Нови щамове на вируса SARS-CoV-2 в Калифорния и Южна Африка
Новите вирусни щамове се появяват, когато настъпи промяна в техните гени. Експерти споделят, че за РНК вирусите е характерно да се развиват и променят с времето, като географското разположение е причина и щамовете да са много различни един от друг.
Новият щам 452R на коронавируса в Калифорния
Калифорния предупреди за нов вариант на коронавируса в щата. Здравните експерти все още проучват дали новите щамове се разпространяват по-лесно, но те твърдят, че до момента създадените ваксини са също толкова ефективни, колкото и преди появата им.
На 17.01.2021 г. калифорнийският департамент по обществено здраве обяви, че в щата върлува вариант 452R на коронавируса.
Щамът бе идентифициран за първи път миналата година в други страни и щати на САЩ, но в момента набира скорост в Калифорния. В окръзите Санта Клара, Хъмбоулт, Лейк, Лос Анджелис, Моно, Монтерей, Ориндж, Ривърсайд, Сан Франциско, Сан Бернардино, Сан Диего и Сан Луис Обиспо също има заразени с новия мутирал вирус.
Д-р Сара Коуди, здравен служител в окръг Санта Клара, разкрива: „Фактът, че този щам е открит в няколко големи огнища на страната означава, че трябва да бъдем бдителни и да продължим да го следим и изучаваме. Коронавирусът продължава да мутира и да се адаптира, не можем да си позволим да свалим гарда. Сега, повече от всякога, е важно да спазваме ограничителни мерки и да се ваксинираме.“
Мутациите са естествена част от цикъла на живот на един вирус. Досега са открити хиляди мутации на SARS-CoV-2 в хода на пандемията. Повечето от тях се оказват напълно безопасни или с минимален ефект върху здравето на хората.
Въпреки това през последните месеци се забелязва увеличаващ се брой на мутации, които са много по-заразни.
Британският щам на коронавируса
Един от най-известните е така нареченият „британски щам“, познат също като VOC-202012/01 или линия B.1.1.7. Той се свързва с растящия брой заразени с COVID-19 във Великобритания през изминалия месец. Притесненията на учените са насочени към мутациите, които настъпват най-вече в спайк протеина на коронавируса. Именно те биха могли да го направят по-лесно преносим.
Калифорнийският щам 452R също се характеризира с изменения в спайк протеина, но още е рано да се каже дали той се разпространява по-лесно от класическия коронавирус. Там случаите на новозаразените нарастват, но причината може да не се крие единствено в същностните характерстики на мутацията, а в комбинация от други фактори.
Д-р Чарлз Чиу, вирусолог и професор по лабораторна медицина към Калифорнийския университет в Сан Франциско, споделя: „Този щам съдържа три мутации, включително L452R, в спайк протеина, с който коронавируса се закрепя и навлиза в клетките. И двете ваксини, които се използват в САЩ, са насочени точно към него.“
Предварителните проучвания на последните възникнали мутации, като например британската и южнофриканската, показват, че ваксините все още са ефективни срещу вируса. Пред властите в Калифорния стои нелеката задача да следят отблизо промените в новия щам и дали те ще го направят резистентен.
Щамът на коронавируса в Република Южна Африка
За съжаление, учените все по-често се натъкват на доказателства, че южноафриканският щам на SARS-CoV-2 успява частично да заобиколи антителата, което означава, че хората са много по-слабо защитени от повторна инфекция.
Въпросът за повторното заразяване с коронавирус все още крие някои неизвестни, макар учените да смятат, че преболедувалите COVID-19 все пак имат степен на защита, благодарение на антителата, които имунната им система е изградила.
По-старите проучвания, извършени във Великобритания, сочеха, че предишна инфекция с коронавирус осигурява 83% защита в продължение на 5 месеца. Учените имат опасения, че хората, заразени с новия южноафриканския щам 501Y.V2 може да са изложени на по-висок риск.
Националният институт по заразни болести в Южна Африка провежда изследване, като за целта събира конвалесцентна плазма с антитела от 44 души, преболедували COVID-19. След това експертите добавят южноафриканския мутирал вирус. Те откриват, че антителата в близо половината проби не реагират при среща с него.
Резултатите все още не са прегледани и одобрени от други учени, но са достъпни на сървъра bioRxiv.
“Забелязахме, че неутрализиращите антитела в половината от кръвните проби са загубили своята сила. Това означава, че най-вероятно изследваните хора не са защитени от повторна инфекция. В другата половина от пробите нивата на антитела бяха много ниски, така че и при останалите участници съществува риск от заразяване“, съобщават от Националния институт по заразни болести.
Промени в спайк протеина обезвреждат антителата
Научното обяснение за липсата на защита срещу южноафриканския щам е, че мутациите на спайк протеина са много специфични и възпрепятстват работата на антителата.
Проф. Лорънс Янг, вирусолог и професор по молекулярна онкология към медицинско училище „Warwick“, определя като много задълбочено проучването, което разглежда ефекта от специфичните мутации при гена на спайк протеина на 501Y.V2 и как те се отразяват на свързването на антителата.
Янг допълва: „Откритите сходства между мутациите при спайка на 501Y.V2 и щама в Бразилия ни разкриха, че и бразилският мутирал вирус ще бъде до голяма степен резистентен на антителата. Оттам заключихме, че по-рано инфектирани и преболедували COVID-19 могат да се заразят с някоя от двете мутации. В Бразилия вече има два установени случая.“
Вирусологът разглежда нови доклади от Бразилия за хора, прекарали вече една инфекция с коронавирус, а след това заразени и с южноафриканския щам, което потвърждава думите му за слабата или дори липсваща защита.
Комисията по въпросите, свързани с COVID-19, в Южна Африка обяви преди броени дни, че новата мутация е по-лесно преносима и заразява повече хора, съпоставена с други новооткрити. За съжаление, все още няма категоричен отговор дали ваксините ще осигуряват ефективна защита срещу нея, но учените вече изследват този въпрос.
Патрик Валанс, който е главен научен съветник на Великобритания, пояснява: „Новият коронавирус може би успява да се спаси от антителата на имунната система. Все още обаче не знаем до каква степен.
Предстои да съберем информация за клиничните ефекти, тъй като в момента текат масови ваксинации в Бразилия, Южна Африка и на много други места по света. Нужни са ни повече данни. Притеснението ни идва от това, че новите щамове може да се окажат по-трудно разпознаваеми от имунната система на човека.“
iflscience.com/health-and-medicine/another-covid19-variant-linked-to-rising-cases-in-california, iflscience.com/health-and-medicine/south-african-covid19-variant-may-cause-more-reinfections-early-study-suggests, hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/a-new-strain-of-coronavirus-what-you-should-know
Снимка: freepik.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Нови щамове на вируса SARS-CoV-2 в Калифорния и Южна Африка