Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Министър Кацаров: Създаваме информационна система, която ще покаже броя на българите, срещнали COVID-19

Министър Кацаров: Създаваме информационна система, която ще покаже броя на българите, срещнали COVID-19

от 21 юни 2021г., обновено на 22 юни 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
Министър Кацаров: Създаваме информационна система, която ще покаже броя на българите, срещнали COVID-19 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Колко са до момента българите, които са се срещнали с COVID-19? Отговорът на този въпрос започват да търсят от министерството на здравеопазването, обяви здравният министър д-р Стойчо Кацаров. Разполагайки с пълната информация, здравните власти ще знаят кога ще достигнем колективен имунитет, от една страна, а от друга, ще имат възможност да се подготвят за възможна нова вълна от COVID-19 през есента.

Информационната система

Идеята е компаниите в областта на медицинския софтуер да изградят подобна система, която ще бъде разположена в министерството. Министър Кацаров е провел среща с техни представители на 18 юни 2021 г. и са постигнали споразумение по въпроса. Данните, които ще предоставят, ще бъдат за времето от 1 март 2021 г. до настоящия момент.

Системата ще обобщи информацията за българите, които в този времеви отрязък са преболедували инфекцията в домовете си или в болници, тествали са се и са се ваксинирали. Данните ще бъдат сортирани по ЕГН, по области и общини.
Здравният министър подчерта, че ще бъдат елиминирани всички дублиращи се ЕГН-та. Това е важно, защото един човек е възможно да е бил в системата няколко пъти. По този начин ще има информация за най-малкия брой хора, срещнали вируса SARS-CoV-2.

Подобен подход се оказва най-подходящ за постигането на точни резултати, аргументира се д-р Кацаров. Защо?

Събирането в момента на информация, подобно на социологическо проучване, няма да позволи извличането на достоверна информация. Причината е, че при среща с вируса човек образува антитела, но след време те намаляват и дори изчезват. Това не означава, че той няма имунитет и не се е срещал с вируса. При моментното проучване няма как да бъдат обхванати хората, които са имали среща с COVID-19 преди три или четири месеца.

Националният портал дава само част от информацията, а идеята е да се съберат данни от всички източници и да бъдат обобщени. Събраното ще бъде използвано не само за изясняване на ситуацията в момента, но ще продължава да се използва като се попълва редовно.

До момента нямахме обективна информация, а единствено предположения, коментира още министър Кацаров. Той заяви, че именно собственото проучване на лаборатория „Цибалаб“ е дало началото на процеса, но подчерта, че желанието е да се стъпи на „нещо, което е обективно, обхваща и изследва целия процес“.

До месец идеята ще бъде реализирана, а резултатите – представени пред обществото. Това би било ценно както за оценка на кризата, така и за подготовка при нова вълна. Цената ще бъде между 10 000 лв. и 15 000 лв.

Изследването

Проучването показа, че 43% от българите са се срещнали с COVID-19 момента, заяви д-р Недялко Калъчев (на снимката) от лаборатория „Цибалаб“. Той обясни, че проучването не е национално представително. Събрани са общо 2665 проби от 38 населени места, а са обработвани в седем лаборатории.

д-р Недялко Калъчев
По думите на д-р Калъчев проучването е моментна груба снимка на ситуацията и обхваща времето от 25 май 2021 г. до 11 юни 2021 г. Проучвани са N-антителата или това, което не се образува, когато човек е ваксиниран. „Логиката беше да видим какво е присъствието на вируса, но да не препокриваме образуваните от ваксина антитела със създадените при директен контакт с вируса.“

Резултатите от изследването показват, че 43% от българите са се срещнали с COVID-19.

62% от населението на област Пазарджик е било в досег с вируса. В Хасково те са 55%, в Ямбол са 56%, в Сливен 53%, Бургас 45%, във Варна – 35%.

Д-р Калъчев подчерта, че получените при изследването данни показват ясно какво трябва да бъде направено. Става дума за ускоряване на процеса на ваксинация, за да бъдем готови при следващата вълна от COVID-19.

Ваксинацията до момента

748 826 души са ваксинирани изцяло до момента у нас. Поставени са общо 1 660 175 дози.

Темата за ваксините и кампанията у нас беше основна по време на разговорите на 18 юни 2021 г. между министър Кацаров и Стела Кириакиду, еврокомисар по здравеопазването и безопасността на храните. Тя за пореден път подчерта, че ваксинирането е най-силното средство в борбата с COVID-19 и призова българите да се имунизират, защото одобрените в Европейския съюз ваксини са безопасни и ефективни, защото предпазват и намаляват броя на заразените.

Едва 15% са българите с първа доза, което ни поставя в дъното в сравнение с останалите страни от ЕС, където над 55% души вече са я получили.

ваксинация
Използваме всички възможни инструменти да информираме, да направим разговора логичен и практичен, като избягаме от внушения и предразсъдъци, каза министър Кацаров, като уточни, че получават подкрепа от СЗО и УНИЦЕФ за моделите, по които да се проведе подобна информационна кампания.

Настъпват и организационни промени. Националният ваксинационен щаб ще бъде трансформиран като Консултативен съвет по ваксинация към министъра на здравеопазването. Работата му няма да бъде ограничена само с ваксинацията срещу COVID-19, но и за други ваксини и други теми. Ще бъдат привлечени представители на различни неправителствени и пациентски организации, на религиозни общности, журналисти, издатели, обществени личности. „Идеята е да ангажираме по-широко обществеността, защото сега въпросът не е как да доставим ваксините, а как по-добре да информираме хората за смисъла да се ваксинират и да стимулираме този процес.

Добрата новина от 20 юни 2021 г. е, че страната ни вече е в зелената зона на картата на Евросъюза. Дължи се на вече ваксинираните, на работата на медиците и на служителите на администрацията, ангажирани пряко с борбата срещу COVID-19, подчерта служебния здравен министър.

Считано от 3 юни децата над 12-годишна възраст също могат да бъдат ваксинирани срещу COVID-19 с препарата на „Pfizer/BioNTech”. Ваксинацията ще се осъществява от общопрактикуващия лекар или във ваксинационен център, като ще се изисква формуляр за информирано съгласие, попълнен от единия от родителите.

Според здравните власти към момента няма проблем децата без заболявания да бъдат имунизирани срещу COVID-19, като до края на тази седмица се очакват указания как да се процедира с тези със специфични болести.

Ваксинация сред ромското население

Хората, които не са здравноосигурени, ще могат да получат ваксина безплатно от личния си лекар. Решението е взето на среща, на която са присъствали заместник-министърът на здравеопазването д-р Александър Златанов, главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, общопрактикуващи лекари и представители на здравните медиатори, а причината е, че ромското население се притеснява, че е възможно да се наложи да си заплати поставянето на ваксина.

По последни данни едва 10% от ромите у нас са ваксинирани. Според здравните власти това се дължи на факта, че по-голямата част от тях са уплашени и имат грешна представа за последствията от ваксинацията.

За да бъде повишена имунизацията сред ромското население се предвижда информационна кампания, която ще включва хора, които те уважават и такива, на които подражават.

