Микрочастици повишават ефективността на противогъбичните лекарства
Руски учени откриват, че противогъбичните лекарства стават много по-ефективни, когато в техните молекули се поставят микрочастици.
Изобретението
Учените от Саратовския държавен университет използват биоразградимия минерал ватерит, за да направят специален контейнер с размер един микрон. Върху повърхността на получените частици се образуват многослойни покрития с различен състав от полиаргинин, хепарин и други вещества. Ватеритът е една от полиморфните модификации на калциевия карбонат. Спират се на него, защото е евтин, но и защото притежава две важни качества – биосъвместимост и способността да се разгражда.
Във вече готовите контейнери поставят противогъбичния антибиотик griseofulvin (гризеофулвин).
Следва проучването на свойствата на получената структура. Така контейнерът от ватерит се тества ин витро в среди, които имитират биологични течности. Учените наблюдават динамиката на разлагане на матрицата и как от нея се освобождава гризеофулвинът. Видяното през електронния микроскоп показва, че контейнерите с два слоя полиаргинин и два слоя декстран сулфат, покрити със слой от хепарин, запазват структурата си по-дълго.
Подобна обвивка от пет слоя е оптимална за получаването на стабилна опора, е изводът на екипа. Този тип покритие прави възможно в рамките на пет дни да се освободи 38% от заредения гризеофулвин. В същото време контейнерът, който е изграден единствено от калциев карбонат, освобождава над 50% от лекарството само през първия ден.
Изводът, който правят учените, е, че многослойната обвивка удължава освобождаването на лекарството, а това е знак, че е в състояние да осигури продължителното му действие.
За да постигнат по-добра разтворимост, химиците променят структурата на веществото. Намаляват способността му да се свързва с мазнините и молекулното тегло. Добавят още и йоногенни групи, които осигуряват разтворимостта.
Използването на частици ватерит позволява на екипа да предложи обещаваща форма за гризеофулвина, който в момента се предлага аптечната мрежа само под формата на перорални продукти.
„Системата за доставяне на лекарството, която предложихме, увеличава кожната бионаличност (измеримото количество, което се отнася до активната съставка на лекарството) на медикамента против гъбички. По този начин се подобрява терапевтичната му ефикасност от една страна, а от друга се намалява рискът от рецидив на заболяването“, обяснява Юлия Свенска, ръководител на проекта и старши научен сътрудник в лабораторията „Дистанционно управляеми системи за тераностика“ към Научния медицински център на Саратовския държавен университет.
Тераностиката предлага диагностика, терапия и проследяване на резултатите от нея. Думата е съчетание от двете английски думи – therapyve (терапия) и diagnosis (диагностика). Важен акцент при тераностичните практики е, че в центъра на вниманието е пациентът, а не болестта. Затова определят тераностиката като преход от традиционния към съвременния подход на персонализираната медицина. |
Опитите
Системата за доставяне на лекарства, разработена от саратовските учени, бива тествана върху лабораторни плъхове. Суспензия от частици с лекарството се нанася върху кожата на животните. И двата вида носители – с покритие и без, проникват дълбоко в космените фоликули и ги изпълват, което гарантира ефективното доставяне и натрупване на антимикотика в кожата.
В продължение на десет дни учените сравняват профилите на екскреция на гризеофулвина с урина на плъхове.
Резултатите показват, че при използване на създадената локална форма гризеофулвина остава в тялото за по-дълъг период, отколкото ако се използва свободната му форма.
Многослойната обвивка, с която са покрити контейнерите, осигурява продължително освобождаване на лекарството и то остава в кожата на животните над седем дни.
По време не опитите не са установени нежелани реакции, плъховете са се чувствали добре.
Изводите
Благодарени на метода биодостъпността (способността на лекарството да бъде абсорбирано от организма) се повишава, а освобождаването му се удължава. Гризеофулвинът прониква дълбоко в космените фоликули, а това осигурява натрупването на медикамента в кожата.
Новата форма намалява системните странични ефекти. Не по-малко значимо е и това, че системата може да бъде адаптирана за други лекарства, които не могат да се разтварят във вода. Със сигурност методът ще помогне в борбата с гъбичните кожни инфекции, подчертават изследователите.
За новия метод и резултатите от опитите е публикувана статия в списанието Biomaterials Science.
Гъбични кожни заболявания
Близо една четвърт от населението в света страда от дерматомикози – кожни заболявания, причинени от гъбички. Лечението е както под формата на таблетки, така и като мехлем за мазане. Мазилата предизвикват много по-малко странични ефекти, но те не са ефективни особено пир по-тежките случаи. Една от причините се крие в способността им да се натрупват само на повърхността, но не и да навлизат надълбоко.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ТАМЯН 5 мл
САНТАДЕРМ АНТИМИКРОБЕН ПРОТЕКТИВЕН КРЕМ ПЕРМЕТРИН 5% 50 мл
ЕВА ИНТИМА МУКОЗА СПРЕЙ НЕРАЗПОЛОЖЕНИЯ 100 мл
СОУ СИМПЪЛ ОЛИО ЗА ШОКОЛАДОВ ТЕН 250 мл
ФИТОМЕР ИНТЕНЗИВЕН ПОДМЛАДЯВАЩ ОКОЛООЧЕН КРЕМ ЗА ЗРЯЛА КОЖА 15 мл.
Безплатна доставка за България!СЪН СЕКЮР SPF 50 + ОЦВЕТЯВАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА НОРМАЛНА КЪМ КОМБИНИРАНА КОЖА 60 мл SVR
НОВИНАТА е свързана към
- Гъбички
- Домашно лечение на гъбички в устата
- 13 кожни образувания, които е добре да се прегледат от специалист
- Лечение с кетоконазол
- д-р Иванка Маркова Баева
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Билки и полезни средства срещу гъбична инфекция на червата
- Алтернативно лечение при изгаряне на кожата
- Мирта
- д-р Теодора Цекова Чолакова
Коментари към Микрочастици повишават ефективността на противогъбичните лекарства