Без противогъбични медикаменти, пациентите с трансплантиран бял дроб имат по-висок риск от смърт, твърдят учени
Превантивното лечение с противогъбични препарати намалява риска от смърт през първата година след трансплантация на бял дроб, се твърди в проучване на експерти от „Mayo Clinic“, в което са включени 667 пациенти, претърпели животоспасяващата процедура от 2005 г. до 2018 г.
Резултатите са публикувани в списание „Annals of the American Thoracic Society.“ Изследването е най-мащабното към момента и има за цел да оцени ефективността на противогъбичните лекарства, изписвани като превенция при пациенти с трансплантиран бял дроб, които са особено податливи на сериозни гъбични инфекции. Последните увеличават 3 пъти риска от фатален край при трансплантираните.
Учените от клиника „Mayo Clinic“ използват анонимни данни от архива на „OptumLabs Data Warehouse.“ В проучването участват американци над 18 години с трансплантиран един или два бели дроба, или с едновременна трансплантация на сърце и бял дроб, в периода от януари 2005 г. до 31 декември 2018 г.
Приемът на противогъбични препарати намалява двойно риска от смърт след трансплантация на бял дроб
385 от общо 667 пациенти, или 57,8%, са подложени на противогъбично лечение, а 282, или 42,3% - не. 65 от трансплантираните умират по време на проучването, като смъртността, без значение причината, е много по-ниска при пациентите, приемали противогъбични медикаменти.
Кели Пенингтън, доктор по медицина и автор на изследването, споделя: „Превантивното лечение с противогъбични препарати при пациенти с трансплантиран бял дроб е често срещано. Усилията на екипа ни са насочени към това да покажем връзката между техния прием и смъртността. Остават много въпросителни, като например кои пациенти извличат най-голяма полза от тях. Затова са необходими по-задълбочени анализи в тази посока.“
Кели Пенингтън е учен от „Mayo Clinic“ в направлението за белодробни заболявания и тяхното лечение и неотложната грижа
Проучване на експерти от „Mayo Clinic“ от 2019 г. разкрива, че 90% от американските центрове за трансплантации обикновено предписват превантивни медикаменти след трансплантация на бял дроб, но досега учените не са изследвали ефекта от тях върху пациентите. Според направените изчисления, хората, които не са приемали противогъбични лекарства, са 2 пъти по-застрашени от смърт през първата година след трансплантацията.
Итраконазол и вориконазол са основните съставки на най-често предписваните медикаменти за тази цел. Пациентите, лекувани с тях, по-рядко страдат от гъбична инфекция, макар статистически разликата да е съвсем малка.
Рискове при прием на противогъбични медикаменти след трансплантация на бял дроб
Продължителното лечение с противогъбични средства би могло да има негативен ефект върху здравето, включително кардиомиопатия, рак на кожата и чернодробна недостатъчност. Лекарствата са скъпи и при взаимодействие с някои други e възможно да се получат усложнения. Това налага стриктното наблюдение на пациента от страна на лекуващия го екип.
Каси Кенеди, доктор по медицина, съавтор на изследването и лекар в белодробното отделение на „Mayo Clinic“, пояснява: „Като се вземат под внимание страничните ефекти, цената и възможните взаимодействия, е крайно наложително да са изясни въпросът дали противогъбичните препарати са препоръчителни за пациентите с трансплантиран бял дроб или не. Заключението, че смъртността при хората, лекувани с тях, е по-ниска, затвърждава резултатите от предишни проучвания върху хематологични злокачествени заболявания и пациенти с присаден костен мозък."
Нито един от авторите на изследването не е в конфликт на интереси. Трудът на д-р Кенеди е финансиран от Националния здравен институт. Работата на д-р Пенингтън е подкрепена от Центъра за науки и осигуряване на здравна грижа „Robert D. and Patricia E. Kern.“ Друг член на екипа – Нилай Шах, е подкрепен финансово от Центъра за здравна грижа и иновации в медицинската помощ. „Mayo Clinic“ е неправителствена организация, чиято дейност е насочена към иновациите в клиничната практика, образованието и проучванията. |
Annals of the American Thoracic Society/Майо Клиник, САЩ
Снимка: pixabay.com
- Комбинирана терапия с венетоклакс и азацитидин дава шанс на повече болни от остра миелоидна левкемия
- Сезонните ваксини срещу грип не създават траен имунитет
- 4-хидроксиацетофенон (4-HAP) – лекарство, което контролира образуването на метастази, е в етап на предклинично изпитване
- Нови проучвания за ролята на страха и възникването на панически и посттравматични стресови разстройства
Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА
ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ТАМЯН 5 мл
САНТАДЕРМ АНТИМИКРОБЕН ПРОТЕКТИВЕН КРЕМ ПЕРМЕТРИН 5% 50 мл
ЕВА ИНТИМА МУКОЗА СПРЕЙ НЕРАЗПОЛОЖЕНИЯ 100 мл
СТРАХ. ДОНАЛД ТРЪМП В БЕЛИЯ ДОМ - БОБ УДУЪРД - СИЕЛА
БЕЗУМИЕ И СЛАВА - ТИМ УАЙНЪР - СИЕЛА
НАШИНГТОН - МИХАИЛ ВЕШИМ - СИЕЛА
ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към
- Гъбички
- Проба на Манту (Туберкулинов кожен тест)
- Домашно лечение на гъбички в устата
- Рентгеново изследване на бял дроб
- Лечение с кетоконазол
- Аускултация на бял дроб
- Плеврална пункция
- Обеми и капацитети на белите дробове
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Билки и полезни средства срещу гъбична инфекция на червата
Коментари към Без противогъбични медикаменти, пациентите с трансплантиран бял дроб имат по-висок риск от смърт, твърдят учени