Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Откриха механизма, по който вирусите се закрепват един към друг, за да оцелеят в гостоприемника

Откриха механизма, по който вирусите се закрепват един към друг, за да оцелеят в гостоприемника

от 21 ное 2023г.
Редактор: Даниела Пройчева
Откриха механизма, по който вирусите се закрепват един към друг, за да оцелеят в гостоприемника - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

За първи път учени от Университета на Мериленд в Балтимор стават свидетели на непознато до момента взаимодействие между два вируса, или как сателитен бактериофаг се закрепва физически към друг бактериофаг, наричан помощник.

Вирусите и техните сложни механизми за взаимодействие

„Знаем, че жизненият цикъл на някои вируси (известни още като сателити) зависи не само от организма гостоприемник, но и от наличието на друг вирус (помощник), пояснява Айвън Ерил, професор по биологични науки. Сателитният вирус се нуждае от помощника, за да изгради капсида си – протеиновата обвивка, която съдържа цялата му генетична информация, или за да репликира успешно своята ДНК. За да се случи това, е нужно двата патогена да са в непосредствена близост един до друг поне за кратко, но нито един екип досега не е ставал свидетел на самия процес на свързване.

Как протича взаимодействието между два вируса

В научен доклад, публикуван в списание Journal of the International Society of Microbial Ecology, експертите описват начина, по който сателитен бактериофаг (вирус, който заразява бактериални клетки) се закрепя към „врата“ на бактериофага помощник. Под „врат“ се има предвид мястото, където капсидът се съединява с опашката на вируса.

Снимките от наблюденията с електронен микроскоп показват, че близо 80% от вирусите помощници, или 40 от 50, има закрепен сателитен бактериофаг. При останалите се забелязват следи от пипалца на сателит, отново в областта на „врата“.

Таджид деКарвальо, пръв автор на проучването, казва: „Още не мога да повярвам. Никой преди нас не бе виждал как точно един вирус се закрепя за друг.“

Мъж в лаборатория с маска и ръкавици, който гледа през микроскоп

Продължително взаимодействие

След първоначалното откритие, Елиа Масколо, съавтор и част от изследователската група на проф. Ерил, анализира геномите на сателита, помощника и гостоприемника и се натъква на други интересни особености, касаещи връзката между двата бактериофага. Той забелязва, че повечето сателитни вируси съдържат ген, който им позволява да достигнат до генетичния материал на клетката гостоприемник, след като проникнат в нея. По този начин всеки път, когато вирус помощник успее да проникне в клетката, сателитът започва да се размножава. Освен това при делене клетката гостоприемник копира не само своя, но и ДНК материала на сателита.

Сателитът, изолиран от пробата, получава името MiniFlayer и е първият известен такъв, който не притежава ген за интегриране. Именно заради неговата липса вирусът трябва да е в близост до помощника, наречен от студентите MindFlayer. Без него бактериофагът сателит не би оцелял в гостоприемната клетка. Според Ерил закрепването гарантира, че и двата вируса ще навлязат в клетката по едно и също време.

Допълнителен биологично-информационен анализ разкрива, че MindFlayer и MiniFlayer съжителстват успешно дълго време и така си осигуряват нужните условия за развитие.

Проф. Ерил добавя: „Вирусът сателит е адаптирал и оптимизирал генома си милиони години, за да може да се свърже точно по начина, който наблюдаваме днес. Затова смятаме, че има и други системи, които функционират ефективно на подобен принцип.“

Случайно замърсяване или важно откритие?

Всъщност откритата връзка между сателита и помощника* можеше лесно да бъде пропусната. Всичко започва с едно задание за студентите, които трябва да изолират бактериофаги от проби. Те изпращат изолирания материал за секвениране, след което прилагат биоинформационен подход за анализ на получените резултати.

Пробата, която от лабораторията за секвениране определят като замърсена, съдържа едно дълга ДНК секвенция: бактериофагът, който студентите са очаквали да открият. Освен него обаче те се натъкват и на друга, по-малка секвенция, която не им е позната. След повторно изолиране, пробата е изпратена за секвениране още веднъж. Едва тогава екипът получава окончателните резултати.

Без снимките, направени с трансмисионен електронен микроскоп, взаимодействието между сателита и помощника би останало незабелязано. ДеКарвальо споделя, че някои открития не могат да бъдат направени, ако учените не разполагат със специализирана апаратура.

Какво предстои оттук нататък

Експертите планират да проучат по-задълбочено механизма на закрепване на сателита и колко често се използва той от вирусите. „Възможно е много бактериофаги, които сме смятали, че са замърсени, всъщност да са били свързани с вируси помощници“, споделя деКарвальо. 

* Tagide deCarvalho, Elia Mascolo, Steven M. Caruso, Kathleen Weston-Hafer, Christopher Shaffer, Ivan Erill et al, Simultaneous entry as an adaptation to virulence in a novel satellite-helper system infecting Streptomyces species, 31 October 2023, The ISME Journal.

Източник:
  • Scientists Shocked by First-Ever Observation of a Virus Latching Onto Another – “I Can’t Believe This”: https://scitechdaily.com/scientists-shocked-by-first-ever-observation-of-a-virus-latching-onto-another-i-cant-believe-this/
  • Simultaneous entry as an adaptation to virulence in a novel satellite-helper system infecting Streptomyces species: https://www.nature.com/articles/s41396-023-01548-0
Още по темата:
  • Над 500 руски туристи са се заразили с коксаки в Турция Над 500 руски туристи са се заразили с коксаки в Турция
  • Подъл вирус, водещ до загуба на гласа, напада страната Подъл вирус, водещ до загуба на гласа, напада страната
  • Вирусът на Епщайн-Бар предизвиква не само мононуклеоза, но и още седем сериозни болести Вирусът на Епщайн-Бар предизвиква не само мононуклеоза, но и още седем сериозни болести
  • Доматеният грип, открит в Индия, се оказва причиненото от вируса коксаки А16 заболяване ръка-крак-уста Доматеният грип, открит в Индия, се оказва причиненото от вируса коксаки А16 заболяване ръка-крак-уста
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ХЕРПАКТИВ ОРАЛ 6 мл
16.60лв.

ХЕРПАКТИВ ОРАЛ 6 мл

ВИТАМИН D3 таблетки 800 IU * 120 ВИТАГОЛД
29.40лв.

ВИТАМИН D3 таблетки 800 IU * 120 ВИТАГОЛД

ЕЧЕМИК ФИН ЗЕЛЕН 200 гр.
38.50лв.

ЕЧЕМИК ФИН ЗЕЛЕН 200 гр.

МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛИМОНОВА ТРЕВА 10 мл
14.90лв.

МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛИМОНОВА ТРЕВА 10 мл

ИМУНОБОР КИДС капсули * 30
22.40лв.

ИМУНОБОР КИДС капсули * 30

ВИРУМИН ЛУКС ФИЛТЪР * 120
53.60лв.

ВИРУМИН ЛУКС ФИЛТЪР * 120

Коментари към Откриха механизма, по който вирусите се закрепват един към друг, за да оцелеят в гостоприемника

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Откриха механизма, по който вирусите се закрепват един към друг, за да оцелеят в гостоприемника
    www.framar.bg 
    на 15 July 2025 в 03:51
    Коментирайте "Откриха механизма, по който вирусите се закрепват един към друг, за да оцелеят в гостоприемника"

НОВИНАТА е свързана към

  • Памуклийка, цистус инканус, скална роза, лавдан
  • Лечение с интерферон
  • Интравенозни имуноглобулини
  • Добавки и билки при инфекциозна мононуклеоза
  • Тест за бяс
  • Изследване за херпес симплекс
  • Алфа интерферон
  • Тест за вируса на Епщайн-Бар
  • Над 500 руски туристи са се заразили с коксаки в Турция
  • Изследване на антитела за херпес симплекс
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дубайски шоколад - Луксозният десерт, който превзе интернет! - рецепта

преди 280 дни, 17 часа и 39 мин.

Телмотенс Плюс 80мг. - търся мнение от някой, който го пие

преди 2034 дни, 18 часа и 3 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 3 дни, 17 часа и 55 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 5 дни, 17 часа и 33 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 10 дни, 15 часа и 52 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 17 дни, 12 часа и 2 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ББ ТЕЙП КОПРИНЕНА КИНЕЗИО ЛЕНТА ЗА ЛИЦЕ 5 см / 5 м ЛИЛАВА

ББ ТЕЙП КОПРИНЕНА КИНЕЗИО ЛЕНТА ЗА ЛИЦЕ 5 см / 5 м БЕЖОВА

ВИТАВЕА МАНХАЕ ИНТИМА капсули * 30

РАЗПРЪСКВАТЕЛ ИНХ. B.WELL WN-112

МАНШЕТ ЗА МЕХ. MED-62/63 B.WELL

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНТЕРОЛ прах за перорална суспензия 250 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:22:05

БОСВЕЛИЯ таблетки 307 мг * 60 NATURE'S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:21:03

КОГНИПИЛ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:19:58

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:11:58

КОГНИПИЛ капсули * 30

Коментар на: Елена Александрова от 14 юли 2025г. в 16:43:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival