Д-р Стойчо Кацаров: Блокадите и изолацията изглежда не вършат работа
Сравнявайки данните за броя на заразените и починалите в няколко европейски страни, д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването стига до извода, че строгите мерки на социална изолацията нямат решаваща роля за ограничаването на пандемията от COVID-19. Според него е по-вероятно влияние да оказват начина на живот особено на възрастните, генетичните особености на населението, имунизационният му статус, здравните системи и вероятно други, но все още неизвестни фактори.
Тук публикуваме целия анализ на д-р Кацаров и изводите, които той прави въз основа на данните до момента:
"На базата на опита на Китай Световната здравна организация горещо препоръчва на държавите да прилагат мерки на социална изолация, като най-важен механизъм за ограничаване на пандемията с коронавирус. Страните, които приложиха най-тежки мерки за социална изолация, обаче изглежда не успяха да ограничат нито броя на заразените, нито броя на починалите от COVID-19.
Италия и Испания са сред най-засегнатите страни в света. И в двете бяха приложение възможно най-тежките форми на блокада и социална изолация, но въпреки това те са с едни от най-лошите показатели не само в Европа, но и в света.
Някои биха възразили, че строгите мерки са били приложени твърде късно, но това не е точно така. Блокадата на 11 общини в северна Италия е наложена още на 22 февруари, когато броят на потвърдените случаи на COVID-19 е 172, а в цяла Италия 229. На 1-ви март потвърдените случаи в Ломбардия вече са 984 (по-малко отколкото са в България в момента). На тази дата Правителството разделя страната на три зони и налага блокада с различна интензивност във всяка от тях. На 8-март е наложена блокада на цяла северна Италия, а два дни по-късно и на цялата страна. На 26 април броят на починалите в Италия е 26 644 – най-много в цяла Европа, а броят на заразените е близо 200 000.
Белгия е страната с най-голям брой починали от COVID-19 на 100 000 души население. Правителството затваря училищата и магазините на 12 март, на 17 март са забранени пътуванията, а на 20 март са затворени границите. Въпреки това страната към 26 април е с най-високия брой починали на 100 000 души население - 61 и е сред първите три по брой на заразените на глава от населението.
В същото време Швеция, която не наложи никакви мерки на социална изолация, показва едни от най-добрите показатели в Европа, както по броя на заразените, така и по броя на починалите от COVID-19. От избраните за сравнение 10 държави от западна Европа, Швеция е с най-малък брой заразени с коронавирус – 184 на 100 000 души население към 26 април. Броят на починалите от COVID-19 е 22 на 100 000 население, което е три пъти по-малко от Белгия.
Прави впечатление също, че броят на заразените е по-нисък в страните, които наложиха по-меки мерки на социална изолация като Германия, Нидерландия и Великобритания, отколкото в страните с най-тежките мерки.
Освен Швеция, внимание заслужава Германия, която приложи успешно стратегия с масово тестване и изолиране на безсимптомните случаи. Тя е с най-малък брой починали сред всички сравнявани страни и втора след Швеция с най-малък брой заразени на 100 000 население.
Сравнението на данните показва, че строгите мерки на социална изолация изглежда не играят решаваща роля в ограничаването на пандемията и намаляването на броя на починалите. Вероятно други фактори, свързани с начина на живот, особено на възрастните хора, ефективността на здравните системи, генетични особености на населението, имунизационният статус или други неизвестни засега фактори, играят по-важна роля в разпространението на инфекцията отколкото социалната изолация.
Минималният ефект върху разпространението на инфекцията и броят на починалите, които оказва блокадата, трябва да ни накара да се замислим дали си заслужава високата цена, която ще платим за нея.
Ако правителствата се страхуват да приложат подхода на Швеция, то със сигурност могат да се замислят за опита на Германия, която показа как може да се контролира разпространението на вируса, при меки мерки за изолация, съчетани с масово тестване и отлична организация на системата за обществено здравеопазване. Южна Корея приложи същия подход преди това и резултатите й са дори по-добри дори и от тези на Германия."
czpz.org
- Министър Кацаров: Създаваме информационна система, която ще покаже броя на българите, срещнали COVID-19
- Д-р Стойчо Кацаров: Здравната ни система не е под натиск, други са причините за извънредното положение
- Министър Кацаров: Решен съм да разкрия цялата истина за безобразното управление на кризата
- В болница „Лозенец“ – незаконни трансплантации и източване на здравната каса
Продукти свързани с НОВИНАТА
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
Коментари към Д-р Стойчо Кацаров: Блокадите и изолацията изглежда не вършат работа