Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Руски учени разкриха нови механизми за включване и изключване на гени

Руски учени разкриха нови механизми за включване и изключване на гени

от 26 апр 2021г., обновено на 28 апр 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
Руски учени разкриха нови механизми за включване и изключване на гени - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Учени от Московския държавен университет „Ломоносов“ са открили нови механизми за включване и изключване на гени, като са симулирали движението на ДНК в генома на атомно ниво. Те са осъществили това със суперкомпютъра „Ломоносов – 2“, а резултатите от изследването им са публикувани в списание Nature Communications.

Екипът, който включва учени и студенти от биологическия и физическия факултети, е изследвал детайлно как ДНК веригите се движат във вътрешността на протеиновите опаковки в ядрата на клетките.

Изследването

Екипът, чийто ръководител е Алексей Шайтан (на снимката), идентифицира няколко механизма, които контролират четливостта на гените. В хода на изследването те изчисляват на атомно ниво как се променя положението на ДНК веригата вътре в клетъчното ядро. Чрез компютъра „Ломоносов – 2“ пресмятат каква е реакцията на хистоните към навитата около тях ДНК за 15 микросекунди и така проследяват как ДНК веригата се отделя от протеините, как структурата й се променя и нейната повторна връзка с протеиновите намотки.

Алексей Шайтан

Става ясно, че изключително голяма роля за активността на гените играе така нареченото „дишане“ на ДНК, което представлява част от процеса на пренавиване на нуклеотидни вериги върху хистони.

Биолозите успяват да идентифицират онези части от протеиновите намотки, отговорни за работата на „дишането“. Разбрали са и как особеностите на тяхната структура влияят върху честотата на ДНК връзките.

Алексей Шайтан, който е водещ изследовател в Катедра „Биоинженерство“ в Биологичния факултет на Московския държавен университет, обяснява, че всяка жива клетка решава постоянно кои генетични конструкции да чете в момента. Това е избор на молекулярно ниво и е резултат от сложните взаимодействия между молекулите. „Колко лесно ще бъде прочетен определен ген се определя от физическите закони, от взаимодействията на атомите на ДНК молекулата с атомите на протеина, свързани с нея“, казва специалистът.

Академик Михаил Кирпичников (на снимката долу), който е част от екипа и е декан на биологическия факултет, споделя, че учените все още не разбират как молекулярните механизми четат текста от нуклеотидите. Да се разбере логиката на тяхното четене е първостепенна задача за съвременната биология. Иначе, казва академикът, човешкият геном е прочетен и дешифриран отдавна и ние знаем всички 3 милиарда нуклеотида, които го съставят.

акад. Кирпичников
Учените припомнят, че всяка клетка в човешкото тяло съдържа идентична генетична информация, която е кодирана под формата на химичен шифър от нуклеотиди в гени на ДНК молекула. Една ДНК молекула е нишка, дълга колкото човешки ръст. Вътре в клетката тази дълга нишка е опакована в специален контейнер – ядро с диаметър една десета част от дебелината на косъма.

Специални протеини, наречени хистони, помагат за опаковането на дългата молекула на ДНК в компактно ядро, върху което ДНК се навива по специален начин, както конец се навива на макара. Опакованата ДНК изглежда като поредица от множество навити намотки. Всяка отделна единица хроматин, намотка с парче ДНК, навита около нея, се нарича нуклеозома.

За да научат как точно се движи ДНК в нуклеозомата учените симулират молекулярната динамика на нуклеозомите на атомно ниво със суперкомпютъра „Ломоносов – 2“. Правят го рекордно дълго време за компютърни симулации – 15 микросекунди. Така компютърът е действал като вид изчислителен микроскоп, което позволява да бъдат изследвани механизмите на движение на ДНК в генома.

В работата са използвани изчисления на системи с размер няколко стотин хиляди атома. Алгоритъм на програмата е трябвало да изпълни около 10 милиарда стъпки. Симулацията на всяка система е отнела около 250 дни непрекъснато изчисление. Това е станало благодарение на бързото развитие на технологиите за паралелни изчисления на суперкомпютър, като се използват графични процесори.

Директорът на Изследователския изчислителен център на Московския държавен университет, Владимир Воеводин, споделя, че адаптацията на изчислителните алгоритми за изчисления на графични процесори и нарастването на изчислителната мощност на суперкомпютърните системи отварят качествено нови възможности за изследване в областта на молекулярното моделиране. Настоящите изследвания са показали, че скоростта на изчисленията с „Ломоносов – 2“ се е увеличила пет пъти.

Резултатите

В получения модел учените наблюдават как ДНК се отвива от нуклеозомата. Записват настъпилите в този период деформации на ДНК, като позволяват на молекулата да се плъзга по протеиновото ядро. Алексей Шайтан разяснява, че двойната спирала на ДНК е като винт и той може едновременно да се плъзга и да се превърта по повърхността на протеина. Екипът успява да покаже, че този процес преминава на етапи заради локалните деформации на ДНС и хистоновите протеини.

Учените откриват протеинов закрепващ елемент, който държи ДНК усукана и улавя размотаната ДНК. Част от работата е посветена на прогнозирането на формата и дължината на хроматиновите нишки, образувани от нуклеозоми в различни разгънати състояния.

Изследването има важен принос за дешифрирането на механизмите на функциониране на генома. Григорий Армеев, старши изследовател в Биологическия факултет и част от екипа, казва: „Като използвахме методи за многомащабно моделиране, ние успяхме да покажем, че ДНК дишането в нуклеозомите може значително да повлияе на структурата на хроматина“.

Алексей Шайтан и колегите му се надяват, че резултатите от работата им ще помогнат за по-точна прогноза как промените в структурата на ДНК обвивката ще повлияят на активността на различните гени. Специалистите насочват вниманието към факта, че развитието на рак и на различни вродени заболявания е свързано с нарушения във функционирането точно на механизмите за опаковане и разопаковане на ДНК.

Източник:

msu.ru, ras.ru

Още по темата:
  • Откриха ново лечение за увредени части на тялото чрез промяна на ДНК-то Откриха ново лечение за увредени части на тялото чрез промяна на ДНК-то
  • В 12 участъка в човешкия геном са открити мутации, свързани с репродуктивното поведение В 12 участъка в човешкия геном са открити мутации, свързани с репродуктивното поведение
  • Завършено е разшифроването на целия човешки геном Завършено е разшифроването на целия човешки геном
  • Учени откриха нов подход за редактиране на гени, коригиращ генетични дефекти Учени откриха нов подход за редактиране на гени, коригиращ генетични дефекти
5.0/5 1 оценка

Коментари към Руски учени разкриха нови механизми за включване и изключване на гени

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Руски учени разкриха нови механизми за включване и изключване на гени
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:46
    Коментирайте "Руски учени разкриха нови механизми за включване и изключване на гени"

НОВИНАТА е свързана към

  • Наследствена болест ли е шизофренията?
  • Розалинд Франклин и приносът й за разгадаването на структурата на ДНК
  • Как може да изглежда вашето бъдещо дете според гените ви
  • Исторически моменти от откриването и разгадаването на ДНК
  • Полевата терапия може да лекува нелечими заболявания чрез кичур коса
  • Генно инженерство
  • Флуоресцентна ин ситу хибридизация (FISH)
  • Предава ли се по наследство болестта на Паркинсон
  • Всички хора със сини очи имат един общ прародител
  • Генетични изследвания
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Театрална школа търси нови попълнения за състава си

преди 2545 дни, 23 часа и 36 мин.

Харесва ли ви да се запознавате с нови хора?

преди 3042 дни, 3 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 50 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 50 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 20 часа и 2 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 20 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival