Тревожни тенденции в общественото здравеопазване открои в отчета си от 15 септември 2021 г. министър Стойчо Кацаров
В последният ден от работата на служебното правителство премиерът Стефан Янев и членовете на Министерския съвет се отчетоха за свършеното от тях през последните четири месеца. Стефан Янев подчерта, че служебният кабинет е демонстрирал прозрачност, професионализъм и отчетност в работата си.
Вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Гълъб Донев припомни действията в сферата, за която отговаря, насочени към повишаване на пенсиите, запазване на добавките за хората от третата възраст, повишаването на пенсиите за хората с увреждания и на средствата за отглеждане на дете. Министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров публикува отчета за свършеното от него и екипа му часове преди пресконференцията.
Отчетът на здравния министър д-р Стойчо Кацаров
Министър Кацаров започва отчета за свършеното в областта на общественото здравеопазване с информация, която очертава ясно тревожни тенденции. Както го е правил многократно, той отново говори за високата смъртност сред децата и ниската продължителност на живота, за последното място, което заемаме по брой на ваксинираните и за първото по смъртност от COVID-19. Цялостната картина буди тревога, но и не добавя нищо ново. Темите са до болка познати и повтаряни. От деня, в който пое здравното министерство, д-р Стойчо Кацаров не спира да очертава картината на разрухата, да показва язвите в системата и да казва, че е нужна реформа в истинския смисъл на думата.
Негативните тенденции в системата на здравеопазването:
- най-ниската продължителност на живота в ЕС
- висока детска смъртност
- пациенти, доплащащи половината от стойността на медицинската помощ
- най-малък брой медицински сестри
- сериозни регионални диспропорции при предлагането на медицинска помощ
- несправедливо разпределение на средствата между медицинските специалности
- изключително висока смъртност – 2019 г. България е на първо място в света по смъртност с коефициент 15.5, през 2020 г. той е вече 17.8, а за първите пет месеца на 2021 г. е 21.
Промени в закони, правилници и наредби
Основната цел на по-голямата част от направените законови промени е подобряване работата на лечебните заведения, на условията на труд и качеството на работата както и мотивиране на работещите. Ето част от тях:
- Промени в повече от 20 медицински стандарта, с които се намалява административната тежест и има по-големи възможности да бъдат увеличени възнагражденията на лекарите, медицинските сестри и останалия персонал
- Промени в две от наредбите за акредитация на болниците и специализацията на младите лекари, с които се подобряват условията, организацията и възнагражденията им
- Променена е Наредба №4 – така лекарите могат да изписват рецепти и на хартия в случаите, когато медикаментите не се поемат от Касата.
- От 1 юни лекарствата, които се поемат от НЗОК, се изписват само електронно, а от 1 юли това става с рецептурни книжки и протоколи за скъпоструващи медикаменти
- Създадена е дирекция за правата на пациентите, която ще работи до създаването на национални политики, които да поставят в центъра на здравната система пациентите и да защитават правата на осигурените
- Изготвен проект за промени в наредбата за медицински услуги от Закона за здравето, според който лечението на онкологични и онкохематологични заболявания, което е започнало преди навършване на 18 години, продължава да се заплаща и след тази възраст до приключването на лечението
- Постигнато съгласие с ръководствата на Лекарския съюз и на НЗОК да започнат преговори за промени в Националния рамков договор за промени в лимитите и цените на клиничните пътеки
Установените злоупотреби
Екипът на здравното министерство осъществява анализ на годишните отчети за дейността и финансите на държавните болници, в резултат на което се открояват и проблемните сред тях. Анализът и постъпилите сигнали за нарушения са в основата на проверките в Университетските болници „Александровска“, „Свети Иван Рилски“ и „Лозенец“, в специализирани болници за рехабилитация и държавното дружество „Бул Био“.
Проверките установяват тежки нарушения в УМБАЛ „Лозенец“ и извършени незаконни трансплантации, които са били скрити от МЗ и службите за сигурност. Открити са злоупотреби с клинични пътеки и източване на НЗОК – в „Лозенец“ на стойност 374 523 лв., а в „Пирогов“ - 1 680 005 лв. Не по-малко сериозни са и констатираните задължения на някои от дружествата, например, 70 000 000 лв. в „Александровска“ и 30 000 000 лв. в „Лозенец“.
Заради допуснати тежки нарушения са сменени директорите на „Лозенец“, „Александровска“ и „Пирогов“.
Проверката за начина на провеждане на процедурите за купуването на предпазни средства и лекарства по време на извънредната епидемична обстановка от 13 март 2020-а показва, че повечето от тях са непрозрачни, офертите са получавани по неясен начин, липсват съгласувани подписи и процедури. Това е причината за някои от лекарствата да е платено два пъти повече от пазарната им цена. Много от тях не са използвани и вероятно ще бъдат бракувани. Закупен е ненужно голям брой респиратори без обществена поръчка и на цени отново много по-високи от пазарната.
Всички материали от проверките са изпратени в МВР и прокуратурата.
Министър Кацаров посочва още, че е постигнато съгласие с ръководствата на Лекарския съюз и на НЗОК да започнат преговори за промени в Националния рамков договор.
COVID-19 и действията на МЗ за овладяване на разпространението му
Министър Кацаров многократно е заявявал, че високата смъртност от COVID-19 в страната и ниският брой на ваксинирани са резултат от лошото управление на кризата от предишните управляващи.
Усилията на екипа му за последните четири месеца са насочени към възможността кризата да бъде овладяна.
Осигурената доставка на ваксини до всяка община и логистичен център в страната прави възможно от 11 май до момента са бъдат поставени 600 000 ваксини.
Основен приоритет е имунизацията на възрастните и на хората с тежки хронични заболявания. Изготвен е и Национален оперативен план за справяне с пандемията, актуализирани са противоепидемичните мерки, създаден е и единен национален протокол за диагностиката и лечението на болните от COVID-19. Създадени са COVID зони за лечение, а прегледите и лекарствата на хората се поемат от НЗОК, осигуряват се запаси от лекарства и се работи по нова методология за по-справедливо плащане на работещите на първа линия.
https://www.mh.government.bg/bg/novini/aktualno/otchet-na-ministra-na-zdraveopazvaneto-d-r-stojcho/
- Министър Кацаров: Решен съм да разкрия цялата истина за безобразното управление на кризата
- В болница „Лозенец“ – незаконни трансплантации и източване на здравната каса
- Извънредната епидемична обстановка продължава до 31 юли, реши служебният кабинет
- Д-р Стойчо Кацаров е назначен за служебен министър на здравеопазването
Файлове за сваляне към НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- д-р Стойчо Кацаров: Българите не знаят правата си в здравеопазването
- 16 септември 2021 г.: Новият стар служебен кабинет положи клетва – Стойчо Кацаров продължава да е начело на МЗ
- Д-р Стойчо Кацаров е назначен за служебен министър на здравеопазването
- Извънредната епидемична обстановка продължава до 31 юли, реши служебният кабинет
- В болница „Лозенец“ – незаконни трансплантации и източване на здравната каса
- Министър Кацаров: Решен съм да разкрия цялата истина за безобразното управление на кризата
- Започват промени в модела на здравната система, обяви министър Стойчо Кацаров
- Отчетът на министър Кацаров от 15 юни 2021 г. – опит за ред в хаоса
- Д-р Стойчо Кацаров: Здравната ни система не е под натиск, други са причините за извънредното положение
Коментари към Тревожни тенденции в общественото здравеопазване открои в отчета си от 15 септември 2021 г. министър Стойчо Кацаров