Сайт за подаване на сигнали за липса на лекарства създадоха от Сдружението за развитие на българското здравеопазване
Сдружението за развитие на българското здравеопазване създаде специален сайт за подаване на информация при липса на медикаменти.
„При нас постъпват множество сигнали за липсата на различни лекарства. За съжаление пациентите в България постоянно са изправени пред риска да не могат да се лекуват, защото лекарството, което е важно за тях и което приемат редовно, изведнъж изчезва от аптеките. Създадохме сайта, за да направим опит да помогнем на хората“, аргументира инициативата председателят на УС на пациентската организация Ваня Добрева.
Самата тя е изправена пред подобно предизвикателство, тъй като от четири месеца в аптечната мрежа липсва медикаментът „Сандостатин“. „Аз съм в ремисия, но за всички останали, страдащи от заболяването акромегалия, то е от огромно значение. Прекъсването на терапията има крайно отрицателен ефект върху болните“, категорична е Ваня Добрева.
Затова създават сайта moeto-lekarstvo.com. На него може да бъде подаден сигнал за лекарства, които НЗОК плаща и не могат да бъдат намерени в аптеките. От сдружението молят хората да не подават сигнал преди да е минал 24-часовият период, в който аптеката има възможност да заяви медикамента.
Ваня Добрева е убедена, че ако не друго, поне ще има статистика за липсите и обещава, че всеки месец медиите ще бъдат информирани за резултатите. Тя не вярва, че ако все някога електронната система в здравеопазването започне да функционира, проблемите ще бъдат решени. Става дума затова, че паралелният износ на лекарства е бизнес за милиарди. „Мислите ли, че някой се вълнува от десетките хора, които остават без лечение“, пита дамата.
Не по-малък е и проблемът, свързан с мудността на ИАЛ, която бави отговорите и вместо казусът да намери бързо и адекватно решение, той се проточва с месеци и затъва в бюрократичните и административни бумащини.
Това е поредният опит на Сдружението да помага, но и да насочи общественото внимание към едни от най-щекотливите и болезнени теми. Още от създаването си неправителствената организация си поставя за цел да създаде така необходимата обществена подкрепа за развитие и усъвършенстване на здравеопазването в страната и приема за своя мисия да осигури „правото на пациенти и общество да водят политики и програми, с които да бъдат променени и здравната, и социалната системи, защото те влияят пряко върху живота, здравето и равнопоставеността на хората с различни заболявания“.
Ваня Добрева и колегите й от организацията продължават да вярват, че в центъра на здравеопазването трябва да бъде поставен пациентът. Вероятно, когато това се превърне в смисъл и цел за управляващите, за която да полагат усилия, и спре да присъства единствено в публичното говорене по темата, тогава ще бъде направена и първата реална стъпка към реформи, които са смислени и чиято задача е добруването на хората.
moeto-lekarstvo.com
НОВИНАТА е свързана към
- Има ли недостиг на лекарства по аптеките?
- Доставките на лекарството за диабет Оземпик ще бъдат забавени през ноември
- Липсата на лекарството CellCept застрашава живота на трансплантираните българи
- Повече от 200 активни вещества, използвани за лекарства, са в списъка на ЕС за критични медикаменти
- “Софарма” внася 30 липсващи лекарства
- За по-малко от месец са подадени 82 сигнала за липсващи лекарства на сайта, създаден от СРБЗ
- Големият проблем и на България, и на ЕС е липсата на ритмични и предвидими доставки на лекарства
- Трудно се открива по аптеките лекарство, нужно за страдащи от тромбофилия бременни
- У нас липсва важен медикамент за онкоболни пациенти
- Намаляват сигналите за дефицит на жизненоважни лекарства
Коментари към Сайт за подаване на сигнали за липса на лекарства създадоха от Сдружението за развитие на българското здравеопазване