Здравното министерство отчете работата си за седемте месеца управление на служебния кабинет
На 13 декември 2021 г., денят, когато новият кабинет положи клетва, служебният здравен министър Стойчо Кацаров представи отчет на свършеното от него и екипа му през последните седем месеца, когато действаше служебното правителство начело със Стефан Янев.
Периодът, който обхваща отчетът на здравното министерство, е от 12 май 2021 г. до 10 декември 2021 г.
В документа подробно са описани действията на екипа по време на двата мандата на служебния кабинет - от 12 май 2021-а до 15 септември и от 16 септември 2021-а до 10 декември.
Кризата COVID-19
Веднага след като зае поста служебен министър на здравеопазването Стойчо Кацаров заяви, че е решен да разкрие цялата истина за безобразното управление на кризата от кабинета Борисов. И подчерта, че точно в резултат на лошото управление на здравната система и на COVID кризата през 2020-а живота си са загубили над 20 000 българи.
Едно от първите решения на д-р Стойчо Кацаров е да започне приоритетно имунизацията на възрастните и на хората с тежки хронични заболявания. В резултат на това за един месец – от 11 май до 10 юни 2021 г. са поставени 427 816 ваксини на хора над 60 години. За сравнение за периода от 1 януари до 11 май те са 454 352.
Започна и информационна кампания, чиято основна цел беше популяризиране на ползата от ваксините срещу COVID-19 и опит да се пребори с негативната нагласа на част от българите. Създаден беше и обществен съвет, но за съжаление и тези усилия не дадоха търсения резултат. Една от причините беше и в неподходящите клипове, с които хората трябваше да бъдат убедени в ефикасността и безопасността на ваксините. Добрите желания бяха налице, чисто професионално някой просто не си беше свършил работата както трябва.
В същото време обаче решението да бъде въведен задължителен зелен сертификат увеличи многократно броя на желаещите да се ваксинират.
Безспорен успех е създаването на Национален оперативен план за справяне с пандемията, който до този момент липсваше. Той създаде ясни правила, които действат в различните етапи от развитието на пандемията от COVID-19.
Друга добре свършена работа е създаването на Единния национален протокол за диагностика и лечение на хората с COVID-19.
В опит да се внесе ред в хаоса и да бъдат запълнени празнотите в статистическата и медицинска информация, Стойчо Кацаров възложи на НЦОЗА изготвянето на пълен анализ за начина, по който кризата се е управлявала, за извънредната смъртност и за работата на болниците.
Екипът преработва основно в частта здравеопазване на Плана за възстановяване и устойчивост, тъй като не приемат, че над половината от средствата са за строителни дейности и топлоизолации. Фокусират се върху дигитализацията на здравеопазването, телемедицината и въвеждането на новите технологии и иновации. Сериозно място е отделено на достъпа до здравеопазване и на доболничната помощ.
Проверките
Здравното министерство подложи на дисекция действията на предшествениците си. Извършени бяха проверки за начините, по които са провеждани процедурите за купуване на предпазни средства, лекарства и респиратори от 13 март 2020 г. до настоящия момент. Констатацията е , че много от процедурите са непрозрачни. Оказва се, че някои от медикаментите са купени на цени два пъти по-високи от пазарната, а други без обществена поръчка.
Анализът на годишните отчети за дейността и за финансите на държавните болници е следваща стъпка, която установява различни по своя характер проблеми. Въз основа на тях и на сигнали за нарушения биват осъществени проверки в Университетските болници „Александровска“, „Св. Иван Рилски“ и „Лозенец“, в държавното дружество „Бул Био“ и в специализирани болници за рехабилитация.
Нарушенията, част от които бяха определени като особено тежки, особено в частта за незаконните трансплантации, доведоха до смяна на директорите на „Лозенец“, „Александровска“ и „Пирогов“. Сезирана беше и прокуратурата.
Скандалите, които избухнаха, показаха едно от уродливите лица на системата. Тогава д-р Кацаров заяви спокойно, че законът дава право на един министър да уволни директор на лечебно заведение, когато бъдат установени тежки нарушения.
Промени в наредби
За тези седем месеца екипът подготви и осъществи десетки промени в наредби и постановления на МС. Сред тях е и наредбата за специализациите на младите лекари, които от години недоволстват от условията, при които са поставени.
Казусът Национална детска болница
Казусът Национална детска болница е сериозен тест за всеки здравен министър. Първите действия на Стойчо Кацаров и екипът му са да направи проверка на цялата история и действията до момента.
На първо място ведомството констатира, че след като предишния екип на МЗ се оттегля от ангажимента си да бъде възложител на проекта и прехвърля правата си на създаденото за целта дружество, изплаща авансово 9 213 000 лв. Дружеството има капитал от 95 000 000 лв. Няма разрешение за строеж, нито има инвестиционен проект или одобрен комплексен проект. След множество срещи изводът, който прави екипът на министър Кацаров е, че за една година не е направено нищо за изграждането на Национална детска болница.
Тук е мястото да припомним, че дни преди края на втория мандат на служебното правителство министър Кацаров обяви, че Националната детска болница ще бъде построена в двора на УМБАЛ „Лозенец“, а докато това стане
Специализираната болница за активно лечение на детски болести „Проф. Иван Митев“ ще бъде преместена в „Лозенец“. Основните аргументи на д-р Кацаров бяха, че условията в детската болница са отвратителни, а в „Лозенец“ изключително добри от една страна, а от друга, че Университетската болница работи с под 50% от капацитета си. Обявеното решение предизвика недоволството на работещите в „Лозенец“, които излязоха на протест и на студентите от Медицинския университет в столицата, които прекратиха учебния си процес на 10 декември в знак на несъгласие с идеята за обединението и притеснени за обучението си.
На 14 декември 2021 г., ден след като пое здравното ведомство от д-р Стойчо Кацаров проф. Асена Сербезова заяви, че спира временно процеса на обединяване между Специализираната болница по детски болести „Проф. Иван Митев“ и УМБАЛ „Лозенец“ до момента, в който се запознае с казуса и чуе всички страни. Как ще премине теста настоящият министър проф. Асена Сербезова, предстои да разберем.
И още от свършеното
Отчетът показва, че екипът е разработил множество планове, сред които националните за борба с инсулт и антираковия, както и плана, който е част от Националната програма за развитие „България 2030“. Активна е била и работата по множество специфични дейности, които не попадат толкова често във фокуса на общественото внимание, но са важна част от дейността му и са пряко свързани с два ключови фактора в сферата на здравеопазването – промоция на здравето и профилактика.
Сред тях са европейският проект за повишаване на ефективността на политиката за опазване на общественото здраве, подготовката на проект за въвеждането на електронно наблюдение на лечението на туберкулова. Предприети са действия за доставката на консумативи за диагностика на вирусни хепатити и за „Изониазид“ за специфична химиопрофилактика на туберкулоза, закупени са и нужните количества да бърза диагностика на заболяването.
Подписани са договори със 101 болници, които работят по Националната програма за подобряване на майчиното и детско здраве от 2021 г. до 2030 г. както и с други 34 за поддържане и подобряване на материалната база, медицинските специалисти и помощния персонал.
Изготвени, защитени и подадени са шест проекта за финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост, чийто общ бюджет е 791 756 574 лв. Те са за модернизация на системата за педиатрични грижи в страната, за създаването на Национален център за лъчелечение с протонна терапия и за модернизиране на диагностиката и лечението на онкологичните заболявания.
В отчета се подчертава, че за първи път има предвидени инвестиции за създаването на система за спешна помощ по въздуха. Предвижда се да бъдат създадени десет мозъчно-съдови центъра за диагностика и ендоваскуларно лечение.
Предложени са инвестиции за модернизирането на психиатричната помощ в страната както и изграждането на Национална дигитална платформа за диагностика и модернизация на извънболничната помощ, което ще стане чрез създаването на национален интердисциплинарен център за скрининг и изграждане на 365 амбулатории за извънболнична помощ в малки и отдалечени населени честа.
Не на последно място от МЗ определят като успех работата на новата дирекция за защита правата на пациентите.
И този отчет започва с тревожните констатации, за които д-р Кацаров говори по време на отчета си на 15 септември 2021 г. Очевидно няма съществена промяна и сега. България продължава да бъде страната с най-висока обща смъртност и висока детска смъртност. У нас продължителността на живота е най-ниската в сравнение с останалите страни в ЕС.
Няма съществена промяна и в негативните тенденции в системата на общественото здраве. Сред тях особено тревожна е липсата на медицински специалисти. Не по-малко тежки са сериозните диспропорции при предлагането на медицинска помощ. В 21 век в европейска България все още има хора, които нямат достъп до качествени здравни грижи.
Продължава порочната тенденция пациентите да доплащат за лечението си и да съществува огромна разлика в заплащането на медицинските работници.
Очевидно е, че системата има нужда от реформа. Между другото д-р Стойчо Кацаров обяви в средата на юни 2021 г., че започват промени в модела на здравната система. Те включваха отмяна на лимитите, промени в цените на медицинските услуги, прехвърляне на дейности от болничната в извънболничната помощ и не на последно място контрол от страна на пациентите върху дейността. Работата по всички тях започна, въпрос на воля е да бъде не само доведен до края, но и допълнен и разширен.
- Министър Кацаров: Казусът с Националната детска болница е поредица от закононарушения, затова сезирах прокуратурата
- д-р Стойчо Кацаров: Българите не знаят правата си в здравеопазването
- Министър Кацаров: Създаваме информационна система, която ще покаже броя на българите, срещнали COVID-19
- Отчетът на министър Кацаров от 15 юни 2021 г. – опит за ред в хаоса
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
- Закриват домовете за медико-социални грижи за деца и създават центрове за комплексно обслужване
- Край на извънредната епидемична обстановка от 1 април 2022 г.
- Кирил Ананиев: Ще представя новия здравноосигурителен модел в НС през септември
- Ясни са експертните съвети към МЗ, които заменят националните консултанти
Коментари към Здравното министерство отчете работата си за седемте месеца управление на служебния кабинет