Пробив в репродуктивната медицина: Яйцеклетки от мъже, сперматозоиди от жени
Може би не е толкова далече моментът, когато човешки стволови клетки ще могат да бъдат програмирани така, че да се превръщат в яйцеклетки и сперматозоиди с помощта на техника, известна като „инвитро гаметогенеза“. Тя представлява процес на образуване на яйцеклетки и сперматозоиди (гамети) извън човешкото тяло.
Теорията гласи, че клетка от кожата на човек би могла да се превърне в яйцеклетка или сперматозоид, което означава, че едно дете може да бъде генетично свързано само с един или пък с повече от двама родители.
Експерти и биотехнологични стартъп компании не спират да работят върху преодоляване на пречките за използването на метода върху хора.
Етап на разработване на технологията със стволови клетки
Инвитро гаметогенезата се извършва с „плурипотентни стволови клетки“, които се характеризират със способността да се превръщат във всякакъв друг вид клетки. Целта на изследователите е да ги „обучат“ и превърнат в яйцеклетки и сперматозоиди.
Един от познатите вече източници на стволови клетки е ембрионът в ранен етап от своето развитие. В този случай екипът решава да превърне клетки от възрастни индивиди в плурипотентни, което би означавало, че получените яйцеклетки или сперматозоиди ще принадлежат на жив човек.
Проведените по-рано изследвания върху животни дават обнадеждаващи резултати. През 2012 г. учени успяват да създадат живородено бебе мишка, като използват яйцеклетки, които първоначално са били клетки от кожата на миша опашка на мъжка мишка.
Няколко години по-късно методът е използван за възпроизводство на еднополови двойки животни, а по-рано през 2023 г. експерти създават бебета мишки с двама генетични бащи, след като трансформират кожни клетки от мъжките животни в яйцеклетки. Има случай и на бебета мишки с две генетични майки.
Изследователските екипи продължават да работят върху адаптирането на инвитро гаметогенезата за образуване на човешки гамети.
Вероятно поради факта, че технологията е нова, австралийските регулаторни органи не са посочили изрично дали и как може да бъде използвана тя. В препоръките за асистирана репродукция на Австралийския национален съвет по здравни и медицински въпроси, които са актуализирани през 2023 г. няма текст, свързан с гамети, получени чрез инвитро.
Потенциал и приложения на метода инвитро гаметогенеза
Има три важни направления, в които технологията за възпроизводство би могла да се използва.
Инвитро гаметогенезата може да ускори инвитро процедурата. Към момента извличането на яйцеклетки е възможно само след дълга хормонална терапия с инжекции и лека хирургична интервенция, като не бива да се подценява и рискът от свръхстимулацията на яйчниците. Гаметогенезата е много по-безопасна, тъй като не налага извършването на процедурите по-горе.
Според учените технологията успява да помогне на жени, които не могат да забременеят поради някои специфични причини като например нефункциониращи яйчници или пък ранна менопауза.
Позволява на еднополови двойки да имат дете, носещо генетичните характеристики на двамата си родители.
Етичен аспект и безопасност на инвитро гаметогенезата
Ако бъде одобрена и започне да се използва широко, технологията ще промени изцяло динамиката на създаване на семейство. Нека разгледаме някои от ключовите аспекти, свързани с нейното приложение в бъдеще.
Безопасна ли е?
Клиничните изпитания трябва да бъдат мащабни и задълбочени, мониторингът стриктен, а проследяването на здравословното състояние на децата, родени чрез инвитро гаметогенеза, продължително.
Дали ще е достъпна за всички?
Би било несправедливо, ако от тази възможност могат да се възползват само богатите. Възможно решение е да се осигури финансиране от държавата, което обаче зависи от провежданата политика по отношение на репродуктивното здраве.
Трябва ли да се ограничи достъпът до процедурата за определени групи хора?
Знаем, че възрастните жени забременяват много трудно, което се дължи на намаления яйчников резерв и влошеното качество на яйцеклетките. Инвитро гаметогенезата позволява на хора от всякакви възрасти да имат дете. Раждането на бебе в напреднала възраст обаче е свързано с немалко рискове и се посреща с неодобрение от обществото.
Нуждата от сурогатни майки остава
Дори и да е възможно да се създаде ембрион от клетка от кожата на мъж например, той трябва да бъде износен от жена. Не само в Австралия, но и в много други страни, сурогатните майки са малко или пък сурогатното майчинство е забранено. За да могат мъжките двойки да имат дете, първо трябва да бъдат изяснени правните аспекти на въпроса.
>>> Токсичните вещества влошават сериозно репродуктивното здраве на жените
Кои биха били законните родители на бебе, създадено чрез инвитро гаметогенеза?
Въпросът е съвсем уместен, тъй като теоретично методът би могъл да се прилага и за създаване на деца с един или повече от двама генетични родители.
Докъде може да се стигне?
От всички възможни приложения на инвитро гаметогенезата най-противоречиво може би е това при еднополовите двойки. Понякога репродуктивните ограничения се смятат за „социална“ форма на безплодие, която лекарите не са задължени да лекуват.
От морална гледна точка няма значение дали иновативната технология за възпроизводство ще се използва от двуполова или еднополова двойка. И в двата случая крайната цел е една и съща: удовлетворяването на желанието да имат дете, което да наследи техния генетичен материал. Би било несправедливо да се откаже достъп на една от тези две групи.
Дете, създадено от клетки на един човек, няма да е негово пълно копие
Възпроизводството на еднополови двойки е върхът на айсберга. Инвитро гаметогенезата би могла да позволи възпроизводство и на един индивид. Това може да се случи като се извлекат яйцеклетки и сперматозоиди от негови плурипотентни клетки. Интересното тук е, че дете, родено след подобна процедура, всъщност няма да е клонинг на своя родител, защото процесът на формиране на гамета включва смесването на генетичните характеристики. С други думи, детето ще има свои индивидуални особености, въпреки генетичната свързаност с родителя.
„Мултиплекс“ родителство – какво означава
Друг възможен сценарий при използването на метода е така нареченото „мултиплекс родителство“, при което се комбинира генетичен материал от повече от двама души. Представете си две двойки, които създават ембриони чрез инвитро процедура. Инвитро гаметогенезата позволява извличането на яйцеклетки и сперматозоиди от всеки от тези два ембриона, които впоследствие могат да послужат за създаването на едно дете, което би било генетично свързано и с четиримата родители.
Не на последно място, методът може да доведе до пробив в областта на пренаталната генетична селекция. Броят на ембрионите, между които всеки бъдещ родител ще избира, би бил значително по-голямо. Той ще има възможност да избере онзи, който не е носител на генетична мутация например, или пък притежава желаните от него черти.
Ако инвитро гаметогенезата навлезе в живота на хората, ще се наложи спешно обсъждане на въпроса за „дизайнерските бебета“, евгениката и моралното право да избираме децата си според шанса им да оцелеят и да живеят пълноценно.
Деликатните теми не бива да се избягват
Новите технологии навлизат по-бързо, отколкото промените в закона. Обсъжданията, свързани с етичните аспекти на някои научни пробиви, също се бавят. Според учените е крайно време да започне подготовка за извършване на нормативни промени, тъй като науката, в частност инвитро гаметогенезата, се развива с висока скорост.
Eggs from men, sperm from women: how stem cell science may change how we reproduce: https://theconversation.com/eggs-from-men-sperm-from-women-how-stem-cell-science-may-change-how-we-reproduce-219005
- Испания е столица на донорството на яйцеклетки в Европа, но информираността за рисковете остава твърде ниска
- Австралийският щат Куинсланд даде право на хората, заченати от донорски материал, да научат самоличността на донора
- Технологичен пробив в репродуктивната медицина: Създадоха яйцеклетки от клетки на мъжки мишки
- Технология може да позволи създаване на ембрион с гени от двама мъже
Продукти свързани с НОВИНАТА
СИНАСТА МЕН ЗА РЕПРОДУКТИВНО ЗДРАВЕ И ПОТЕНТНОСТ НА МЪЖА капсули * 60
ВИТАУЪРЛД ШАТАВАРИ БИО капсули 500 мг * 180 17456922
НовПЮРОЛИГО КОМПЛЕКС ЗА ХОРМОНАЛЕН БАЛАНС йонизиран разтвор 500 мл
ЯМАМОТО НУТРИШЪН ZMA + КИСЕЛА ЧЕРЕША СОРТ МОНТМОРЕНСИ капсули * 120
ВЕГАВЕРО МИО - ИНОЗИТОЛ КОМПЛЕКС капсули * 120
Безплатна доставка за България!ВЕГАВЕРО ФОРМУЛА В ПОДКРЕПА НА МЪЖКАТА РЕПРОДУКТИВНА СИСТЕМА капсули * 120
НОВИНАТА е свързана към
- Кога е късно да станеш майка
- Д-р Божанка Панева-Бързашка
- Д-р Ивайло Бързашки
- Безплодие
- Д-р Катерина Дерменджиева
- Медицински център Свети Иван Рилски ООД - гр. Тутракан
- Д-р Татяна Бодурска-Петкова
- Доц. д-р Петър Иванов, д.м.
- Защо жени с репродуктивни проблеми забременяват след прием на Ozempic
- Медицински център КИРМ "Света Елисавета", гр. Плевен
Коментари към Пробив в репродуктивната медицина: Яйцеклетки от мъже, сперматозоиди от жени