Ракова терапия с потенциал да трансформира лечението на лупус

Акценти
|
Проучване на Националната служба по здравеопазване на Великобритания разглежда CAR T-клетъчната терапия, използвана досега само при пациенти с рак, като еднократно лечение срещу най-тежката форма на лупус. Според учените революционното лечение може да премахне напълно нуждата от доживотен прием на лекарства.
Лупусът, известен още като системен лупус еритематозус, представлява автоимунно заболяване, което може да причини потенциално фатално увреждане на сърцето, белите дробове, мозъка и бъбреците. Симптомите на заболяването, вариращо от лека до тежка форма, включват болки в ставите, кожни проблеми, умора и възпаление на основните органи. Пациентите с лупус често трябва да приемат различни лекарства през целия си живот – от ибупрофен до стероидни таблетки и инжекции.
>>> Причина за заболяването лупус е мутация в гена TLR7
CAR Т-клетъчна терапия
CAR Т-клетъчната терапия представлява лечение, при което клетките на имунната система, известни като Т-клетки, биват модифицирани с цел разпознаване и атакуване на проблемните клетки в организма. Досега революционното лечение е прилагано предимно при пациенти с рак, но изследователите смятат, че то може да бъде ефективно и при редица други заболявания.
Към настоящия момент трима пациенти с автоимунното заболяване в Обединеното кралство са получили лечението, което според учените може да премахне нуждата от доживотен прием на лекарства. По-рано терапията е използвана и в Германия, където показва обещаващи резултати – лекуваните пациенти са в ремисия и засега не им е необходимо медикаментозно лечение.
Проф. Бен Паркър, консултант-ревматолог в Manchester Royal Infirmary, споделя, че пробивът може да революционизира лечението на лупус и е възможно да доведе до излекуване на болестта. „Лупусът е заболяване, което изисква лечение през целия живот, но тази терапия има потенциала да промени това, което е невероятно вълнуващо. Това новаторско лечение бележи важен крайъгълен камък в нашите изследвания.“
Клиничното изпитване
Първият британски пациент – 32-годишна жена – е лекуван в Центъра за клинични изследвания на Националния институт за здравеопазване и грижи към Manchester Royal Infirmary през юли 2024 г. Другите двама пациенти от Обединеното кралство са подложени на лечението в болницата на Лондонския университетски колеж, като единият от тях – 50-годишната Кейти Тинклер – получава CAR Т-клетъчната терапия на 6 ноември 2024 г.
Тинклер, която е диагностицирана с лупус преди 30 години, споделя, че е „невероятно развълнувана“ да участва в изпитването. „Ако е ефективно, лечението ще променя животи.“, коментира тя.
Болничният престой на пациентите, взели участие в изпитването, е 10 дни поради възможни странични ефекти. Те са свързани предимно с имунната им система, която става изключително податлива на инфекции в продължение на няколко седмици.
За да се оценят напълно ефектите от CAR Т-клетъчната терапия, пациентите ще бъдат проследени в продължение на 15 години.
Лекарите се насяват, че лечението може да коригира основният дефект при лупус и потенциално да излекува напълно пациентите с най-тежката форма на автоимунното заболяване.
- ‘Exciting’ new lupus treatment could end need for lifelong medication: https://www.theguardian.com/science/2024/nov/08/exciting-new-lupus-treatment-could-end-need-for-lifelong-medication
- New Lupus treatment offered in ‘groundbreaking’ NHS trial: https://metro.co.uk/2024/11/08/new-lupus-treatment-offered-groundbreaking-nhs-trial-21954739/
-
Анализ на фаза 2 на проучване за лечение на лупусен нефрит с обинутузумаб показва обещаващи резултати
-
В Седмицата на ревматичните заболявания - особености и проблеми пред болните
-
Ускореното натрупване на желязо води до развитието на лупус
-
Ревматологичните заболявания са сред основните причини за инвалидност в България
НОВИНАТА е свързана към
- Преднизон
- Антинуклеарни антитела (АНА, ANA)
- Повечето лекари омаловажават самооценката на пациента за здравословното му състояние преди поставяне на диагноза
- Ревматологичните заболявания са сред основните причини за инвалидност в България
- Жените са по-застрашени от автоимунни заболявания заради втората Х хромозома
- Ускореното натрупване на желязо води до развитието на лупус
- На 10 май 2020-а отбелязваме Световния ден за борба с лупуса
- Алтернативни подходи и средства в терапията на системен лупус еритемтозус
- ОПРЗБ: Господа управляващи, вземете мерки, за да спасите няколко хиляди човешки живота
- Азатиоприн
Коментари към Ракова терапия с потенциал да трансформира лечението на лупус