Национална детска болница ще има – новият строеж да бъде в двора на УМБАЛ „Лозенец“
Няма по-подходящо място за строеж на Национална детска болница от двора на Университетската болница „Лозенец“, обяви на пресконференция служебният здравен министър. Темата за новата сграда и за идеята докато тя бъде построена, а със сигурност ще отнеме поне пет години, настоящата Специализирана болница за детски болести „Проф. Иван Митев“ да бъде преместена в „Лозенец“, беше основна по време на пресконференция на 7 декември 2021 г. в здравното министерство.
Националната детска болница
Темата е предмет на дискусии от години. Както припомни днес проф. Пилосов, още през 2012 г. Българската педиатрична асоциация излиза с декларация, в която настоява в България да бъде изградена Национална педиатрия. Усилията, инициативите и активната позиция на Гражданската инициатива „За истинска детска болница“ фокусира обществото внимание към проблемите на детското здравеопазване в последните две години и към огромната нужда от Национална детска болница, но и към факта, че България е единствената страна в Европа, в която няма подобно лечебно заведение.
В последните две години обществото стана свидетел на обещания, които се оказаха празни от съдържание и неизпълнени, на клишета, изречени в момент на върховно напрежение и на следващо замитане под килима на проблемите, на липсата на желание да се води открит диалог, а действията да бъдат прозрачни.
„100% сигурно в настоящия момент е, че проектът за изграждане на Национална детска болница в двора на Университетската болница „Александровска“, възложен от предишното правителство не може да бъде изпълнен и остава да се прекрати. А няма как да се осъществи, тъй като е било ясно още при възлагането, че сградата, която е трябвало да се реконструира не съществува в Устройствения план от 2011 г., което не позволява издаването на виза за проектиране“, заяви министър Кацаров.
Той беше категоричен, че COVID вълната е променила дневния ред, но: „Ние не сме се отказали от идеята да бъде построена болница за децата и сега се връщаме към този нетърпящ отлагане проблем“, каза още служебният здравен министър и представи идеята за бъдещата Национална педиатрия.
Новият строеж в двора на УМБАЛ „Лозенец“
Университетската болница „Лозенец“ разполага с терен от близо 160 декара, на който може да се строи. Намира се в Южния парк и това я прави особено подходяща. Както сподели министър Кацаров, едва ли човек може да си представи по-подходящо място, тъй като децата ще имат достъп до парковото пространство.
Другият аргумент е, че на това място няма пречки да се строи, тоест за разлика от ситуацията до момента, сега всичко ще бъде законно.
Не по-малко важен е и фактът, че в Плана за възстановяване и устойчивост е заложено на терена в „Лозенец“ да бъде изграден първият не само в България, но и в цяла Източна Европа протонен ускорител, който е пряко свързан с изграждането на новата болница, тъй като е предназначен за лъчеление на онкоболни деца. „Разбира се, и за възрастни, но децата са приоритет“, коментира министър Кацаров и допълни, че в Плана е включено изграждането на площадки за хеликоптери.
СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“ като основен инвеститор
Основен инвеститор на новия проект да бъде Специализираната педиатрия, с която ще се слее създаденото преди време държавно дружество, което разполага към момента с 80 000 000 лева. „Тя ще определя какво и как да се строи и ще отговаря по всички въпроси от проектирането до изграждането и контрола. Тя е най-подходящата.“
„Няма нищо по-логично от това именно Специализираната детска болница да бъде инвеститор, защото ние сме наясно както с нуждите, така и със състоянието в момента на детското здравеопазване“, заяви от своя страна директорът на д-р Благомир Здравков, който не забрави да припомни колко важно е да започне решаването на най-големия проблем – липсата на комплексна детска грижа.
Преместването на СБАЛ по детски болници „Проф. Иван Митев“ в „Лозенец“
Основният аргумент за преместването на детската болница в „Лозенец“ е свързан с факта, че до момента, в който новата Национална детска болница започне да функционира ще минат най-малко пет години. Не е тайна за никого колко лоши са условията сега.
„Преценихме, че най-добре би било да реорганизираме правителствена болница, където условията са най-добрите, тя е може би най-луксозната и обзаведена с най-добра техника болница, а кое ако не най-доброто бихме дали на децата си“, категоричен беше министър Кацаров и припомни, че въпросът е бил обсъден от предишното НС и всички политически партии са изразили готовност това да се случи.
Няма пречки „Лозенец“ да поеме и лечението на децата. Има капацитет, тъй като разполага с достатъчно легла. Преди да се случи преместването ще се направят нужните ремонти и реорганизация, което ще се случи в следващите пет или шест месеца.
Какво ще се случи обаче с правителствена болница?
Очевидно, каза министър Кацаров, информацията, която съм давал на изпълнителния директор и на Борда, или не е достигнала изобщо до екипа, или е интерпретирана неточно, защото: „Днес видях колеги, които протестират и са притеснени, че тя изцяло ще се превърне в детска и ще изгуби статута си на Университетска.“
Концепцията е „Лозенец“ да остане многопрофилна. Не само че обучението на студенти няма да се прекрати, а ще бъде разширено и усъвършенствано. Болницата ще продължи да се развива и като център за трансплантации включително и на деца.
„Предложението, което правим, не е в ущърб на нито една от двете болници. В интерес на децата е. Освен това ще даде смисъл на съществуването на „Лозенец“, защото като правителствена болница тя го е изгубила“, категоричен е здравният министър, който съобщи, че днес ще се срещне с лекарите от „Лозенец“, за да разсее съмненията им.
Единствено министърът на здравеопазването има прерогативите да осъществи сливането, тъй като принципал на лечебните заведения е Министерството на здравеопазването.
Гражданската инициатива „За истинска детска болница“
„Сега сме много по-обнадеждени и има шанс този път нещата да се получат както трябва. Особено като виждам, че има реално обединение по въпроса на всички – педиатри, неправителствени организации, политически партии“, коментира след срещата архитект Петкана Бакалова, която е сред водещите фигури в ГИ „За истинска детска болница“.
Мястото е добро, защото едно от условията за създаването на добра детска болница е именно подкрепящата среда и наличието на паркова среда, което в този случай е налице. Важно е, че теренът е голям, че е собственост на МЗ и то се разпорежда с него, което улеснява процедурата.
„Има и нещо друго. Става дума за чисто символичен акт и той е, че най-добрата болница в момента, каквато е правителствена, се отрежда за децата. Поставяме децата на първо място“, коментира архитект Бакалова, според която решимостта е видна, но е много важно диалогът да не спира.
„Убедена съм, че Национална детска болница ще има. Зная как започнахме всичко. Пътят, който извървяхме, макар дълъг и труден, е успешен. Сега по-лесно ще стигнем до края. В началото бяхме изправени пред нечии интереси, пред непрозрачност и неглижиране. Минахме през протести, петиции, дискусии. Виждам, че хора, с които бяхме един срещу друг, сега сме един до друг, включително и педиатри, които искаха болницата да се построи върху руините, вече са убедени в смисъла от нов строеж. Виждам единство, а в него е силата, нали“, не крие оптимизма си Петкана Бакалова.
Оптимист е и д-р Таня Андреева, която вярва, че идва времето, когато вниманието ще се фокусира върху детското здравеопазване, когато ще има ясна концепция за неговото настояще и бъдеще, а децата на България ще бъдат лекувани в условия, отговарящи на световните стандарти. За да има истинска детска болница са важни гражданският контрол, прозрачността, диалогът, категорична е д-р Андреева.
Болнично настоятелство
Създаването на Болнично настоятелство към новата Национална педиатрична болница ще гарантира устойчивостта на проекта. Законът за лечебните заведения дава подобна възможност. В него могат да влязат представители на различни граждански организации, личности, дарители, журналисти и всички те с имената и авторитета си да бъдат гарант за устойчивост на проекта, независимо кой е министър или кое е правителството.
Няколко думи за края
Да, има нужда да бъдат казани.
Няколко думи за края на една дългогодишна битка, който може би предстои. Битка в името на децата и на бъдещето. Битка, която успя да обедини, да се превърне в истинска кауза, на която се посветиха медици, архитекти, инженери, юристи, родители, политици, журналисти.
През последните повече от две години всички те водеха видими и невидими битки в името на бъдещето, бяха безкомпромисни, противопоставиха се на лъжата, на празните обещания, на пренебрежението. Изискваха. Не се умориха и не се отказаха.
Правеха това, защото бяха наясно, че става дума не само за нова и модерна сграда, която отговаря на най-високите стандарти, а защото най-вече става дума за детското здравеопазване, за същността му и затова детето да бъде наистина в центъра, да бъде приоритет. Приоритет реален, който води до подобряване на средата, на лечението, на отношението, а не поредното клиширано и кухо изказване от предизборен клип.
Днес министър Кацаров каза нещо, върху което си струва да помислим. Призна, че е можело да не правят предложението и да не са инициативни, защото краят на служебния кабинет е въпрос на дни. Но са предприели нужните действия, защото: „Имах опасения, че ще стане поредното отлагане. Имаме готовност, средства, терен, подкрепата на всички и ще се срамувам от хората, че сме имали възможността, а не сме направили нищо.“
НОВИНАТА е свързана към
- Мариана Петрова: Решението на управляващите по казуса Национална детска болница е несправедливо и цинично!
- Националната детска болница - грозното лице на властта и отчаянието
- МС определи изграждането на национална детска болница като обект с национално значение
- Лекари и организации отново настояват за национална детска болница
- До 15 октомври могат да бъдат подавани офертите за строежа на националната педиатрична болница
- „Подкрепи педиатрията“: Деца, простете ни, че нямаме сили да се преборим с апатията на обществото!
- Откриха обществената поръчка за строителството на националната детска болница
- Националната детска болница: мираж или реална национална кауза
- Стартира инициативата за Нова многопрофилна университетска детска болница – Детски здравен парк
- Истинска детска болница, а не гробница, призоваха на протеста на 17 май 2020-а повече от хиляда българи!
Коментари към Национална детска болница ще има – новият строеж да бъде в двора на УМБАЛ „Лозенец“