Източник:

https://www.mh.government.bg/bg/

Още по темата:
  • Д-р Стойчо Кацаров: Блокадите и изолацията изглежда не вършат работа Д-р Стойчо Кацаров: Блокадите и изолацията изглежда не вършат работа
  • Д-р Стойчо Кацаров: Здравната ни система не е под натиск, други са причините за извънредното положение Д-р Стойчо Кацаров: Здравната ни система не е под натиск, други са причините за извънредното положение
  • Д-р Стойчо Кацаров е назначен за служебен министър на здравеопазването Д-р Стойчо Кацаров е назначен за служебен министър на здравеопазването
  • Здравното министерство отчете работата си за седемте месеца управление на служебния кабинет Здравното министерство отчете работата си за седемте месеца управление на служебния кабинет
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
7.67€ / 15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
9.10€ / 17.80лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
6.75€ / 13.20лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V3 - 3 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE
3.96€ / 7.75лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V3 - 3 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE

Нов
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V6 - 6 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE
7.66€ / 14.98лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V6 - 6 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE

Нов
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V9 - 9 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE
10.80€ / 21.12лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ V9 - 9 РЕСПИРАТОРНИ ПАТОГЕНА FLUORECARE

Нов

Коментари към Министър Кацаров: Създаваме информационна система, която ще покаже броя на българите, срещнали COVID-19

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Министър Кацаров: Създаваме информационна система, която ще покаже броя на българите, срещнали COVID-19
    www.framar.bg 
    на 08 May 2026 в 10:36
    Коментирайте "Министър Кацаров: Създаваме информационна система, която ще покаже броя на българите, срещнали COVID-19"

НОВИНАТА е свързана към

  • Д-р Велислава Петрова: Битката с COVID-19 ще бъде поредната победа на човечеството, но и тест за нашия хуманизъм!
  • Коронавирус COVID-19
  • Кръвната плазма не предотвратява прогресията на COVID-19 при пациенти с ранни симптоми
  • Мозъчна мъгла при дълъг Covid – причини, симптоми и лечение
  • Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Мелатонинът като форма на лечение на COVID-19
  • Д-р Стойчо Кацаров е назначен за служебен министър на здравеопазването
  • COVID-19 и неговата зависимост от климатичните промени
  • Павлин Иванов: Ще помогна на лекарите в нашата болница, защото трябва да има кой да ни лекува!
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Катя Ивкова е новият министър на здравеопазванетоКатя Ивкова е новият министър на здравеопазването

Катя Ивкова е новият министър на здравеопазването

от 08 май 2026г.Прочети повече
Предприемат мерки срещу опасния хантавирус АндиПредприемат мерки срещу опасния хантавирус Анди

Предприемат мерки срещу опасния хантавирус Анди

от 07 май 2026г.Прочети повече
Разширяване, а не запушване на артериите в мозъка, води до лакунарен инсултРазширяване, а не запушване на артериите в мозъка, води до лакунарен инсулт

Разширяване, а не запушване на артериите в мозъка, води до лакунарен инсулт

от 07 май 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Накъде да се отварят вратите в новата ми къща - навън или навътре?

преди 3 дни, 20 часа и 29 мин.

Какво представлява изотермичното одеало и с какво е полезно?

преди 14 дни, 19 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Засегнати ли сте от липсата на вода?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СУОНСЪН РУТИН НАТУРАЛЕН БИОФЛАВОНОИД 250 мг веге капсули * 250

СУОНСЪН L - КАРНИТИН таблетки 500 мг * 30

БАНЕОЦИН 250 IU / 5 000 IU g прах за кожа 10 г

ЦЕНТРУМ КРАСОТА И КОЛАГЕН капсули * 30

ЦЕНТРУМ АКТИВНО ДВИЖЕНИЕ капсули * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МЕЛАТОНИН ПЛЮС СПРЕЙ ЗА СЪН 20 мл ДР. ТАЙС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2026г. в 10:25:48

ЕКОМЕР капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 08 май 2026г. в 10:08:00

МЕЛАТОНИН ПЛЮС СПРЕЙ ЗА СЪН 20 мл ДР. ТАЙС

Коментар на: Павлина Фотева от 07 май 2026г. в 16:33:54

ЕКОМЕР капсули * 60

Коментар на: Мария Петрова от 07 май 2026г. в 13:56:04

АЛДАРА крем 5 % саше * 12

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 07 май 2026г. в 10:09:01
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival