От 20 ноември 2020-а започва кампанията „Върни си контрола над Паркинсон“

Специалисти по неврология ще преглеждат и консултират хора с Паркинсон в болниците в София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Русе и Плевен. Прегледите са безплатни и са част от инициативата на Българското дружество по неврология (БДН) и Националната организация на хората, болни от късен Паркинсон, която е под мотото „Върни си контрола над Паркинсона“.
До края на ноември желаещите могат да си запишат час на телефон 0894 29 31 00. Организаторите уточняват, че по време на разговора ще бъде уточнено кога точно ще бъде прегледан всеки от желаещите. Дата ще бъде съобразена както с епидемичната ситуация, така и с графика на специалистите.
За заболяването
Паркинсон е невродегенеративно заболяване, диагностицирано за първи път от д-р Джеймс Паркинсон през 1817 г. То е резултат от дегенеративен процес в структура на средния мозък или т.нар. субстанция негра. Заради засегнатите нерви клетки се стига до загуба на веществото допамин, което предава импулсите за нормалните движения. Заболяването срива цялата нервна система.
Все още не са установени напълно причините, които водят до развитието на болестта. Според специалистите става дума за множество фактори, сред които са и генетичното предразположение и влиянието на вредните фактори от околната среда.
Заболяването заема второ място по честото в света след болестта на Алцхаймер
Между 12 000 и 13 000 души в България страдат от болестта на Паркинсон. Над 1200 от тях са в тежкия стадий на заболяването. Това е една от причините за предстоящата инициатива, която ще даде шанс на хората с Паркинсон да бъдат консултирани и прегледани. Кампанията е важна, защото по време на пандемията от COVID-19 много хора не посещават болниците от страх да не се заразят.
В света повече от 6 000 000 души страдат от Паркинсон.
Най-често жертва на Паркинсон стават мъжете и жените над 50 години. Тревожен факт е, че все по-често в последните години заболяването се открива при много по-млади хора.
Десет години след началото на болестта, тя навлиза в напредналата си фаза. От голямо значение е да бъде поставена навреме диагнозата особено на хората, които са във фазата на преход от началния към късния етап на паркинсоновата болест. Така те успеят да запазят качеството си на живот благодарение на терапии, които забавят развитието на заболяването.
Първи признаци на болестта
Сред знаците, които трябва да заострят вниманието към възможността да става дума за Паркинсон са, треперенето, което се появява не само по време на физическа активност, но и при покой. Сред другите признаци са усещането за скованост в тялото, забавянето на движенията, промяна в походката и според последните изследвания дори влошеното обоняние.
Лечение
Медикаментозното лечение облекчава симптомите. При 10 % от хората заболяването прогресира до състояние, в което контролирането на симптомите чрез конвенционални терапии е изключително трудно.
За хората, които са в късния стадий има модерни терапии, които облекчават състоянието им.
Организаторите на кампанията „ Върни си контрола над Паркинсона“ напомнят, че страната ни разполага с всички възможности, за да осъществи добър контрол над заболяването, а терапията за късната паркинсонова болест се заплаща изцяло от НЗОК.
Сред специалистите, които ще консултират, са доц. Олга Григорова от Университетската „Александровска“, проф. Ара Капрелян от варненската Университетска болница „Св. Марина“, д-р Илария Петкова от Стара Загора, доц. Мая Дановска от УМАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен.
parkinson.bg
-
Създадоха програма, която предвижда болестта на Паркинсон
-
От 2024 г. дълбоката мозъчна стимулация при Паркинсон се доплаща
-
Клетъчна терапия помага на пациент с болест на Паркинсон да се движи свободно
-
Превръщането на стволови клетки в аналози на допаминови неврони забавя развитието на болестта на Паркинсон
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЕНТЕРОСАН V таблетки 360 мг * 20
ТермолабилниКОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
НОВИНАТА е свързана към
- Болест на Паркинсон
- Как да спрем треперенето на ръцете с билки и натурални средства
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Физическите упражнения и болестта на Паркинсон
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Допаминови агонисти
- Ралица, Обикновена ралица
- Д-р Валерия Ангелова Атанасова
- Диета и хранене при Паркинсон
- Бромокриптин
Коментари към От 20 ноември 2020-а започва кампанията „Върни си контрола над Паркинсон“