Проучване подреди кои са често прилаганите без нужда от лекарите тестове и изследвания

При диагностицирането и лечението на пациенти се случва лекарите да назначават изследвания и да провеждат терапии, които се оказват ненужни или ги заблуждават. Изследователи от Школата по медицина към Мерилендския университет са подредили в класация десетте най-често срещани. Целта им не е да обвиняват и да удрят по имиджа на медиците, а да стане здравеопазването по-ефективно, както и да информират пациентите, за да си спестят средства, болка и неудобства, пише nauka.offnews.bg, цитирайки EurekAlert.
Според изследователите пример за подобна практика е провеждането на стрес тест. Ходенето по бягаща пътека, докато сензори следят сърдечните ритъм и честота и кръвното налягане, е препоръчително за хора, които проявяват симптоми на сърдечни заболявания при стрес и физическа активност. По тяхно мнение този тест няма полза при здрави хора. Данните от него могат да заблудят лекарите и да ги накарат да направят инвазивна ангиограма, при която се вмъква тънка тръбичка в кръвоносен съд в слабините до сърцето. При провеждането на стрес теста в близо 15% от случаите се „хваща“ някакъв сърдечен проблем, който реално не съществува.
Д-р Даниел Морган, доцент по епидемиология и обществено здраве и инфекциозни заболявания в университета в Мериленд, и колегите му проучват повече от 2200 статии в медицински списания. Според тях 10-те най-често срещани лоши практики са:
Трансзофагеална ехокардиография – това е тест, който се прилага за диагностициране на сърдечни проблеми, които могат да предизвикат инсулт. Смята се, че той е по-прецизен, но скорошно изследване показва, че не дава по-добри резултати от някои по-обикновени тестове. Инвазивна процедура е, използват се успокоителни при нея и рисковете за пациента са високи.
Компютърна томография белодробна ангиография – лекарите в спешните отделения я използват доста често през последните години, отчели изследователите. Чрез нея се открива тромб, който запушва белодробната артерия, за 5 мин. Лошото при него е, че изглага на йонизиращо лъчение пациента. За специалистите, направили проучването, не е оправдано честата му употреба, при условие, че има по-щадящи тестове. Вредата за болния идва от ненужното излагане на радиация и контрастна боя.
Компютърна томография при пациенти с респираторни симптоми – изследването показва, че се прилага и при пациенти, при които не са налични животозастрашаващи респираторни симптоми. Използвана в такъв случай, томографията може да покаже фалшив резултат. Пациентите също се облъчват с радиация, а е доказано, че 1,5-2 на сто от раковите заболявания в САЩ са причинени от компютърна томография.
Ултрасонография на каротидните артерии и стентиране – проучването на д-р Морган сочи, че този вид изследване в 90% от случаите се извършва при несигурни или неподходящи показания при пациенти без симптоми или със стентове или операция.
Агресивна терапия на рак на простатата – рисковете при лечението могат да са повече от ползите при много от пациентите с това заболяване. Изследване на болни установило, че смъртността вследствие рака е 1%, като няма разлика между хората, които са лекувани, и тези, които не са. Ракът на простатата се открива предимно на стари години и се развива бавно. Преди болестта да е стигнала до крайната си фаза пациентът може да почине по други причини. А инвазивното лечение води след себе си висока тревожност, еректилна дисфункция и други проблеми.
Допълнителен кислород при пациенти с ХОББ – тази процедура при пациенти с хронична обструктивна белодробна болест, когато са имали лек недостиг, не подобрява белодробната им функция или качеството им на живот.
Операция на увреден менискусен хрущял на коляното – проучването показва, че тя не подобрява симптомите. Според екипа рехабилитацията и консервативното лечение са по-добрият подход, има по-малки рискове и разходи.
Орално хранене на хоспитализирани пациенти – то не променя нищо в общата смъртност или в периода на престой в лечебното заведение, макар че недохранването влошава състоянието на пациентите.
Употреба на антибиотици – близо при половината от случаите, когато се прилагат антибиотици, това е неподходящо и увеличава риска болните да получат нежелани реакции или да станат жертва на резистентни бактерии. Когато се покажат на медиците същите показания с правилни рецепти, последните се редуцират от 20 на 4%.
Ненужно сканиране на сърцето – изследването сочи, че то се прилага 3 пъти повече от необходимото при пациенти с болки в гърдите. Изписват се изследвания, които могат да предизвикат ненужна интервенция или хоспитализация при хора с нисък риск. Решението е съвместно вземане на решения.
Проучването е публикувано в Journal of the American Medical.
По статията работи: Ирина Тенева
Снимка: desiringgod.org
Коментари към Проучване подреди кои са често прилаганите без нужда от лекарите тестове и изследвания