Смъртоносната гъбична инфекция мукормикоза атакува индийци, преболедували COVID-19
По последни данни към 11.06.2021 г. над 31 000 индийци са диагностицирани с мукормикоза. Наричана още „черната гъба“, болестта може да доведе до фатален край, в случай, че освен синусите и лицевите тъкани, тя засегне и мозъка.
Едва съвзела се от страшната втора пандемична вълна, Индия е изправена пред нова сериозна заплаха. Д-р Калантри от института по медицински науки „Mahatma Gandhi“ в Севаграм, забелязва, че някои пациенти, които наскоро са се излекували от COVID-19, се връщат в болницата с увреждания в носната кухина, подути бузи и други.
Какво причинява мукормикозата?
Случаите, за съжаление, не се срещат само там. Всички болнични заведения в страната отчитат рязък скок в броя на вече възстановените от коронавирусна инфекция индийски граждани, които впоследствие стават жертва на рядката гъбична инфекция мукормикоза. Гъбичката атакува носната кухина и синусите, а понякога засяга дори мозъка, оцветявайки засегнатите участъци в черно. Според доклад от 4 юни 2021 г., публикуван в списание „Emerging Infectious Diseases“, до половината от заразените с нея губят живота си.
Мукормикозата започна да набира скорост през месец април, като към 7 юни 2021 г. вече са регистрирани над 28 000 случая. 86% от тях са хора, лекувани по-рано от COVID-19. Само за 4 дни броят на заразените с гъбичната инфекция нараства до 31 000, сочат местни източници. Саниив Леуин отговаря за медицинските услуги, предлагани от болницата към медицинския колеж „St. John’s“ в Бенгалуру (Бангалор). По негови думи преди избухването на пандемията случаите на гъбична инфекция са около 30 на година, но само за последните две седмици те скачат рязко до 63.
Разпространението на „черната гъба“ по света
Пациентите с COVID-19, особено тези, които се лекуват в интензивно отделение, са много податливи на вторични инфекции. Според Стюарт Левиц, лекар от медицинския център към Масачузетския университет в Уорчестър, някои страни също отчитат увеличаване в броя на инфектираните с „черна гъба“, като на 15.06.2021 г. Оман съобщи за първи такъв случай при пациент, излекуван от коронавирус.
САЩ също докладваха за няколко случая, но Индия е страната, която е под наистина сериозна заплаха.
Съвсем логично експертите си задават въпроса защо точно там хората с мукормикоза са най-много* и какво благоприятства развитието и бързото пренасяне на гъбичната инфекция.
Защо Индия е най-силно засегната от мукормикоза сред пациенти, преболедували COVID-19?
Влагата и високите температури – предпоставка за размножаване на гъбички Mucorales
Гъбичките от разред Mucorales съдържат плесен, отговорна за развитието на мукормикоза. Те се срещат в горещите и влажни райони като Индия. Това е една от причините там случаите да са значително повече, отколкото по другите географски ширини, както преди, така и сега по време на пандемията.
Заобикалящата среда изобилства от спори, които допринасят за бързото разпространение на гъбичките.
Аруналоке Чакрабарти е специалист по гъбични инфекции в института по медицинско образование и изследвания в Чандигар. Заедно със свои колеги през месец март 2019 г. той прави проучване, което разкрива, че на един милион души случаите на мукормикоза са 140, или 70 пъти повече отколкото в страните на запад. В САЩ заразените са едва трима на един милион.
Въпреки големия брой спори на гъбичката, е важно да се уточни, че тя засяга напълно здравите хора сравнително рядко. И тук се намесват други фактори, които играят важна роля като например здравословното състояние на човека.
Диабет – благоприятна среда за мукормикоза
Според повечето проучвания хората с нелекуван или зле контролиран диабет са сред най-застрашените от мукормикоза. Обяснението е, че рязкото покачване нивото на кръвна захар води до повишаване киселинността на pH на кръвта. А киселинната среда е предпочитана от гъбичките. Според Чакрабарти „диабетът е най-сериозният рисков фактор.“
Индия се счита за страната с най-много диабетици в света, което изразено в цифри означава 77 милиона души. Всеки осми човек, настанен в болница, или е страдал от диабет, или е с повишени нива на кръвна захар по време на престоя си.
Безразборната употреба на стероиди при лечение на COVID-19
Диабетът е първата предпоставка за лесното разпространение на мукормикозата. Негативно влияние оказва и пандемията от коронавирус. В отчаяния си стремеж да намерят лечение, лекари и роднини избират стероидите, тъй като някои изследвания разкриват, че медикаменти като дексаметазон понижават риска от фатален край при тежко протичане на COVID-19.
Препоръката за лечение е много ясна: 8 мг дексаметазон в продължение на не повече от 10 дни и само при хипоксични пациенти (с дефицит на кислород в някои части на тялото). Когато се приема в правилната доза и правилното време, стероидите могат да спасят живота на човек, като потиснат свръхреакцията на имунната система и възпалението в белите дробове.
Обратният ефект от стероидите върху имунната система
Ако обаче медикаментът се предпише твърде рано, когато организмът опитва да се пребори сам с коронавируса, ефектът от него може да бъде обратен, тоест да наруши способността на тялото да се справя с инфекциите и да го направи податливо на вторични такива. Втората вълна на коронавируса постави Индия на колене, която търсеше всевъзможни начини да ограничи броя на жертвите. В резултат се стигна до злоупотребата и хаотичното използване на лекарства, част от които могат да бъдат закупени без рецепта. Не само обикновените хора, но и много лекари бяха заблудени, че стероидите са единственото решение при лечение на COVID-19 и трябва да се предпишат възможно най-рано, още с поставянето на диагнозата.
Масовото използване на стероиди увеличава риска от гъбични инфекции. Д-р Калантри обобщава: „Прекомерната им и неоснователна употреба, съчетана с високи нива на глюкозата, се превърнаха в перфектната среда за развитие на гъбичките, които могат да увредят трайно някои човешки тъкани.“
Друг доклад в списание „Indian Journal of Ophthalmology“описва проучване, проведено върху 2826 пациенти с мукормикоза, като заключението е същото. Диабетът и лечението със стероиди „са най-важните предпоставки“ за развитие на гъбичната инфекция след прeболедуван COVID-19.
Но д-р Калантри е категоричен, че не са само тези причините.
Новият коронавирус възпрепятства производството на инсулин
През февруари 2021 г. в списание „Nature Metabolism“ e публикувано проучване, според което новият коронавирус влияе върху производството на инсулин. „Вирусът SARS CoV-2 уврежда бета клетките на панкреаса, което възпрепятства производството на инсулин“, нивата на кръвна захар скачат и т.н.“, допълва Чакрабарти.
Антибиотиците също осигуряват добри условия за размножаването на гъбички. Те лесно навлизат в синусите, когато бактериалната флора в тях и в носната кухина е унищожена вследствие приема на антибиотици. Ролята на бактериите, които по принцип живеят там, е да се борят с патогени. Ако ги няма, то навлизането им е напълно безпрепятствено.
Със сигурност има още много неизвестни, свързани с епидемията от мукормикоза в Индия. До тогава единственото, което могат да направят лекарите е да продължат да търсят начини, за да помогнат на хилядите болни.
Форми на лечение на мукормикоза и пречки в здравната система
Макар че е потенциално смъртоносна гъбична инфекция, все пак има възможности за нейното лечение.
Липозомният противогъбичен препарат амфотерицин B блокира растежа на гъбичките и не позволява разпространението им в други съседни тъкани. Впоследствие чрез операция може да бъде отстранена и самата увредена тъкан. Условието за успешно лечение е навременната диагноза, което обаче е трудно постижимо в страна, където на много места здравното обслужване е на ниско ниво.
Друг проблем, с който индийците се сблъскват, е, че инфекцията налага консултация с различни специалисти – офталмолог, УНГ, хирург и неврохирург в случай на мозъчно увреждане.
Пандемията от коронавирус натовари изключително много здравната система и събирането на такъв екип е почти невъзможно.
Допълнително се усложнява обстановката и от недостига на лекарството.
Бедността в Индия не позволява адекватно лечение
Дори и да се предлага на пазара, цената му е толкова висока, че повечето индийски граждани не могат да си го позволят. Цената му е 30 000 рупии, или около 400 долара за една доза дневно.
Отделно болният трябва да покрие разходите си покрай настаняването в болница, скенер, хирургична интервенция, мониторинг и т.н. 96% от пациентите нямат необходимите финансови средства.
Д-р Леуин признава, че и в по-добрите болници, положението е отчайващо. „Имам само 6 ампули амфотерицин B. Шест! А пациентите в отделението ми са 36. Без лекарството няма да мога да спра разпространението на инфекцията, някои от пациентите ми ще ослепеят, а други може дори да загубят живота си.“
Случаите на COVID-19 в Индия плавно спадат от месец май насам, като вече са около 60 000 на ден, докато заразените с гъбичната инфекция продължават да се увеличават. Надежда обаче има. Индийското правителство работи по осигуряването на ресурси и база за производство на липозомен амфотерицин В на територията на страната, както и по облекчаването на процедурата по внос на медикамента. Някои здравни специалисти с радост споделят, че през последните дни част от пациентите получават всяка доза от лекарството и вече се наблюдава положителен ефект.
Другият преломен момент ще настъпи, когато коронавирусната пандемия отшуми, защото именно тя изостри проблема с опасната гъбична инфекция мукормикоза.
* Patel A, Agarwal R, Rudramurthy SM, Shevkani M, Xess I, Sharma R, et al.; MucoCovi Network. Multicenter epidemiologic study of coronavirus disease–associated mucormycosis, India. Emerg Infect Dis. 2021
- How COVID-19 created a perfect storm for a deadly fungal infection in India: https://www.sciencenews.org/article/coronavirus-covid-deadly-black-fungus-infection-india
- Multicenter Epidemiologic Study of Coronavirus Disease–Associated Mucormycosis, India: https://wwwnc.cdc.gov/eid/article/27/9/21-0934_article
Коментари към Смъртоносната гъбична инфекция мукормикоза атакува индийци, преболедували COVID-19