власти във Велико Търново отчитат лек спад на заболеваемостта. На 14-дневна база тя е 449,3 на 100 000 души. До момента 8 250 души са дали положителни за COVID-19 проби, а за последното денонощие те са 117. В болниците се лекуват 262 мъже и жени, а от дома си 1210.
15 566 дози ваксина са поставени до момента като 2 648 души са ваксинирани напълно с две дози. Вчера в областта бяха доставени нови дози от ваксината срещу COVID-19. От РЗИ съобщават, че твърде малко хора са проявили интерес към отворените на 11 април 2021-а зелени коридори във Велико Търново. Едва 34 души са ваксинирани с първа доза.
Междувременно от областната болница „Д-р Стефан Черкезов“ обявиха, че търсят доброволци, които да работят в шестте отделения за лечение на болни от COVID-19. В момента трима души помагат, но са необходими още. Доброволците са ангажирани с разнасяне на храна за болните, на лекарства от болничната аптека, на документите при приемане и изписване на хората и на лабораторни проби.
За времето от 9 април до 11 април 2021 г. в област Смолян са излекувани 94 души, а са установени 62 случая на заразени. Сред новите случаи в този период е и двумесечно бебе от община Мадан, което се лекува в областната болница. Над 30 души от областта са на домашно лечение, толкова са и настанените в болници, показват данните от РЗИ. За последното денонощие са регистрирани 38 положителни случая. Общо 7 782 дози ваксина са направени в областта. 1 163 души са получили по две дози. Местната администрация в Доспат организира транспорт за хората, които са трудно подвижни и искат да се ваксинират.
От здравната инспекция в Русе отчитат също по-малко заразени за седмица. За времето от 5 до 11 април са заразени 748 жени и мъже. Това е със 131 души по-малко от седмицата 29 март – 4 април. За този период са оздравели 730 души, което е със 160 повече. В областта отчитат, че заболеваемостта е 755 на 100 000 души. Този показател също бележи намаление, тъй като преди това е бил 801.
До момента 12 341 жители на областта са преминали през COVID-19, а за последното денонощие са установени нови 155 положителни случая. Активните случаи са 2141. В болниците в област Русе се лекуват 417 души, от които 51 са в интензивните отделения. Лечебните заведения разполагат с 90 свободни легла, от които пет са за интензивно лечение. 14 752 дози ваксина са поставени до момента. Общо 3 016 души са ваксинирани напълно.
Здравният министър Костадин Ангелов съобщи, че очаква до края на тази седмица становището на експертните съвети на имунолози, вирусолози, кардиолози и други специалисти в страната, за да бъде взето решение как ще се процедира с ваксината на AstraZeneca у нас. Министър Ангелов подчерта, че интересът към нея е спаднал значително. Ако към тези ваксини няма никакъв интерес, те ще бъдат изтеглени. Един от важните въпроси, на които трябва да бъде даден отговор е как ще се процедира с хората, които вече са получили първата доза от ваксината.
Според доц. Михаил Околийски, който е представител на СЗО за България, не може да бъде поставяна втора доза от различна ваксина. В интервю за националната телевизия той заяви, че няма клинични изследвания, че подобно смесване ще бъде ефективно. Според доц. Околийски дискусията, развихрила се около ваксините срещу COVID-19 на AstraZeneca е политическа.
Тезата, че смесването на ваксини от различни видове е неправилно, защити и имунологът акад. Богдан Петрунов. Специалистът беше категоричен, че хората, ваксинирани с първа доза от AstraZeneca, трябва да получат и втората доза от същата ваксина. Случаите с тромбози при оксфордската ваксина са толкова малко, че попадат в процента на предвидимата медицинска практика, коментира пред БНТ академик Петрунов.
COVID-19 по света
136 687 436 са хората с COVID-19 в света от началото на пандемията, показват данните на Университета „Джонс Хопкинс“. Първите четири държави по брой заразени са САЩ, Индия, Бразилия и Франция.
СЗО предупреди, че пандемията от COVID-19 продължава да напредва експоненциално и се намира в критичната си точка. В световен мащаб са се увеличили както заразените, така и за съжаление е нараснал броят на смъртните случаи.
Генералният директор на СЗО д-р Тедрос Гебрейесус настоящата критична ситуация е резултат и от непоследователните мерки, предприети в някои страни от една страна, а от друга фактът, че част от хората не спазват тези мерки. „СЗО не иска ограниченията да продължават безкрайно. Искаме обществата да се отворят отново, а икономиките да не буксуват, притиснати от кризата. Искаме, но в момента заразените се увеличават в много страни, интензивните отделения са препълнени, хората умират. В същото време в други държави ресторантите и пазарите се претъпкани с хора, които не зачитат ограниченията“, заяви д-р Гебрейесус и подчерта, че СЗО няма навик да сочи с пръст, но Бразилия ще бъде посочена. Причината е, че в страната стремглаво расте броят на заразените и на смъртните случаи, а президентът Жаир Болсонаро отказва да въведе строги мерки.
