Руски химици синтезираха нови химични съединения, основа за лекарства срещу гъбички и бактерии
Химици от Южноуралския държавен университет, Института по органична химия на Руската академия на науките и техни колеги от чужбина са успели да създадат химични съединения, които са основа за нови и ефективни лекарства за често срещани заболявания, причинени от бактерии и гъбички.
Учените вярват, че проучването е значителна стъпка към създаването на възможно най-добрите антивирусни и противогъбични съединения.
Екипът е фокусирал вниманието си върху неизследвани по-рано класове съединения от така наречените хетероциклични азоли.
Изследователите разработват изключително висок и прецизен селективен метод за заместване на серни с атоми на селен, в резултат на което получават редица съединения от числа 1,2,3-тиаселеназоли, които не са изследвани никога до момента.
„Фундаментална основа на нашия подход стана откритата от нас реакция на замяна на серния атом с този на селен в съдържащи сяра хетероциклични съединения и получаването на нови класове, които съдържат взаимно свързани атоми на сяра и селен в молекулата, обяснява един от авторитетните химици проф. Олег Ракитин от Южноуралския държавен университет, който е част от екипа.
В редицата 1,2,3-тиаселеназоли са открити съединения, които се отличават от една страна с ниска токсичност, а от друга с висока активност. Оказва се, че те се противопоставят активно на патогени, които причиняват сериозни заболявания, като например, Staphylococcus aureus.
„Смисълът от откритието ни е, че едни и същи лекарства могат да бъдат използвани за лечение на различни заболявания както предизвикани от гъбични и микробни инфекции, така и ХИВ, рак и други. Това прави разработката ни изключително перспективна в бъдеще“, казва още проф. Ракитин и допълва, че в момента изследванията им са на етапа, в който търсят оптимални структури с максимален терапевтичен индекс за всеки вид заболяване.
Учените възнамеряват да изследват ефекта на синтезираните съединения за борба със заболявания, които имат подобен механизъм на лечение. Те ще продължат да търсят и нови производни на 1,2,3-тиаселеназола, за да бъдат използвани като ефективни антивирусни лекарства.
Независимо от широката гама от антибиотици и противогъбични лекарства, учените от света не спират с интензивните изследвания по темата. Основният проблем е резистентността към сега съществуващите медикаменти, която беше определена от СЗО като едно от най-големите предизвикателства, реална заплаха и проблем от изключително значение за бъдещето.
Резултатите от настоящото изследване са публикувани в научното списание „Antibiotics”.
Синтезът на нови лекарства е една от важните задачи пред учените от Южноуралския университет. През август 2020-а беше подписано поредното споразумение за сътрудничество между него и Института за органичен синтез „И. Я. Постовски“, който е част от уралския клон на Руската академия на науките. Събитието консолидира съвместната работа на уралските медици, а целта на проекта е разработването на универсален подход, който да разкрие влиянието на структурата на молекулите, които помагат да бъдат извършени етапите на „сглобяване“ на компонентите на основната молекула върху свойствата на синтезираното вещество. Става дума за важен етап от научната работа, който цели повишаването на ефективността на синтеза на фармакологично значими органични съединения.
Преди година отново екипът на Южноуралския университет и Института по органична химия заедно с техни колеги от Швейцария, САЩ и Великобритания откриха, че антивирусни органични съединения могат да се превърнат в лек за СПИН. Коментирайки откритието през септември 2019-а проф. Олег Ракитин заяви, че в началото са се занимавали с противоракови изследвания на хетероцикли, но в хода на изследванията с животни се оказва, че те могат да неутрализират вируса на имунодефицита при котките, а това е най-близкият аналог на човешкия ХИВ вирус. Учените установяват, че съединения с различни хетероциклични структури могат да блокират вируса на имунодефицита и е възможно да помогнат за лечението на СПИН.
Най-важното е, че тогава учените откриват общия механизъм на действие на синтезираните от тях поли-сярно-азотни хетероцикли. Тези съединения образуват нови вещества в организма, които взаимодействат с атома на цинка, изваждат го от молекулата на вируса и така го деактивират.
susu.ru, zioc.ru, pixabay.com
Коментари към Руски химици синтезираха нови химични съединения, основа за лекарства срещу гъбички и бактерии