Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Д-р Стойчо Кацаров: Здравната ни система не е под натиск, други са причините за извънредното положение

Д-р Стойчо Кацаров: Здравната ни система не е под натиск, други са причините за извънредното положение

от 03 апр 2020г., обновено на 12 май 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
Д-р Стойчо Кацаров: Здравната ни система не е под натиск, други са причините за извънредното положение - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването (ЦЗПЗ) е убеден, че здравната ни система не е подложена на натиск, а причините за извънредното положение трябва да бъдат търсени на друго място. Анализът, който той прави и който е публикуван на страницата на ЦЗПЗ, е точен и ясен. В него отсъства емоцията, но присъстват цифрите, с които той доказва защо смята, че здравната ни система е в състояние да се справи с кризата COVID-19. Тези му изводи провокират резонния въпрос какво налага удължаването на извънредното положение и дали това се дължи на некомпетентност, или на причината трябва да се търси на друго място.

Публикуваме целия анализ на д-р Стойчо Кацаров:

„Нашата здравна система с всичките й недостатъци, за които много сме говорили, все пак има капацитет да се справи с епидемия от коронавирус.

Според данните на Националния център по обществено здрави и анализи (НЦОЗА) страната ни разполага с 53 000 болнични легла, от които 40 000 са легла за активно лечение. Имаме и 2000 интензивни легла и толкова респиратора.

За миналата година (2019-а) са:

  • извършени 2 300 000 хоспитализации при използваемост на леглата от 62
  • имаме близо 30 000 лекари и 50 000 сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори и фелдшери
  • имаме разгърната мрежа от спешни центрове и филиали
  • имаме над 4500 лични лекари и още толкова специалисти в извънболничната помощ и зъболекари.

Това е огромен ресурс, голяма част от който в момента стои неизползван. Болничните легла са много повече, отколкото биха ни трябвали дори и при най-лош сценарий.

Да вземем за пример Италия, която е образец за лошо управление на кризата с COVID-19.

Общият брой на потвърдените заразени с коронавирус за 2 месеца (февруари и март) е 115 000 души.

Сега да видим какво би се получило, ако в България се развие италианският сценарий.

Населението на Италия е 60 милиона души или тя е девет пъти по-голяма от България. Ако екстраполираме данните при италианския сценарий, броят на регистрираните случаи, заразени с коронавирус в България за април и май би достигнал 12 000 души. Дори всичките да бъдат хоспитализирани едновременно за два месеца, ще ни останат „свободни” още 41 000 болнични легла.

Според епидемиологичните данни, събрани от различни страни, 10% от всички заразени се нуждаят от хоспитализация. Тъй като броят на заразените е по-голям от броя на регистрираните случаи (Италия както и България тества предимно хора със симптоми), нека удвоим този показател, като допуснем, че 20% от заразените ще постъпят в болница.

Според публикуваните данни 4053 пациенти или 3.6% от случаите в Италия са имали нужда от интензивни грижи.

Да видим какво се получава при такова допускане:

  • Италия, която е с население от 60 000 000 души има заразени 115 000, в болници са настанен 23 000, а в интензивни отделения 4035.
  • България е с население от 7 000 000 души. При този вариант ще са заразени 13 417, в болници ще се лекуват 2683, а в интензивни отделения 473.

При развитие на италианския сценарий в България за период от 2 месеца ще се наложи 2683 пациенти да бъда настанени за болнично лечение. Ако приемем, че средният им престой е 15 дни, то ние бихме имали нужда от 670 легла за тяхното лечение.

Тъй като заразяването няма да става равномерно нека направим допускане, че в пика на епидемията ще имаме нужда от два пъти повече легла от средното – 1340.

Както беше посочено по-горе, здравната ни система разполага с 53 000 легла, от които 40 000 за активно лечение. Максималният брой легла, които биха ни били необходими за лечението на болни с COVID-19 се равнява на 3% от разкритите легла за активно лечение (2,5% от всички легла).

Възможно ли е леглата да не стигнат защото са заети от хора с други заболявания?

  • Според данните на НЦОЗА, използваемостта на леглата в болниците през миналата година е била 66.2%, тоест 1/3 от леглата за активно лечение или 13300 легла са били свободни така или иначе, което е 10 пъти повече от необходимите в пика на епидемията 1340 легла.

Да видим как биха изглеждали нещата от гледна точка на възможностите за интензивно лечение и обдишване на най-тежките случаи. Със Заповед № РД-01-159/27.03.2020 на здравния министър за нуждите на интензивното лечение на болни с COVID-19 са определени 1324 легла.

  • При развитие на италианския сценарий, общият брой на болните, нуждаещи се от интензивно лечение за период от 2 месеца, е 473 или почти три пъти по-малък от всички, определени със заповедта на министъра, интензивни легла.
  • Пикът на броя заразени за един ден в Италия през последните два месеца беше 4200 души. Спрямо нашето население, би следвало пикът на новорегистрираните случаи да е 490 души (20 пъти повече от съобщаваните до този момент).
  • Средногодишно в страната се извършват над 20 милиона прегледа или по над 55000 на ден. Прегледаните пациенти с коронавирус биха били 0,9% от всички прегледи, извършвани в страната. Тоест, ако средно един лекар извършва по 100 прегледа на седмица, то в разгара на пандемията ще прави по 101.

Сега да допуснем, че 20% от тези 490 новооткрити заразени с коронавирус пациенти трябва да се хоспитализират. Това прави общо 98 хоспитализации на ден.

  • През 2018 година по данни на НЦОЗА, броят на хоспитализациите страната е бил 2 207 000, което е средно 6 046 хоспитализации на ден. 
  • 98 хоспитализирани в пика на епидемията от коронавирус ще са точно 1.6% от обичайния брой хоспитализирани дневно в страната. Това дори е по-малко от разрешеното от НЗОК отклонение в размер на 3% в месечния брой хоспитализации, отчитани от болниците.

Можем да направим още съпоставки и екстраполация на данни, но тези са напълно достатъчни, за да докажат, че капацитетът на здравната ни система е достатъчно голям, за да обслужи без проблем епидемия от COVID-19 с мащабите на италианската и дори два или три пъти по-голяма.

Числата не лъжат. Капацитетът на здравната ни система е много по-голям от нуждата, която би възникнала и при най-лош сценарий.

Правителството взе решение да удължи блокадата на страната с още един месец. При липсата на каквито и да е данни за оценка на кризата и по признанието на кабинета, че не може да направи прогноза, единственият аргумент за удължаване на срока на извънредното положение, посочен в прессъобщението бе „да бъде намален натискът върху здравната система”.

В момента в страната ни има малко над 400 заразени, от които малко над 100 настанени в болница. Здравната система в момента не само, че не е под натиск, а в резултат на забраната за планови операции, профилактични прегледи и страха на хората от заразяване, тя бездейства.

Както може да се види от направения анализ и прости изчисления и при развитие на най-лошия възможен сценарий, нашите болнични и извънболнични структури имат капацитет в излишък, за да приемат и лекуват болните с COVID-19.

Тези изводи неизменно водят до основния въпрос:

Какви са истинските причини за въвеждане и за продължаване на извънредното положение в страната? Дали това е резултат на въпиюща некомпетентност при управлението на кризата или има други, неизказани мотиви?“

Източник:

czpz.org

Още по темата:
  • Министър Кацаров: Създаваме информационна система, която ще покаже броя на българите, срещнали COVID-19 Министър Кацаров: Създаваме информационна система, която ще покаже броя на българите, срещнали COVID-19
  • Д-р Стойчо Кацаров: Блокадите и изолацията изглежда не вършат работа Д-р Стойчо Кацаров: Блокадите и изолацията изглежда не вършат работа
  • Тревожни тенденции в общественото здравеопазване открои в отчета си от 15 септември 2021 г. министър Стойчо Кацаров Тревожни тенденции в общественото здравеопазване открои в отчета си от 15 септември 2021 г. министър Стойчо Кацаров
  • 20 август 2021 г.: Влизат в сила нови мерки за противодействие на COVID-19 20 август 2021 г.: Влизат в сила нови мерки за противодействие на COVID-19
4.7/5 3 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Коментари към Д-р Стойчо Кацаров: Здравната ни система не е под натиск, други са причините за извънредното положение

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Ваня Павлова 
    на 05 April 2020 в 13:46

    Абсолютно верен и логичен анализ! Благодаря, д-р Кацаров! Само едно малко допълнение: Неизбежният срив на икономиката в следствие на извънредното положение би означавал и срив на здравеопазването. Тази връзка липсва в официалните становища. Жалко.

НОВИНАТА е свързана към

  • Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Армия в бяло - Крадец на препитание - д-р Чавдар Попов, САЩ
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции
  • Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
  • Предпазва ли витамин D от COVID-19
  • Медикаментът Ремдесивир разрушава най-ефективно коронавирусната молекула
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Болка ниско в корема и натиск

преди 1194 дни, 1 час и 10 мин.

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2124 дни, 10 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 3 дни, 12 часа и 55 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 5 дни, 12 часа и 32 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 10 дни, 10 часа и 51 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 17 дни, 7 часа и 1 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИТАВЕА МАНХАЕ ИНТИМА капсули * 30

РАЗПРЪСКВАТЕЛ ИНХ. B.WELL WN-112

МАНШЕТ ЗА МЕХ. MED-62/63 B.WELL

ФИЛТРИ ЗА ИНХАЛАТОР B.WELL MED-120 * 5

РАЗПРЪСКВАТЕЛ ИНХ. B.WELL MED-120

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНТЕРОЛ прах за перорална суспензия 250 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:22:05

БОСВЕЛИЯ таблетки 307 мг * 60 NATURE'S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:21:03

КОГНИПИЛ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:19:58

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:11:58

КОГНИПИЛ капсули * 30

Коментар на: Елена Александрова от 14 юли 2025г. в 16:43:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival