От НСОПЛБ предлагат глоби и когато нарушават правата на медицинските специалисти

Националното сдружение на общопрактикуващите лекари изпрати до здравния министър становището си по проектозакона за здравето.
От съсловната организация обръщат сериозно внимание на работата на здравните кабинети в учебните и детски заведения, като припомнят, че те имат предложения затова още от 2007 г. На първо място трябва да бъдат създадени ясни правила за работа на медицинските специалисти в тези кабинети. Тяхната задача е да насочват към общопрактикуващите децата, които трябва да преминат профилактичен, контролен или преглед заради хронично заболяване и за имунизации. Сред другите им ангажименти са организирането на беседи по здравни проблеми. За доброто функциониране на кабинетите те трябва да разполагат с необходимата техника от компютър до софтуер за проследяване на имунизационния статус.
В здравните кабинети трябва да се оказва първа и долекарска помощ до идването на специализирания екип, те трябва да подпомагат програмите за превенция и да осъществяват контрол. Представяйки за пореден път позицията си от сдружението заявяват, че в текста няма яснота по темата и дори е допуснато дублиране на дейности.
Общопрактикуващите медици биха искали още да се преосмисли доколко е правилна и дали няма да лиши пациентите от право на лечение отмяната на член 152, свързан с осигуряването на „медицинска помощ за заболявания различни от психичните заболявания на пациентите“. Затова и предлагат възстановяването на диспансерното наблюдение.
Във връзка със заложените в проекта идеи да бъде глобяван всеки, нарушил правата на пациента, от сдружението са категорични, че трябва да има реципрочност. Те искат да бъде определена санкция и за всеки, който наруши правата на медицинските специалисти.
Друго предложение е наказанията за хората, които не са отишли на задължителен профилактичен преглед да бъдат по-високи от предложените в проекта, където те варират от 50 лв. до 100 лв., а пир повторно неявява от 100 лв. до 200 лв.
Предлагат още и нова алинея, свързана със случаите на отказ на родителя да имунизира детето. Идеята е лекарят да информира РЗИ и оттам заедно с Агенцията за закрила на детето да приложат мерките, залегнали в този закон.
Не на последно място искат навсякъде в текста „личен лекар“ да бъде заменено с „общопрактикуващ“.
Националният консултант по обща медицина доц. д-р Любомир Киров, който е председател на НСОПЛБ подчертава в края на становището, че проектът не бива да бъде одобряван и приеман, докато не бъдат решени въпросите, които поставят.
Редактор: Гергана Караилиева
Източник: nsoplb.com
Снимка: tekiano.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПАРТИЯ ШАХ: ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН НИНДЖА - КНИГА 4 - МАРКЪС ЕМЕРСЪН - ХЕРМЕС
УСТАНОВЯВАНЕ И ОТНЕМАНЕ НА НЕЗАКОННО ПРИДОБИТО ИМУЩЕСТВО - ИВАЙЛО ВАСИЛЕВ - СИЕЛА
ТЪРГОВСКИ ЗАКОН I / 2024 - НИКОЛАЙ АЛЕКСИЕВ - СИЕЛА
НовАДМИНИСТРАТИВНО ПРАВО И ПРОЦЕС 2022 - СЪСТАВИТЕЛ ПРОФ. Д-Р ДИМИТЪР КОСТОВ - СИЕЛА
СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2024 - ПРОФ. Д-Р НИНА ГЕВРЕНОВА - СИЕЛА
НовДАНЪЧНО ОБЛАГАНЕ 2022 КОМЕНТАР - ЙОРДАН ВЛАДОВ - СИЕЛА
НОВИНАТА е свързана към
- И билките имат странични ефекти
- Как да запазим здрави нервите си
- 10 невероятни ползи от черешите за нашето здраве
- Гласът издава проблемите на тялото
- Седем златни правила, за да предпазите бъбреците си
- Лечебен ефект на алкохолните напитки
- Хигиена на съня
- Ядки за закуска за остър ум дори в напреднала възраст
- Уголемената езична сливица е локално състояние и не води до увреждане на далечни органи
- ДКЦ 21 - София ЕООД, гр. София
Коментари към От НСОПЛБ предлагат глоби и когато нарушават правата на медицинските специалисти