Разработиха контактни лещи, променящи цвета си при поставянето на лекарство в окото

Учени съобщават, че разработили контактна леща, която променя цвета си, когато поставени в окото лекарства се освобождават. Предназначените за очите капки и мехлеми имат един недостатък – трудно е да се каже колко от тях наистина достигат окото и остават там.
Една от функциите на очите е да държат нещата навън. Когато попадне в тях външен обект, започваме да мигаме с клепачи, а сълзите потичат, за да се предотвратят инфекции или поражения от чужди предмети. Обикновено тези процеси са полезни, но те могат да възпрепятстват приемането на медикаментите, когато окото е болно. Изследвания показват, че по-малко от 5% от капките за очи и мехлемите се абсорбират и голяма част от поетото лекарство завършва в кръвообращението вместо в окото, причинявайки странични ефекти.
Контактните лещи може да са по-ефективен начин за директно доставяне на медикаментите до окото, но наблюдаването на освобождаването им в реално време все още е предизвикателство. Затова учените Дауей Дън и Джоуин Ся се насочили към създаването на контактна леща, която да променя цвета си, когато лекарството се освобождава в окото.
Изследователите използвали молекулно отпечатване при изработването на лещата. Това е техника, която създава молекулни кухини в полимерна структура, която съответства на размера и формата на конкретно съединение също като лекарство. По време на лабораторните изпитвания молекулярно отпечатаните контактни лещи били заредени с медикамента тимолол, който се използва при лечение на глаукома. След това учените изложили лещите на действието на разтвор от изкуствени сълзи, който се използва за благоприятното разположение на окото. Тъй като лекарството не е в досег с лещите, архитектурата на молекулите в близост до него се променят, което променя цвета в областта на ириса. В процеса не се използва багрило, за да се намалят възможните странични ефекти.
Учените могат да видят промяната с невъоръжено око или с оптичен спектрометър. Заключението им е, че лещата може да контролира и показва продължителното освобождаване на много от офталмологичните лекарства.
Проучването е публикувано в ACS Applied Materials & Interfaces.
Редактор: Ирина Тенева
Източник: eurekalert.org
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПУРОПЛАСТ разтвор за почистване на твърди контактни лещи 10 мл.
ТЕАЛОЗ ДУО капки за очи 10 мл
АВИЗОР УНИКА РАЗТВОР ЗА МЕКИ КОНТАКТНИ ЛЕЩИ 100 мл
АВИЗОР ОЛ КЛИЙН РАЗТВОР ЗА МЕКИ КОНТАКТНИ ЛЕЩИ 100 мл
ОКСИБИО капки 10 мл
ИЗКУСТВЕНА СЪЛЗА разтвор 10 мл
НОВИНАТА е свързана към
- Билки и натурални продукти срещу катаракта
- Учени разработиха контактни лещи за далтонисти
- Извадиха 27 лещи от очите на британка
- Очните лещи за многократна употреба увеличават значително риска от кератит
- Контактни лещи от биоматериал възстановяват наранена роговица
- С контактни лещи на басейн и сауна?
- Контактни лещи
- Контактни лещи, които потъмняват на слънце, вече са факт
- Контактните лещи могат да увредят трайно зрението, ако се съхраняват в чешмяна вода
- Нестандартните лещи за Хелоуин могат да повредят очите
Коментари към Разработиха контактни лещи, променящи цвета си при поставянето на лекарство в окото