Откриха нов биомаркер за колоректален рак и полипи на дебелото черво

Нов биомаркер за колоректален рак и полипи на дебелото черво установиха при проучване учени от Медицинския институт в Тексас, САЩ.
Учените са идентифицирали серум МИР-21 микроРНК proonkogennuyu, определянето на нивото, на който може да позволи идентифицирането на колоректален рак (CRC) по нов метод с чувствителност от 92 % и да установи наличието на полипи с 82 %.
Според учените участвали в проучването, резултатите не бива да се подценяват, тъй като високата смъртност на пациенти с рак на дебелото черво се свързва преди всичко с късното диагностициране на заболяването.
Взети са кръвни проби от 12 пациенти с рак на дебелото черво и от 12 здрави доброволци за количествен анализ на miRNAs в кръвния поток. За да се установят с категоричност резултатите от анализа, успоредно са тествани и още 186 пациенти с рак на дебелото черво, 60 лица с CRC, 43 - с напреднали аденоми на дебелото черво и 53 здрави индивиди.
Резултатите показват, че серумните нива на MIR-21 значително се различават при пациенти с аденом или колоректален карцином и при здрави индивиди. Чувствителността при диагностициране на рак на дебелото черво MIR-21 е 91.9 %, а неговата специфичност се установява на 81,1 %.
Изследователите са открили също и наличието на значителна връзка между повишаването на експресия на MIR-21 в серума, в тъканни проби и размера на тумора, наличието на далечни метастази и намалената преживяемост.
МИР-21 е независим прогностичен маркер за рак на дебелото черво. При висококите нива на експресията на MIR-21 OR за колоректален рак е 43,3 %, което, според учените, е един изключителен резултат за неинвазивен биомаркер.
Според учените, прилагайки MIR-21 като биомаркер за колоректален рак, има и своите ограничения, тъй като може да се определи в кръвта на пациенти с други солидни тумори, включително глиобластом, рак на гърдата и панкреаса жлези.
От друга страна изследователската работа демонстрира статистически значима корелация между нивото на MIRNA в тъканите и серумите и колоректални неоплазии на всички етапи, които могат да бъдат използвани не само за ранно откриване, но също така за определяне на прогнозата на болестта.
НОВИНАТА е свързана към
- Имунотерапия с достарлимаб може да помогне на пациенти с колоректален рак
- Компютърно-томографска колонография (Виртуална колоноскопия)
- CA 19-9 туморен маркер
- Токсинът колибактин увеличава риска от рак на червата при хората под 50 години
- Лечение при рак на дебелото черво (колоректален карцином)
- Предоперативна имунотерапия е ефективна при рак на дебелото черво
- Лекарството пембролизумаб увеличава шанса за оцеляване при колоректален рак
- Черимоя
- Вещество в нара помага на имунните клетки да се борят с рака
- Експериментална терапия с интерлевкин лекува два вида рак в напреднал стадий
Коментари към Откриха нов биомаркер за колоректален рак и полипи на дебелото черво