Извънредната епидемична обстановка продължава до 31 юли, реши служебният кабинет
Извънредната епидемична обстановка в България ще продължи до 31 юли 2021 г., реши служебното правителство. Целта е да се намали въздействието, което COVID-19 оказва върху системата на здравеопазването и здравето на нацията, особено като се имат предвид два важни фактора. Първият е свързан с реално съществуващия риск от разпространение на различните варианти на вируса SARS-CoV-2, а вторият е, че до момента имунизационният обхват е несъществен.
Разпространение на COVID-19
Данните на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) за седмицата от 17 май до 23 май 2021 г. показват намаление в броя на новите случаи. За този период са потвърдени 2524 нови случая на COVID-19 в страната, което е 3,18% от всички изследвания. За сравнение, в седмицата от 10 май до 16 май 2021 г. са установени нови 4080 случая, което е 5,15% от направените тестове.
За този период са направени общо 79 276 теста.
Четири области попадат в червената зона. В Габрово, Русе, Видин и Монтана са установени над 120 заразени на 100 000 души. Най-много са случаите в Монтана – 173 на 100 000 души.
21 области са в оранжевия сектор с 14-дневна заболеваемост от 60 до 119 на 100 000. Областите Плевен, Разград и Хасково са в жълтия сектор, където заболеваемостта е между 20 и 59 на 100 000 души.
Все още няма нито една област, която да е заела зеления сектор.
14-дневната смъртност на 100 000 души също намалява. Ако в началото на периода (10 май 2021 г.) тя е 14 на 100 000 души, то в края (23 май 2021-а) е 8 на 100 000.
Според математика проф. Николай Витанов заразата ще продължава да се свива, ще намаляват и активните случаи, а здравната система ще се разтовари още.
393 са новите случаи на COVID-19 за днешния 27 май 2021 г., показват данните на Националния информационен портал. Те са резултат от направени 13 872 теста. 3 396 жени и мъже се лекуват в болниците в страната, от тях 375 са в интензивните отделения. 1192 са излекуваните, а 36 починалите за последното денонощие.
Имунизацията срещу COVID-19
Едно от първите действия на новия здравен министър д-р Стойчо Кацаров бе промяна във ваксинационния план, която вече действа с пълна сила. Без да бъдат отменяни зелените коридори и възможността желаещите да се имунизират, приоритет получиха възрастните и хората с хронични заболявания.
Ако възрастните хора в страната бъдат имунизирани в следващите 60 дни, има реален шанс голяма част от ограничителните мерки да отпаднат, коментира пред БНТ министър Кацаров.
По отношение на организацията на имунизационния процес също настъпиха промени в положителен смисъл. Личните лекари са заредени с ваксини. Получават ги на място и не е нужно да се редят на опашки. Осигурени са мобилни екипи за живеещите в отдалечени населени места. Ако има нужда, ще бъдат открити допълнителни ваксинационни центрове, а съществуващите в момента са с удължено работно време. Министър Стойчо Кацаров определи организацията като добра и подчерта, че ролята на министерството е преди всичко да осигури условия и възможност за всички, желаещи ваксина срещу COVID-19.
За разлика от началото на 2021 г., сега България разполага с много ваксини. Количеството е такова, че здравното ведомство обмисля какво да направи с ваксините, чийто срок на годност започва да изтича. Една от възможностите е да бъдат дарени на съседни страни, каза здравният министър.
От началото, когато пое поста служебен министър на здравеопазването и първото му обръщение беше призив към българите да се имунизират, до момента д-р Стойчо Кацаров не спира да призовава за това. Аргументите му са, че това е единственият доказан до момента начин, по който инфекцията може да бъде ограничена. Колкото повече хора се ваксинират, толкова по-големи шансове има да намалее общата възприемчивост към вируса на SARS-CoV-2 както и да бъде прекратено разпространението на заболяването.
До 15 май 2021 г. по една доза от ваксина срещу COVID-19 са получили 11,7% от българите, а 6,3% са ваксинирани напълно с две дози. Данните показват, че в ЕС обхватът на получилите една доза е 35,5%, а изцяло ваксинирани са 14,5% от гражданите на Съюза.
Данните на информационния портал показват, че за последното денонощие в страната са поставени 20 860 дози. Общият брой на дозите, поставени от началото на имунизацията срещу COVID-19, е 1 303 575.
Две дози от ваксина са получили 526 486 жени и мъже.
Социалните и икономически мерки за преодоляване на кризата COVID-19
Служебният кабинет съобщи, че до края на неговия мандат пенсионерите в страната ще продължават да получават добавка от 50 лв. към пенсиите си. Това се отнася до близо 2 088 000 души. За юнските добавки правителството ще отпусне още 104 400 000 лв. в бюджета на Държавното обществено осигуряване.
Както подчерта служебният заместник социален министър Надя Клисурска, добавката представлява „антиковид мярка“, насочена към възрастните хора. Повече от 60% от пенсионерите у нас живеят под прага на бедността.
На 26 май 2021 г. стана ясно, че Европейската комисия е одобрила българската схема за подкрепа на туроператорите, засегнати от пандемията от COVID-19. Общата сума е в размер на 8 400 000 евро. Те ще бъдат предоставени като преки безвъзмездни средства, с които фирмите да възстановят разходите на клиентите си за пътувания, отложени във времето от 1 март 2020-а до 31 декември 2020 г. заради пандемията и наложените ограничения за пътуване.
В момента служебното правителство извършва ревизия и анализ на мерките, действащи до момента в подкрепа на бизнеса и на работещите. Целта е да се направи така, че подкрепа да получат най-засегнатите сектори.
Междувременно от Българската асоциация на заведенията и от Сдружението на заведенията в България излязоха с позиция, в която възразяват срещу отношението на служебното правителство към бизнеса. Те твърдят, че то е замразило действащите програми и колегите им, които са одобрени, не могат да получат средства. В обръщение към кабинета те настояват да научат дали могат да разчитат на помощ.
От Министерството на икономиката отговориха, че действащите в момента антикризисни програми продължават до 31 май 2021 г. и няма мерки в подкрепа на бизнеса, които да са спрени.
Служебният министър на икономиката Кирил Петков (на снимката) съобщи на 27 май 2021 г., че е освободил членовете на Надзорния съвет на Българската банка за развитие (ББР) . Те не са се отзовали на поканата му за среща. Кирил Петков подчерта, че продължава да е притеснен от огромната концентрация на средства, отишли при 20-те топ клиенти на банката. И отново напомни, че най-големите осем от тях са получили почти 1 милиард лева в момент, когато малкият и среден бизнес имат огромна нужда от ликвидност. Служебният министър увери, че промяната в състава на одитния комитет на банката е важна, защото дава възможност за достъп до кредитните досиета и до състоянието на кредитния портфейл. По този начин наличните пари няма да отидат за многомилионни заеми, а за малките и средни предприятия в страната.
На 20 май 2021 г. ББР публикува на официалната си страница информацията, че е започнала пазарни консултации за участие в програмата InvestEU, която е основният инструмент на Евросъюза за възстановяването на икономиките, екологичния напредък и заетостта и ще бъде прилагана в следващите шест години (2021 г. – 2027 г.). Основната й задача е да подкрепи растежа в страните членки след кризата от COVID-19.
ББР работи по оформянето на два нови гаранционни продукта на InvestEU, чрез които ще подпомогне проекти, насочени към създаването на устойчива инфраструктура в сферата на околната среда и засилване конкурентоспособността на малките и средни предприятия. Общият ресурс, съобщават от ББР, за подкрепа е до 1,3 милиарда лева. Първият продукт е за инвестиции, свързани с изпълнение на политиките по управление на водите и отпадъците, а вторият е за подобряване на достъпа за финансиране на малки и средни предприятия.
Удължаването на извънредната епидемиологична обстановка
Удължаването с два месеца на извънредната епидемиологична обстановка е нужно, тъй като след този период вече ще има Народно събрание, което ще отдели „епидемичната ситуация в нейния медицински аспект от останалите плащания“. Ако от медицинска гледна точка няма нужда, то няма да има и удължаване. В същото време при нужда останалите мерки да продължат да действат, то именно действащо правителство може да направи така, че да бъдат прилагани, независимо каква е епидемиологичната обстановка, аргументира решението здравният министър. Д-р Стойчо Кацаров подчерта, че въпреки намаляването на заразените с COVID-19 и на настанените в болници, рискът продължава да съществува, тъй като са ваксинирани малко хора.
В решението на кабинета е записано, че е нужно да продължи прилагането на здравните изисквания при влизането в България и въвеждането на ограничения за достъп до страната ни, за да бъде намалена максимално възможността новите варианти на вируса да се разпространят у нас.
Със своя заповед от 27 май 2021 г. служебният здравен министър Стойчо Кацаров постанови удължаването на временните противоепидемични мерки до 31 юли.
- От началото на юни се забраняват свижданията в болниците. Изключение ще се прави за пациентите в терминален стадий.
- По изключения ще бъдат разрешавани посещния в социалните институции.
- Различните културни и развлекателни прояви се провеждат като се използва не повече от 50% от капацитета на помещенията и се спазва физическа дистанция от 1,5 метра, а присъстващите са с маски. Става дума за театри, кина, музеи, библиотеки, галерии, творчески занятия, концерти, фестивали.
- Същите условия важат и за спортните състезания с публика, при посещението на спортни зали и клубове, басейни, балнеолечебни, СПА и фитнес центрове.
- В заведенията за хранене и развлечение, казината и игралните зали също се използват 50% от капацитета, а персоналът носи маски задължително.
- Наполовина от капацитета си ще използват детски центрове и клубове, които предоставят услуги за децата.
- Пазарите, тържищата и базарите организират еднопосочно движение и осигуряват дистанция от 1,5 метра между посетителите. И работещите и клиентите са длъжни да носят маски.
- Работодателите организират дистанционна форма на работа като допускта присъствена работа на 50% от екипа във фирмата. На работа не бива да се допускат хора с признаци за респираторни заболявания. Нужно е да бъде извършен инструктаж на персонала за поддържане на хигиена и да бъдат осигурени средства за защита. Работодателят трябва да осигури дистанция между служителите си от най-малко 1,5 метра.
- gov.bg
- https://covid19.ncipd.org/
- https://coronavirus.bg/bg/statistika
- https://www.mi.government.bg/bg/news/ministar-kiril-petkov-osvobodi-dvama-ot-chlenovete-na-nadzorniya-savet-na-bbr-4054.html
- https://baz.postr.eu
- https://bbr.bg/bg/n/bbr-startira-pazarni-konsultacii-za-uchastie-v-programata-investeu/
- 20 август 2021 г.: Влизат в сила нови мерки за противодействие на COVID-19
- д-р Стойчо Кацаров: Българите не знаят правата си в здравеопазването
- Министър Кацаров: Казусът с Националната детска болница е поредица от закононарушения, затова сезирах прокуратурата
- Министър Кацаров: Създаваме информационна система, която ще покаже броя на българите, срещнали COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Защо не искам да попълня декларация за съгласие за провеждане на антигенен тест в училище
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- 3694 са регистрираните нови случаи на COVID-19 на 2 април 2021 г.
- 1086 нови случая на COVID-19 след направени 10 926 теста на 19 февруари 2021 г.
- Нови 3121 случая на COVID-19 у нас при направени 17 277 случая на 12 март 2021-а
- 679 са потвърдените нови случаи на COVID-19 на 15 март 2021 г.
- 16 март 2021 г.: Висок ръст на новите случаи на COVID-19 (4637) и на починалите (187)
- 17 март 2021 г.: Пореден ден с високи нива на заразени с COVID-19 (4374) и на починали (107)
- Март, 2021-а – точката на пречупване в борбата с COVID-19
- 18 март 2021 г.: 4201 са установените нови случаи на COVID-19, 1641 са излекуваните, 136 починалите
Коментари към Извънредната епидемична обстановка продължава до 31 юли, реши служебният кабинет