Притеснителна е и ситуацията в Европа, където броят на жертвите на COVID-19 надхвърли 1 000 000. Най-засегнати като се има предвид населението на страните са Чехия с 261 смъртни случая на 100 000 души, Унгария с 245 на 100 000 и Босна и Херцеговина с 228 на 100 000 души. Данните показват, че смъртните случаи на Стария континент представляват една трета от общо 2 940 000 жертви на пандемията в света.
Над 13 517 800 души са с положителни за COVID-19 тестове от началото на пандемията до момента в Бразилия. Жертвите на вируса в страната достигнаха 354 620. Ситуацията в страната е извън контрол, смятат голяма част от бразилците. Неврологът д-р Мигел Николелис заявява пред радио „France internationale”, че с повече или по-малко от 100 000 нови случая дневно Бразилия позволява вирусът да има множество мутации, които ще доведат до много варианти. „Така страната може да се превърне в лаборатория на открито за различните видове COVID-19, които ще застрашат борбата с пандемията в целия свят“, предупреждава д-р Николелис.
Бразилският вариант на вируса, наречен „20J/501Y.V3” или за по-кратко „Р1“ притеснява много учени.
Според генетика д-р Филип Фрогел , ръководител на лабораторията за генетично секвениране на коронавируса в Университетската болница в Лил, тези варианти навлизат по-лесно в човешките клетки и заразяват повече. Проучване в Бразилия от началото на март 2021 г. показва, че Р1 се разпространява по-бързо от 1,4 до 2,2 пъти в сравнение с познатия вече SARS-CoV-2. По-висока е и вирулентността на бразилския вариант.
В момента 65% от новите заразявания в Бразилия са с варианта Р1, през януари те са били 22%. В света бразилският вариант е все още ограничен – 4,95% са случаите с него. За сравнение британският вариант е открит при 37,62% от заразените в света, а южноафриканският при 9,9%. Според д-р Фрогел причината е, че са направени твърде малко проучвания извън Бразилия. „Английският вариант работи наистина по-бързо, но не бива да забравяне, че останалите видове съществуват. В моята лаборатория се са две или три от 400 проби. Но не бива да забравяме, че винаги могат да избухнат, например след някоя масова проява или събиране на много хора на едно място“, предупреждава генетикът и приканва Франция да последва примера на други страни и да ограничи пътуването към и от Бразилия.
От своя страна д-р Винсент Тибо, който оглавява отделението по вирусология в Университетската болница в Рен, е на мнение, че бразилският вариант не е по-силен от останалите варианти. Страховете на вирусолога обаче са свързани с липсата на защита срещу южноафриканския вариант. Д-р Тибо съобщава, че на 29 април 2021 г. в списание Cell ще бъде публикувано проучване, което сравнява различните видове на COVID-19 според способността на ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna да ги неутрализират. Нужни са от пет до десет пъти повече ваксинални тела, за да се неутрализира бразилският вариант в сравнение с основния. В същото време са нужни сто пъти повече, които да се справят с южноафриканския, казва д-р Винсент Тибо. Още за различните варианти на SARS-CoV-2 може да прочетет тук.
Германското правителство промени Закона за защита от инфекции, с който ще бъдат налагани общи мерки срещу COVID-19 в цялата страна. С промяната отделните провинции вече нямат правомощията да налагат мерки в случаите, когато за седмица заболеваемостта надхвърли 100 на 100 000 души. В тези случаи мерките ще бъдат налагани от федералното правителство и ще са валидни за всички. Сред тези мерки са забраната хората да напускат домовете си след 21 часа до 5 сутринта и забраната за контактуване с хора извън семейството. Промените в закона ще бъдат обсъдени и подложени на гласуване в парламента, за да станат факт.
mh.government.bg, coronavirus.bg, freepik.com, rzibl.org, borbabg.com, smolyannews.com, dunavmost.com, bnt.bg, coronavirus.jhu.edu, lemonde.fr, ouest-france.fr, rfi.fr
- Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
- 1086 нови случая на COVID-19 след направени 10 926 теста на 19 февруари 2021 г.
- 3694 са регистрираните нови случаи на COVID-19 на 2 април 2021 г.
- Висок ръст на новите случаи на COVID-19 – 4851 на 24 март 2021 г.
НОВИНАТА е свързана към
- Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
- 3694 са регистрираните нови случаи на COVID-19 на 2 април 2021 г.
- 1086 нови случая на COVID-19 след направени 10 926 теста на 19 февруари 2021 г.
- Нови 3121 случая на COVID-19 у нас при направени 17 277 случая на 12 март 2021-а
- 679 са потвърдените нови случаи на COVID-19 на 15 март 2021 г.
- 16 март 2021 г.: Висок ръст на новите случаи на COVID-19 (4637) и на починалите (187)
- 17 март 2021 г.: Пореден ден с високи нива на заразени с COVID-19 (4374) и на починали (107)
- Март, 2021-а – точката на пречупване в борбата с COVID-19
- 18 март 2021 г.: 4201 са установените нови случаи на COVID-19, 1641 са излекуваните, 136 починалите
- 19 март 2021 г.: 4008 нови случая на COVID-19 при направени 17 973 теста
Коментари към Нови 3122 случая на COVID-19 и 3098 излекувани на 13 април 2021 г.