Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Сепсисът е причина за една пета от смъртните случаи в детските болници в САЩ

Сепсисът е причина за една пета от смъртните случаи в детските болници в САЩ

от 11 фев 2014г., обновено на 23 март 2026г.
Редактор: Вероника Събова
Сепсисът е причина за една пета от смъртните случаи в детските болници в САЩ - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Близо 1 на всеки 5 смъртни случая в детските лечебни заведения в САЩ е свързан със сепсис.
  • Над 10% от децата със сепсис умират по време на болничния си престой.
  • Част от случаите на животозастрашаващото състояние възникват по време на болничния престой и са свързани с по-висока смъртност.

Национално проучване, публикувано в списанието JAMA, разкрива тревожни данни за ролята на сепсиса в детската смъртност в Съединените щати. Изследването, ръководено от учени от Harvard Pilgrim Health Care Institute, Children's Hospital of Philadelphia и Nemours Children's Hospital, показва, че почти една пета от смъртните случаи в детските болници са свързани с животозастрашаващото състояние. Констатациите сочат също, че сепсисът засяга приблизително едно на всеки 75 хоспитализирани деца, като над 10% от тях умират по време на болничния престой.

» 15-минутен кръвен тест спасява живота на деца с менингит или сепсис
» Комбинация от антибиотици не уврежда бъбреците на новородени със сепсис

Нов подход за оценка на сепсиса при деца

Сепсисът е животозастрашаващо състояние, което възниква при свръхреакция на имунната система към инфекция. Въпреки че е широко признат като водеща причини за смърт както при възрастни, така и при деца, дълго време е трудно да се определи реалната му честота.

В продължение на години изследователите разчитат на административни кодове в лечебните заведения, за да идентифицират случаи на сепсис. Практиките на диагностика и кодиране обаче варират между отделните болници и се променят с времето, което създава несигурност относно действителната честота на състоянието.

За да преодолее това предизвикателство, изследователският екип разработва нова дефиниция за наблюдение – педиатрично сепсисно събитие (PSE). Тя се основава на рамката за наблюдение на сепсис при възрастни, разработена от Центровете за контрол и превенция на заболяванията, и адаптира съвременните клинични критерии за детски сепсис в стандартизиран и мащабируем подход, който може да се прилага последователно в различни болници и здравни системи.

Електронни досиета

Новият подход използва обективни клинични данни от електронни здравни досиета – включително лабораторни резултати, приложение на антибиотици и показатели за органна дисфункция – за да осигури надеждни и съпоставими оценки за честотата на сепсиса при деца в национален мащаб.

„Подобряването на резултатите започва с точното оценяване на проблема.“, посочва Чану Рий, доцент в Харвардското медицинско училище и съавтор на проучването. „Чрез създаването на стандартизирана национална рамка, базирана на обективни клинични данни, вече можем надеждно да проследяваме честотата на сепсиса и броя на засегнатите деца.“

Ключови изводи от изследването

Анализът обхваща 3,9 милиона хоспитализации на деца в периода между 2016 и 2023 г. в стотици лечебни заведения и здравни системи. Новата дефиниция за сепсис е допълнително валидирана чрез преглед на медицинска документация и показва по-висока точност спрямо традиционните методи.

Изследователите установяват, че:

  • Сепсисът засяга приблизително едно на всеки 75 хоспитализирани деца.
  • Над 10% от децата със сепсис умират по време на болничния престой.
  • Близо една пета от смъртните случаи в детски лечебни заведения са свързани със сепсис.
  • Честотата на сепсис и свързаната с него смъртност остават относително стабилни през проследения период.

Хоспитализирано дете

Проучването установява също, че при повечето пациенти сепсисът е налице още при приемането в болница. В същото време по-малък, но съществен дял развиват животозастрашаващото състояние по време на болничния престой, което е свързано с по-висока смъртност. Това подчертава необходимостта както от ранно разпознаване, така и от по-ефективна превенция на инфекциите в болнична среда.

» Тежестта на вътреболничните инфекции може да зависи от фактори, свързани със самите пациенти

Значение за здравната система

Проучването предоставя първите стандартизирани национални оценки за сепсис при деца в САЩ, базирани на клинични данни, и създава устойчива рамка за неговото проследяване в здравните системи.

„Сепсисът остава една от водещите причини за тежка заболеваемост и смърт сред децата.“, подчертава Скот Вайс от Nemours Children’s Hospital. „Наличието на надежден подход за оценка на сепсиса при деца в болнични условия, съобразен с утвърдени клинични и изследователски критерии, е ключова стъпка към подобряване на грижите, по-ефективно насочване към превенция и в крайна сметка – към спасяване на човешки животи.“

Източник:

Sepsis is linked to nearly one in five pediatric hospital deaths in the US: https://medicalxpress.com/news/2026-03-sepsis-linked-pediatric-hospital-deaths

Още по темата:
  • Извънклетъчни везикули преодоляват цитокинова буря Извънклетъчни везикули преодоляват цитокинова буря
  • 15-минутен кръвен тест спасява живота на деца с менингит или сепсис 15-минутен кръвен тест спасява живота на деца с менингит или сепсис
  • Кръвен тест открива за минути сепсис Кръвен тест открива за минути сепсис
  • Огнище на менингит в Университета в Кент взе две жертви Огнище на менингит в Университета в Кент взе две жертви
5.0/5 2 оценки

Продукти от Framar.bg

ВИТЕН ЛАБ МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ + КОЕНЗИМ Q10 капсули * 60
15.00€

ВИТЕН ЛАБ МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ + КОЕНЗИМ Q10 капсули * 60

Нов

Коментари към Сепсисът е причина за една пета от смъртните случаи в детските болници в САЩ

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Сепсисът е причина за една пета от смъртните случаи в детските болници в САЩ
    www.framar.bg 
    на 15 August 2026 в 09:02
    Коментирайте "Сепсисът е причина за една пета от смъртните случаи в детските болници в САЩ"

Вижте още

  • Извънклетъчни везикули преодоляват цитокинова буря
  • Лечение на сепсис
  • Лечение с ампицилин
  • Последните дни на маршал Тито: Смъртта, която отбеляза края на една епоха
  • Естествени средства за възстановяване след сепсис
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Подкожен имплант, вдъхновен от оригами, следи здраветоПодкожен имплант, вдъхновен от оригами, следи здравето

Подкожен имплант, вдъхновен от оригами, следи здравето

от 14 авг 2026г.Прочети повече
Какво е палпация?Какво е палпация?

Какво е палпация?

от 14 авг 2026г.Прочети повече
Естрогенната терапия в по-късна възраст е свързана с по-нисък риск от деменцияЕстрогенната терапия в по-късна възраст е свързана с по-нисък риск от деменция

Естрогенната терапия в по-късна възраст е свързана с по-нисък риск от деменция

от 14 авг 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Търся мнение за Диклопрам - имате ли странични ефекти?

преди 1 дни, 17 часа и 41 мин.

Спечели ли ви новата Coca - Cola Zero Zero?

преди 43 дни, 19 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Скъпи ли са хранителните продукти в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВЕГАВЕРО ХРАНОСМИЛАТЕЛНИ ЕНЗИМИ PRO капсули * 120

МАГНЕЗИЙ БИСГЛИЦИНАТ + ВИТАМИН B6 + ВИТАМИН D3 капсули * 60 VIT`ALL+

УЛТРА ТЕСТОСТЕРОН БУУСТ капсули * 100 УЕБЪР НАТУРАЛС

ВЕГАВЕРО КОМПЛЕКС ОТ ЗЕЛЕНИ СУПЕРХРАНИ + ПРОБИОТИЦИ прах 270 г

ВЕГАВЕРО ЦИНК БИСГЛИЦИНАТ капс. 12.5мг * 300 VV-VITA-395

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ФУСИДИН Н крем 15 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 авг 2026г. в 15:11:13

ЕСПУМИЗАН капсули 40 мг * 25 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 авг 2026г. в 14:55:23

Преобразуване на международни единици IU в милиграми и микрограми

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 авг 2026г. в 14:44:55

ФУСИДИН Н крем 15 г

Коментар на: Петя Петрова от 14 авг 2026г. в 14:30:48

ЕСПУМИЗАН капсули 40 мг * 25 BERLIN CHEMIE

Коментар на: Svetlana Ivanova от 14 авг 2026г. в 14:01:12
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Отказ от сделка
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival